וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהומות בהר הבית: שוטרים ומתפללים מוסלמים נפצעו; המתחם נפתח ליהודים

עשרות אלפי מוסלמים הגיעו למסגד אל-אקצא לרגל חג הקורבן, המתקיים במקביל לט' באב, ועימותים פרצו במקום. הכוחות סגרו את השערים למתחם ולאחר זעם בימין - התירו כניסה ליהודים. 4 שוטרים ועשרות מתפללים מוסלמים נפצעו, 7 נעצרו. ירדן: "פרובוקציות חסרות אחריות"

צילום: דוברות המשטרה ורוני כנפו, עריכה: ניב מעוז

מתיחות בהר הבית - עדכונים אחרונים:

  • המשטרה החליטה שלא להתיר עליית יהודים להר הבית - וחזרה בה
  • עימותים פרצו בין המשטרה למתפללים מוסלמים בהר הבית
  • ארבעה שוטרים ומתפלל יהודי נפצעו בינוני-קל, כמה מוסלמים נפצעו
  • ירדן גינתה את ישראל: "פרובוקציות חסרות אחריות בחג הקורבן"
  • גורמים מדיניים הבהירו: "בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה"
  • מפקד מחוז ירושלים: "ההחלטה היתה שלי בגיבוי הדרג המדיני"

מהומות פרצו היום (ראשון) בהר הבית שבמהלכם נפצעו ארבעה שוטרים, מתפלל יהודי וכמה מתפללים מוסלמים. תחילה, בתום הערכת מצב הבוקר, החליטה המשטרה שלא להתיר כניסת יהודים בתשעה באב המתקיים במקביל לחג הקורבן המוסלמי. לאחר שפרצו עימותים במקום החליטה המשטרה לאסור את הכניסה להר הבית גם למוסלמים, אך בהמשך הודיעה כי מפקד המחוז דורון ידיד "החליט לאפשר את הביקורים בהר הבית". במהלך העימותים נעצרו שבעה בני אדם בחשד להפרות סדר.

העימותים פרצו לאחר שאלפי מוסלמים הגיעו לתפילה המונית במסגד אל-אקצא. במקביל, עשרות מתפללים יהודים המתינו בשער המוגרבים על מנת להיכנס למקום. עם זאת, הנוכחים במקום טוענים שבמשטרה אפשרו לקבוצה קטנה של יהודים לעלות, ועיכבו את עלייתם של יהודים נוספים. בעקבות ההחלטה הבוקר, גורמים מדיניים הבהירו כי "הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה. בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית". ואולם מפקד מחוז ירושלים שהגיע למקום אמר כי ההחלטה בנושא הר הבית הייתה שלו וגובתה על ידי הדרג המדיני. "ההחלטה היתה שלי בגיבוי הדרג המדיני, על בסיס הערכת מצב", הבהיר.

במסגרת המהומות, כמה מוסלמים הקיפו מתפללים יהודים וקראו "אללה אכבר", כשהשוטרים חוצצים בין הצדדים. הסהר האדום מדווח על העברת 61 פצועים פלסטינים לבתי החולים אל-מקאסד והדסה עין כרם. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי בין הפצועים המופתי של ירושלים, השייח מחמד חסיין. עוד דווח כי כוחות מכתרים את המתפללים ויורים גז מדמיע לעברם. השייח עכרמה צברי אמר לרשת "אל-מיאדין" כי "מה שמתרחש מעיד על כך שנתניהו נענה לדרישות היהודים הקיצונים מטעמי בחירות".

מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
מהומות בהר הבית, היום/רויטרס
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
מתפללים יהודים בהר הבית/מערכת וואלה, צילום מסך
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
מהומות בהר הבית, היום/רויטרס

במקביל, צעיר יהודי בן 18 נפצע באורח קל עד בינוני ברחוב הגיא לאחר שהוכה באמצעות בקבוק זכוכית. לפי עד ראייה פלסטיני, קודם לכן הוא היכה אישה מוסלמית. חובש רפואת חירום במד"א, אברהם אלוש, סיפר: "כשהגענו למקום הייתה המולה רבה. ראינו צעיר כבן 18 עם פציעות, ככל הנראה מבקבוק זכוכית שפגע בו. ביצענו בדיקות רפואיות, הוא היה בהכרה מלאה, ומיד הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חבישות ועצירת דימומים. העברנו אותו לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבי"ח כשהוא במצב קל עד בינוני".

מפקד מחוז ירושלים הגיע למקום וסקר את מהלך האירועים ואמר כי "החל משעות הבוקר המוקדמות נערכנו סביב העיר העתירה על מנת לאפשר ליהודים ומוסלמים להגיע לכותל ולהר הבית. תפילת המוסלמים החלה לקראת 07:30. תפילת המוסלמים הסתיימה לקראת 07:45 ולאחרי ההרוב התפזרו, וקרוב לאלפיים התאספו ליד שער המוגרבים כדי למנוע מיהודים לבקר. החלו הפרות סדר ופירנו אותם. ואז אפשרנו ליהודים לבקר בהר יהודים. קרוב ל-600 ביקרו בהר הבית. בשבע וחצי היו מעל 60 אלף מוסלמים וזה היה נכון במסגרת האיזונים לאפשר למוסלמים לעלות להתפלל וליהודים להשהות את העלייה. כשהבנו שהכל מתגלגל למניעת עליית יהודים על ידי קומץ... השתמשנו בכוח. פיזרנו אותם ואפשרנו ליהודים לעלות".

משרד החוץ הירדני גינה את "המשך ההפרות הישראליות" נגד מסגד אל-אקצא. דובר המשרד סופיאן סלמאן הביע את התנגדותה של ירדן לצעדים, שאותם כינה "הפרובוקציות חסרות האחריות ביום הראשון של חג הקורבן" והטיל על ממשלת ישראל את האחריות המלאה "לתוצאותיהן והאלימות והמתיחות הנובעים מהם".

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
פצוע במהומות, היום/מערכת וואלה, צילום מסך

כמו כן, דובר המשרד קרא לממשלת ישראל להפסיק מיידית צעדים אלו וקרא לקהילה הבינלאומית לפעול ולהפעיל לחץ על ישראל להפסקת "צעדיה התוקפניים". הוא הבהיר כי המשרד שלח אגרת מחאה רשמית דרך הערוצים הדיפלומטיים על ההפרות וקרא לשלטונות ישראל לכבד את קדושת המסגד ורגשות המוסלמים.

דובר הרשות הפלסטינית, נביל אבו רדיינה, אמר כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן "מקיים שיחות אינטנסיביות עם גורמים בעלי עניין להפסקת ההסלמה הישראלית החמורה נגד המקומות המקודשים ועמנו".

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה אמר כי "אנו עוקבים אחר הצעדים הישראלים באל-אקצא ודיכוי המתפללים והמוראביטון והקריאות החוזרות ונשנות לפרוץ אליו בייחוד בעיד אל-אדחא. הדבר מהווה הפרה ופגיעה בזכויות ורגשות מיליוני מסלמים ברחבי העולם בימים מבורכים אלו". הוא קרא "לוותר על אשליות ההסדר ושיתוף הפעולה הבטחוני והצורך בביטול ההכרה בכיבוש באמצעות תיקון המצפן, הפסקת כל צורות הנורמליזציה והחייאת ההתנגדות".

חאלד אל-בטש, בכיר הג'יהאד האסלאמי, אמר כי "העם הפלסטיני מבצע את חובתו להגן על ירושלים למרות העדר האומה, הנורמליזציה הערבית מעודדת את הכיבוש לתקוף את עמנו, אנחנו ממלאים את תפקידנו כשהאומה אינה ממלאת את תפקידה ונשמור על לפיד ההתנגדות בשיאו, חלק מהמנהיגים הערבים החליטו לפתוח את בירותיהם בפני הישראלים ולפתוח את השער בפני חיסול הסוגיה הפלסטינית".

מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. צילום מסך
אחת הפצועות במהומות בהר הבית/צילום מסך
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
מהומות בהר הבית, היום/רויטרס

במשטרה מסרו כי כתוצאה מההתפרעות נפצעו ארבעה שוטרים באורח קל-בינוני. בהמשך היום, יקיים מפקד המחוז הערכת מצב נוספת. "החל משעות הבוקר המוקדמות ולרגל חג הקורבן, פקדו עשרות אלפי מתפללים את הר הבית. כוחות משטרת ישראל בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, נערכו במערכי תנועה משעות הבוקר בעוטף העיר העתיקה, ואפשרו למתפללים המוסלמים להגיע לשטח הר הבית ולחגוג את חגם".

לדברי המשטרה, "בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים. לאור כך, נתן מפקד המחוז הוראה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, והשיבו את הסדר הציבורי על כנו".

בימין תוקפים: "בושה וחרפה"

בקרב הממתינים היהודים זעמו על ההחלטה מוקדם יותר הבוקר לאסור על העלייה להר. "אין שום הודעה של המשטרה ולא הייתה הודעה", אמר מתפלל שהתתין בשער המוגרבים משעות הבוקר המוקדמות. "הם מזלזלים באדם הפשוט ובגישה שלנו למקום הכי קדוש". חלק מהמתפללים היהודים הסירו את השלט של הרבנות הראשית המזהיר מפני כניסה. מנגד, בקרב מתפללים מוסלמים בהר עצמו נשמעו קריאות שמחה בתגובה להחלטה הבוקר.

אמונה, שהגיעה מאזור מטה בנימין עם חברותיה לשער המוגרבים גם כן התאכזבה מהחלטת המשטרה. "באנו כי קיווינו שיפתחו את ההר, שהמשטרה תאפשר ליהודים, במיוחד בתשעה באב. ולצערנו זה לא קורה וגם לא נראה באופק. וזה עצוב לנו. דווקא בתשעה באב. רואה את הכמות של האנשים שבאים ורוצים לעלות. הלוואי שראש הממשלה והמשטרה יבינו, אם היו רוצים זה היה אפשרי לאזן את כמות המוסלמים שעולים ולתת ליהודים להיכנס. בעיקר ביום של חורבן הבית. שלא לדבר על האפליה שיש בזה לפחות ביום החשוב הזה. אנחנו עדיין כאן ומקווים שיפתחו. חשבנו שאולי יהיה כמו ביום ירושלים שבסוף נתנו".

מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
המהומות בהר הבית, היום/רויטרס
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רוני כנפו
הר הבית, היום/רוני כנפו
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רוני כנפו
הר הבית, היום/רוני כנפו

גם בימין מתחו ביקורת על ההחלטה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר כי "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום", הוא צייץ בטוויטר. "ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאבדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם. "על הר ציון ששמם שועלים הילכו בו".

מפלגת הימין המאוחד קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את ההחלטה. "חרפה לאומית, קוראים לראש הממשלה לשנות את החלטתו. החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית.
ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה: תשנה את החלטתך.
תפתח את הר הבית ליהודים".

עו"ד איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) הוסיף כי "הכניעה וההתקפלות בהר הבית רק נותנת רוח גבית לטרור. משטרה שמאפשרת תליית שלטי הסתה, נכנעת לאיומים ומנהיגה מדיניות אפרטהייד ואוסרת על יהודים לעלות להר ולהתפלל רק בגלל שהם יהודים צריכה לעבור שינוי מהותי. זה מה שקורה כשהשרים שלנו הופכים להיות צייצני טוויטר במקום להשפיע לשנות. תפקידו של השר לביטחון פנים לתת הוראות למשטרה ולא להפך. דווקא ביום שבו עם ישראל מציין חורבן הממשלה נכנעת בהר הבית. מי ששולט בהר הבית ישלוט בארץ ישראל כולה".

מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
המהומות בהר הבית, היום/רויטרס
מתפללים יהודים בהר הבית ליד שער המוגרבים. חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש, אתר רשמי
מתפללים יהודים ליד שער המוגרבים, היום/אתר רשמי, חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
עשרות מתפללים יהודים מחוץ להר הבית, הבוקר/מערכת וואלה, צילום מסך

עם זאת יש מי שברכו על ההחלטה. הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף אמר כי "עליית יהודים להר הבית אסורה על פי ההלכה בתכלית האיסור וראוי שתימנע עליית יהודים לאורך כל השנה, ירושלים תיבנה משמירת קדושתה ולא חלילה מחילולה, בפרט ביום תשעה באב בו אנו מייחלים לבניין ירושלים".

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים, מסר בתגובה: "החפיפה בין שני ימי המועד יצרה מצב שבו ראש הממשלה נאלץ לקבל החלטה. נתניהו קיבל את ההחלטה הנכונה אולם כדרכו הוא עשה זאת ברגע האחרון ותוך הסתתרות מאוחרי "המלצות המשטרה". חבל שנתניהו לא ניצל את ההזדמנות על מנת לבטא הכרה וקבלה של זכותם של מוסלמים לציין את עוד אלאדחא בהר הבית/חראם אשריף ללא הפרעה ולהסביר לציבור היהודי שישראל מחויבת לשמירה על הסטטוס קוו בהר.

קריאת מועצת הווקף והסדרי התנועה

מועצת הווקף קראה מוקדם יותר למוסלמים להגיע לתפילה המונית שהתקיימה בהר הבית. כמו כן, המועצה הודיעה על סגירת המסגדים האחרים בירושלים. נסגור את שערי המסגדים שלנו ונפתח את שערי אל-אקצא שלנו. תושבי ירושלים יעמדו בלב אחד כאיש אחד נגד קביעת עובדות או חלוקה מקומית או זמנית של המסגד", נכתב בהודעת המועצה האסלאמית העליונה ומועצת הווקף, לפי דיווחים פלסטיניים.

במשטרה ציינו מוקדם יותר כי הם נערכים בכוחות מתוגברים סביב העיר העתיקה, בשל הצפי להגעת המונים לאירועי תשעה באב. כמו כן, יחולו שינויים בהסדרי התנועה. החל משעות הבוקר, תיחסם העיר העתיקה לכניסת כלי רכב פרטיים למעט תושבי המקום. הכניסה לרחוב סולטן סולימאן תחסם לכניסת כלי רכב החל מהשעה 17:00 וצפויה להיפתח בשעות הלילה עם סיום פיזור המתפללים. הציבור מתבקש להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה.

גם ביום ירושלים האחרון נבחנה האפשרות למנוע עליית יהודים משום שחל בתום ימי הרמדאן, אז מגיעים מוסלמים רבים להתפלל במקום. אולם, אחרי הערכת מצב, אפשרה המשטרה כניסה באופן מוגבל. בשעות הבוקר המוקדמות נרשמו עימותים בין מתפללים לכוחות הביטחון, אולם לאחר מכן הדפו הכוחות את המתפללים המתפרעים לתוך המסגד ועליית היהודים עברה בשקט.

(עדכון ראשון: 8:37)

מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
המהומות בהר הבית, היום/רויטרס
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
המהומות בהר הבית, היום/רויטרס
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
המהומות בהר הבית, היום/רויטרס
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. רויטרס
המהומות בהר הבית, היום/רויטרס
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. צילום מסך
המהומות בהר הבית, היום/צילום מסך
מהומות בהר הבית , 11 באוגוסט 2019. צילום מסך
מהומות בהר הבית, היום/צילום מסך
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
רימונים שבהם השתמשה המשטרה בהר הבית/מערכת וואלה, צילום מסך
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
מתפללים יהודים בהר הבית, היום/מערכת וואלה, צילום מסך
מתפללים יהודים בהר הבית ליד שער המוגרבים. חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש, אתר רשמי
מתפללים יהודים ליד שער המוגרבים, היום/אתר רשמי, חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully