ההפגנות התחדשו ברחבי הארץ: המשטרה עצרה 16 מפגינים

אחרי שהודיעה שלא תאפשר חסימות כבישים, כוחות משטרה פרוסים בכמה מוקדי הפגנות במחאה על רקע הנער סלומון טקה. נוסעים רבים העדיפו להימנע מעומסי התנועה וכבישים בינעירוניים רבים ריקים מכלי רכב. משפחת ההרוג: לעצור את המחאה עד לתום השבעה

עריכה: ליר שפיגלר

מחאת יוצאי אתיופיה נמשכת היום (רביעי) עם שורת הפגנות שמתקיימות ברחבי הארץ במחאה על הרג הנער סלומון טקה בן ה-18 בקריית חיים. מפגינים חסמו את נתיבי איילון ממחלף ההלכה למחלף השלום, וכעבור זמן קצר הם נפתחו מחדש לתנועה. המשטרה עצרה חמישה מוחים בתל אביב בגין הפרת הסדר הציבורי. בראשון לציון נעצרו שלושה מפגינים כשברשות שניים מהם נתפסו בקבוקי תבערה. מפגין נוסף נעצר בקריית אתא, ושבעה נוספים ביבנה.

ההפגנות נערכות אחרי שנשיא המדינה ראובן ריבלין קרא "לפעול באחריות ובמתינות", ובמקביל לישיבת ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי, שאותה מכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפתח הפגישה אמר נתניהו כי "מותו של סלומון טקה הוא טרגדיה גדולה, ליבנו עם המשפחה וגם יופקו לקחים. אבל דבר אחד ברור: אנחנו לא יכולים לסבול את האלימות שראינו אתמול". מחקירת הירי בטקה גוברת ההערכה כי השוטר ירה על הרצפה - אך נתז פגע באבי העורקים של הנער וגרם למותו.

לאור שיבושי התנועה הכבדים שנרשמו אתמול בעת המחאה, נוסעים רבים העדיפו להימנע מראש מהעומסים הצפויים ובשעה זו כבישים בינעירוניים רבים ברחבי הארץ ריקים מכלי רכב. כוחות משטרה רבים נמצאים במוקדי ההפגנות הצפויים ובארגון הבהירו מוקדם יותר היום כי לא יתאפשרו חסימות כבישים. "חסימות צירי תנועה הינם מעשה אסור על פי חוק וגורמים לפגיעה בציבור רב של נהגים", הבהירו במשטרה.

עוד בנושא בוואלה! NEWS:
חקירת מות הנער: מתחזקת גרסת השוטר כי לא ירה לעבר סלומון טקה
מפקד מחוז חוף לאביו של סלומון טקה: "מקווים זה המקרה האחרון"
עומסים, עימותים ופצועים: כך יצאה משליטה מחאת יוצאי אתיופיה

עוד באותו נושא

מחאת יוצאי אתיופיה נמשכת: הפגנות צפויות בנתב"ג ובקיסריה

לכתבה המלאה
הפגנת יוצאי אתיופיה ברחובות, היום (צילום: Zahav.ru, גארי רזניקובסקי)

20:30

בזירת הירי בקריית חיים התכנסה עצרת בהשתתפות כ-200 בני אדם, שהמשיכו משם לטקס נוער לזכרו של סלומון טקה בגן בית העם. המשתתפים הדליקות נרות זכרון ועמדו דקת דומיה. המדריך אסף ממועדון הנוער אמר: "מודה לבורא עולם שאני שחור, וגם אתיופי. יש ילד פה ששילם מחיר על כלום אבל גורמים זרים בהפגנות משתמשים בכאב שלנו. תכבדו את הבקשות של המשפחה ונמשיך בלי אלימות. ההפגנות יימשכו, באחריות. נגיע למה שצריך להגיע. שיטור יתר צריך להיפסק".

עימותים בתל אביב, היום (צילום: אלעד מלכה)

20:47

משפחתו של סלומון טקה שנורה בידי שוטר קראה למפגינים לעצור את המחאה עד לתום השבעה על מות בנם.

מפגינים בקריית אתא, היום (צילום: שלומי גבאי)

20:14

כ-30 מפגינים מנסים לחסום את כביש 4 ורחוב משה דיין בראשון לציון. המשטרה מונעת מהם גישה למקום.

20:04

כ-30 מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת המשטרה ביבנה ואף יידו אבנים לעבר השוטרים. שוטרים יורים גז מדמיע ומשליכים רימוני הלם, בעת שמתפרעים מנסים לחדור לתוך מבנה התחנה. שבעה חשודים נעצרו.

בבאר שבע מפגינים עשרות בני נוער מול המרכז הרפואי אסותא ליד קניון הנגב. צוות משטרה נמצא בצד לשמירה על הסדר. אין הפרעה לתנועה.

מפגינים בירושלים, הערב (צילום: מאיה הורודניצ'אנו)

20:00

עשרות מפגינים בצומת פת בירושלים. ללא חסימת כבישים.

עימותים בתל אביב, הערב (צילום: אלעד מלכה)

19:52

מפגינים נערכים בצומת זבולון בחיפה מול תחנת המשטרה. במקום נמצאים כמאה שוטרי יס"מ עם אמצעים לפיזור הפגנות. מפקדים עליהם בשטח מפקד תחנת זבולון ניצב-משנה קובי קרני וסגנו סגן-ניצב זוהר מסלאוי.

19:45

מפגינים שוב מנסים לחסום את דרך מנחם בגין בתל אביב. שוטרים במקום פינו את המוחים.

מעצר מפגין בראשון לציון, הערב (צילום: אור רביד)

19:34

המשטרה עצרה מפגין בצומת קריית אתא. בראשון לציון נעצר מפגין נוסף שהשליך סלעים.

19:22

נתיבי איילון נפתחו לתנועה ממחלף ההלכה למחלף השלום.

מעצר בתל אביב, הערב (צילום: אלעד מלכה)

19:08

ביבנה הושלכו אבנים על רכב. אין נפגעים.

19:04

בפתח ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מותו של סלומון טקה הוא טרגדיה גדולה, ליבנו עם המשפחה וגם יופקו לקחים. אבל דבר אחד ברור: אנחנו לא יכולים לסבול את האלימות שראינו אתמול. אנחנו לא יכולים לראות חסימת צירים אלימה, אנחנו לא יכולים לראות בקבוקי תבערה, התקפות על שוטרים, על אזרחים, על רכוש פרטי - זה דבר שהדעת אינה סובלת והמשטרה נערכת בהתאם כדי למנוע את זה".

צומת עזריאלי, הערב (צילום: אלעד מלכה)

19:00

חמישה מפגינים נעצרו בתל אביב בגין הפרת הסדר. מהמשטרה נמסר כי "לפני זמן קצר, במהלך המחאה המתקיימת בצומת עזריאלי, ניסו המפגינים להפר את הסדר ולחסום את צירי התנועה. כוח משטרה מנע מהם לרדת לכביש ואיפשר את המשך זרימת בתנועה בצומת".

18:58

מפקד מרחב חוף של משמר הגבול, ניצב-משנה ניסים אלמליח, מפקד על כוחות המשטרה בצומת קריית אתא. ההוראות שקיבל הן לא לאפשר התפרעות בצומת ולשמור את הכביש הבינעירוני פתוח.

צומת עזריאלי, היום (צילום: אלעד מלכה)
מפגינים בתל אביב, היום (צילום: דנה ירקצי)

18:40

נתיבי איילון נחסמו לתנועה ממחלף ההלכה למחלף השלום בסמוך לעזריאלי.

18:38

המשטרה תפסה כמה בקבוקי תבערה בראשון לציון ועצרה שני מפגינים. 20 מתפרעים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה ברחוב משה דיין. החשודים נלקחו לחקירה.

בקבוקי התבערה שנתפסו. היום (צילום: דוברות משטרת ישראל)
ראשון לציון, היום (צילום: אור רביד)

18:29

מפגינים השליכו חזיז בצומת קריית אתא בסמוך לשוטרים.

18:25

כמאתיים מפגינים חסמו את דרך מנחם בגין לצפון מתל אביב. כוחות המשטרה החזירו את המוחים למדרכה.

הערכות המשטרה בצומת קסטינה, היום (צילום: בני ואינר)

18:06

רותם, תושב השרון, סיפר כי "יצאנו יחסית מוקדם מהעבודה כדי לברוח מהפקקים, אבל הכבישים היו יחסית ריקים. אנשים כנראה נלחצו מההפגנות אתמול והקדימו עוד יותר לצאת".

17:58

אחד המוחים בקריית אתא אמר כי "אתיופים מצביעים ליכוד, אבל ביום הזה כשאנחנו צריכים אותם אף חבר כנסת לא בא אלינו. ביום הבחירות לאחד אחד הם הולכים ומוציאים אותו לקלפי. איך זה יכול להיות?". לדבריו, "בגלל שאנחנו חברה ענייה ואין לנו כסף ואנחנו שחורים זה מה שאנחנו מקבלים. בשביל לשמור עליכם אתם יודעים לשלוח אותנו לגבולות. נמאס לנו. זהו זה נגמר. פה בחיפה הכל ייעצר".

שוטרים משקיפים על נתיבי איילון, היום (צילום: אלעד מלכה)

17:38

משטרת תל אביב הציבה יותר מ-300 שוטרים, בהם לוחמי היחידה הטקטית של מג"ב, בצומת עזריאלי. בניגוד להפגנות שהתקיימו אתמול, הפעם השוטרים הוצבו בגלוי במקומות מרכזיים במחלף כדי ליצור הרתעה. הכוחות הונחו לא לאפשר את חסימת הכביש.

17:05

הכבישים הבינעירוניים המרכזיים ריקים כמעט מכלי רכב לאחר שרבים העדיפו לצאת מוקדם יותר משעות העבודה. בכביש 1, 4, נתיבי איילון, 431 וכבישים נוספים בגוש דן נרשמה בשעה האחרונה תנועה דלילה של כלי רכב כשבמרבית מקומות העבודה העדיפו העובדים לצאת בשעות המוקדמות.

תנועה דלילה בגשר המיתרים בכניסה לירושלים, היום (צילום: רוני כנפו)

16:14

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן נפגשו עם נציגי קהילת יוצאי אתיופיה במטרה לנסות ולמנוע אלימות בהפגנות. ארדן התחייב להקים במשטרה גוף שיפקח על הטיפול המשמעתי בגילויי גזענות של שוטרים כדי לוודא שהתנהגות פסולה זו תטופל במלוא החומרה. "אני לא חושב שהמשטרה מושלמת או שמישהו חף מאחריות", אמר השר. "אני אביא בפני הממשלה את הכאב, הטענות וההצעות החשובות שהעליתם ומתחייב אישית ללוות את התיקונים שיש לבצע".

15:15

צעיר בן 24 נעצר בחשד להצתת מדים וכומתות של מג"ב בהפגנה שהתקיימה אתמול בכניסה הדרומית לעיר. הצעיר, תושב אשדוד, זוהה בפעילות חקירתית והועבר לחקירה בתחנת המשטרה שבסיומה נכלא.

מפגינה בצומת קסטינה, היום (צילום: בני ואינר)
הערכות המשטרה בצומת עזריאלי, היום (צילום: אלעד מלכה)
הערכות המשטרה למחאת יוצאי אתיופיה בקריית אתא, היום (צילום: יואב איתיאל)
הערכות המשטרה בצומת קסטינה, היום (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מפת הפקקים בתל אביב:

מפת הפקקים בצפון:

מפת הפקקים בבאר שבע:

מפת הפקקים בירושלים:

מפת הפקקים בדרום:

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully