וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אביה של כרמל מעודה ביקש לפתוח מחדש את המעון, המדינה סירבה

אחרי שבתו נעצרה, מרדכי מעודה ביקש להמשיך להפעיל את הפעוטון. עם זאת, במשטרה דרשו ממשרד העבודה והרווחה להוציא צו סגירה כולל. אלפי הורים הפגינו ברחבי הארץ נגד "אוזלת היד של מוסדות המדינה בהתעללות בפעוטות בגני הילדים"

צילום: ניב אהרונסון, אבי כהן ורוני כנפו

ההתעללות בראש העין | עדכונים אחרונים

  • אביה של כרמל מעודה ביקש לפתוח מחדש את המעון, בקשתו נדחתה
  • כתב אישום בגין התעללות ב-11 תינוקות ב-18 מקרים שונים הוגש נגד מעודה
  • אלפים הפגינו ברחבי הארץ נגד "אוזלת היד של המדינה"

מרדכי מעודה, אביה של המטפלת שהואשמה בהתעללות ב-11 פעוטות בפעוטון "בייבי לאב" ב-18 מקרים שונים, ביקש לפתוח מחדש את המעון - לאחר מעצר בתו. בקשתו של האב הוגשה ביום שישי, כיממה לפני שהוצת המעון.

מעודה, שרשום כשותף בעסק, הגיש את הבקשה למשטרה אולם שם דרשו ממשרד העבודה והרווחה להוציא צו סגירה כולל למעון ובקשת האב נדחתה, כך מאשר אמיר מדינה, ראש אגף מעונות יום במשרד העבודה והרווחה. "בבירור מול המשטרה, נאמר כי למרות שמעודה נמצאת במעצר, נחיצותו של צו סגירה מטעם משרד העבודה הוא גבוה", הבהיר מדינה. יש לציין כי לפי המשטרה, הוריה של מעודה שהו לכאורה בבית, נחשפו לכל המתרחש, ולא דיווחו על הנעשה.

לקריאה נוספת:
קשרה, חבטה וחנקה: כתב אישום נגד המטפלת מראש העין
מעל מאה מקרי התעללות תועדו בראש העין; הגננת בחקירתה: "אני מפלצת"
תפוח האדמה הלוהט שנזרק בין המשרדים: למה תחום המעונות לא מוסדר?

הגשת כתב אישום נגד כרמל מעודה המטפלת המתעללת מראש העין , בית משפט המחוזי בלוד, יולי 2019. דני מרון
כרמל מעודה בעת הגשת כתב האישום נגדה/דני מרון

בתוך כך, מחאת ההורים נגד "אוזלת היד בטיפול מוסדות המדינה בהתעללות בפעוטות בגני הילדים" הגיעה לשיאה בהפגנות ברחבי הארץ בהשתתפות אלפי אנשים. בין היתר, מאות אבות ואמהות הפגינו במרכז תל אביב, בירושלים, ביבנה ובראשון לציון וקראו קריאות נגד כרמל מעודה.

כמאתיים הורים שהתרכזו במרכז שרונה בתל אביב צעדו לכיוון רחוב קפלן. המפגינים ירדו אל הכביש וחסמו את הנתיבים. כוחות משטרה שהיו במקום אמרו למפגינים כי מדובר במחאה לא חוקית, שהם מסכנים את ילדיהם וכי "אם לא תעלו למדרכה נשתמש בכוח". בהמשך, רחוב קפלן נחסם לתנועה מכיוון רחוב אבן גבירול עד דרך מנחם בגין. כמו כן, רחוב גבעת התחמושת נחסם לתנועה מרחוב יגאל אלון עד דרך מנחם בגין. דרך מנחם בגין נחסמה לתנועה לצפון ולדרום.

אחד ההורים שעמד על הבמה שהוצבה בשרונה אמר: "בכל יום שעובר אנחנו שומעים על עוד מקרה על התעללות בחסר ישע. ואין בטחון לילדים שלנו. הגענו היום לזעוק ולהביא לשינוי, רפורמה בגיל הרך. לא ייתכן שיש במדינה פיקוח על הבנקים ולא על תינוקות, לא יתכן שבמדינה מתוקנת מטפלות יעזו להתעלל בחסרי ישע והעונשים לא יהיו דומים לרצח". ח"כ פנינה תמנו-שטה הוסיפה: "ילדי ישראל אינם הפקר, האלימות והזוועה המשתוללת כנגד פעוטות כבר מזמן הפכה לתופעה שדורשת מאבק עיקש של כלל המערכות. הגיע הזמן להחמיר את הענישה, להכניס את תקנות הפיקוח, ולדאוג שרק מטפלות עם הכשרה יגעו בילדינו".

בד בבד, עקב מחאה מול מעון ראש הממשלה, המשטרה חסמה לתנועה את רחוב ארלוזורוב. באשקלון, הצטרף להפגנה ראש העיר תומר גלאם שאמר: "מחזק את ההורים שיצאו היום למחות כנגד התעללות בפעוטות חסרי ישע בפעוטונים במספר מקומות בארץ. כרשות לא נעמוד מנגד. נפעל לכך שיהיה פיקוח הדוק על הגנים הפרטיים, תהיינה מצלמות אבטחה, ומי שלא יעמוד בדרישות החוק, פשוט לא יורשה להפעיל גן ולא יוכל לטפל בילדים". גלאם הוסיף: "הילדים שלנו צריכים לחוש בטוחים במסגרות שבחרנו להם ולקבל מעטפת של תמיכה, חום ואהבה. אנחנו, כהורים, צריכים להיות בטוחים שהפקדנו את הילדים היקרים שלנו בידיים נאמנות ואוהבות".

צו סגירה לגן הילדים של הגננת כרמל מעודה בראש העין. אתר רשמי
צו הסגירה שהוצא למעון "בייבי לאב"/אתר רשמי

במקביל, מאות בני אדם, בהם נשים וילדים, הפגינו במרכז הכרמל בחיפה. במקום נישאו נאומים והורים הניפו שלטים שעליהם הכיתוב: "לא ננוח עד שנקבל פיקוח", "סייעת לפשע - די לשתיקת הסייעות", "מי שרע לו ורותח שיזעק", "מכות ואיומים זה לא משחק ילדים" וגם "ביבי תתעורר ילדינו לא הפקר". אם לפעוטה ממעון פרטי שלפני מספר חדשים נעצרה בו מטפלות בחשד להתעללות נשאה דברים. היא קראה למצות את הדין עם אלה ושכמותן. אחד מהנואמים אמר כי "בישראל קל יותר לפתוח גן ילדים מאשר דוכן פלאפל". בין המפגינים גם הפעיל החברתי גדי וילצ'רסקי. במקביל הפגינו מאות גם בצומת צבר בקריות. רחובות שד' הנשיא ושער הלבנון נחסמו.

ראש העיר נשר, רועי לוי, אמר לוואלה! NEWS שהגיע להפגין "נגד הממשלה שלא נותנת לנו כלים להתמודד עם תופעת ההתעללות בגנים". לוי הוסיף: "אצלנו בנשר הנחתי את היועמ"ש להוסיף למפעילי מעונות יום במבני ציבור להתקין מצלמות במעגל סגור. אבל, מצלמות הן לא הפתרון ובכל מקרה הורים צריכים להיות קשובים לילדים שלהם כח ראינו מקרי התעללות גם היכן שהיו מצלמות. יש צורך דחוף בשידרוג ההדרכה המיון והסינון של מי שמגיע לחנך ולטפל בילדים".

מחאת ההורים בחיפה 7 ביוני 2019. יואב איתיאל
מחאת ההורים בחיפה/יואב איתיאל

כמו כן, ההורים דורשים להחמיר את הענישה באמצעות מאסר ממושך יותר, הקמת רשות שתיתן מענה להורים שילדיהם ספגו התעללות, חיוב תנאי סף של המטפלות הכוללים קיום מבחן אישיותי ובדיקות רקע, הכפפת חובה ליציאה להכשרות כגון התמודדות עם מצבי לחץ והתקנת תקנות פיקוח, וזאת "על מנת ליצוק תוכן לחוק הפיקוח". בנוסף לכך, ההורים דורשים להקטין את היחס בין מספר אנשי הצוות לבין הילדים.

אחז אגם, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה, אמר לקראת ההפגנות כי "כמות המוקדים שנפתח, מעידה על כך שההורים לא מוכנים יותר לשבת בחיבוק ידיים והחליטו לעשות מעשה ולצאת לרחובות. אנחנו נעשה הכול כדי שתמונות האלימות שראינו יהיו האחרונות שנראה ונשיג שינוי מהותי בתפישה של המדינה את הגיל הרך. אנחנו קוראים לכולם לצאת מהבית ולהראות שכולנו חזית אחידה שתכליתה לשמור על הילדים שלנו".

מוקדם יותר הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד מעודה. לקראת הגשת כתב האישום, הורי הפעוטון הפגינו אתמול מול כלא נווה תרצה. נטלי בוזגלו, ממארגנות המחאה וממקימי קבוצת הפייסבוק "נלחמים ונאבקים למען הילדים, אמרה: "קיבלנו גל מרגש של פניות הורים שרוצים לצאת יחד איתנו לרחובות וברור לנו שהפעם המחאה תהיה חסרת תקדים. בואו נלחם כולנו עבור ילדנו ונוביל אותם לעתיד בטוח יותר".

מחאת ההורים בשרונה, תל אביב 7 ביוני 2019. דני מרון
הפגנת ההורים בתל אביב/דני מרון

לדבריה הצטרפה מור דקל, ממארגנות המחאה, שאמרה כי "זה הזמן שהמדינה תיקח אחריות מלידה ותוודא שמקרים כגון פרשיות ההתעללות שאליהן נחשפנו לאחרונה לא יישנו. אנחנו מצפים לגננות בעלות הכשרה מתאימה שעברו מבחני התאמה, למתקנים הולמים עבור תינוקות, לפיקוח מתמיד של המדינה, חופשת לידה עד גיל שנה וחוק חינוך חינם מגיל שנתיים לפחות".

מחאת ההורים בחיפה 7 ביוני 2019. שלומי גבאי
מחאת ההורים בחיפה, היום/שלומי גבאי
מחאת ההורים בראשל"צ 7 ביוני 2019. ליהי עטר, אתר רשמי
מחאת ההורים בראשון לציון, הערב/אתר רשמי, ליהי עטר
מחאת ההורים בירושלים 7 ביוני 2019. רוני כנפו
מחאת ההורים בירושלים, הערב/רוני כנפו

(עדכון ראשון: 17:36)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully