פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "מגפת מוות בגבול": מהגר חמישי מת במעצר בארה"ב בתוך חצי שנה

   קרלוס גרגוריו הרננדז ואסקז מגואטמלה נתפס לאחר שחצה את הגבול לטקסס, אך הוחזק במעצר יותר מ-72 שעות שהחוק מתיר ומת אחרי שחלה בשפעת. הדמוקרטים קוראים לפתוח בחקירה פדרלית, אך טראמפ מאשים אותם: "משחקים משחק מסוכן"

   "מגפת מוות בגבול": מהגר חמישי מת במעצר בארה"ב בתוך חצי שנה
   צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה

   מהגר בן 16 מת במתקן מעצר בסמוך לגבול עם מקסיקו, הנער החמישי שמת במתקני כליאה למהגרים בארצות הברית מאז דצמבר. חברי קונגרס דמוקרטים קראו לפתוח בחקירה בעקבות מותו של קרלוס גרגוריו הרננדז ואסקז הגואטמלי ביום שני האחרון. הוא נעצר ב-13 במאי אחרי שחצה את הגבול בצורה לא חוקית, והוא נלקח למרכז המעצר במק'אלן, טקסס. "יש מגפת מוות באזור הגבול", אמר חבר בית הנבחרים חואקין קסטרו הדמוקרטי המייצג את טקסס.

   נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שם במרכז האג'נדה שלו את עצירת ההגירה הלא חוקית ממקסיקו, ובפברואר הוא הכריז על מצב חירום כדי להשיג תקציבים לבניית חומה בגבול. למרות זאת, חלה עלייה במספר המהגרים המנסים לחצות את הגבול השנה, וסוכני משמר הגבול אמרו כי הם מתקשים להתמודד עם המספרים. טראמפ, מצדו, האשים את הדמוקרטים במותו של הנער ואמר כי הם "משחקים משחק מסוכן מאוד" בסירובם לקבל את רפורמת ההגירה שלו.

   ואסקז, שהגיע לבדו לארצות הברית, אובחן ביום ראשון עם שפעת וקיבל תרופות. הוא הועבר לתחנת הגבול וולסקו על מנת שלא יפיץ את מחלתו, אך למחרת נמצא כשהוא לא מגיב. סיבת המוות הרשמית טרם הוכרזה. אחיו החי בניו ג'רזי אמר לרשת CBS כי הוא המום ממותו של אחיו, שמת במדינה שאליה הגיע כדי להשיג חיים טובים יותר.

   עוד ידיעות מהעולם:
   בפרלמנט בניו זילנד חוששים: אנס מסתובב במסדרונות במשך שנים
   אחרי 30 שנה: נהג האובר התגלה כפושע מלחמה
   אין מקום לקברים: מדינת וושינגטון אישרה להשתמש בגופות לדישון

   מהגרים בדרום מקסיקו בדרך לארה"ב, 16 באפריל 2019, רויטרס (רויטרס)
   מהגרים בדרום מקסיקו בדרך לארה"ב, בחודש שעבר (צילום: רויטרס)

   לפי החוק הפדרלי, קטינים צריכים לעבור לחזקת שירותי הבריאות וכוח האדם בתוך 72 שעות מרגע מעצרם. דובר השירותים אמר כי רק במקרים חריגים מוחזק קטין במעצר מעבר לזמן הקבוע בחוק. הנציב בפועל של סוכנות הגבול והמכסים ג'ון סנדרס אמר כי הם "עצובים על אובדן החיים הטראגי של האדם הצעיר הזה" וכי הם מחויבים לטפל כנדרש באלו המוחזקים במעצר.

   קבוצה של 38 דמוקרטים החברים בסיעת ההיספנים בקונגרס דרשו לפתוח בחקירה פדרלית. "אף אחד לא מת במשך עשור, ובששת החודשים האחרונים כבר מתו חמישה", אמר קסטרו. "הם מסתירים את האמת על הזוועות האלו בפני העם האמריקני".

   לפני הנתונים הרשמיים, יותר מ-300 אלף איש נעצרו בגבול הדרומי בין ינואר לאפריל, כשמספרם רק גדל מדי חודש. הרשויות אומרות כי אין להן את המתקנים המתאימים כי להתמודד עם המספרים הללו, אך מחוקקים דמוקרטים, ארגוני זכויות אדם וארגונים בינלאומיים גינו את היחס שמקבלים המהגרים ואת התנאים שלהם במתקני המעצר.

   דונלד טראמפ בנאומו מהבית הלבן - 9/1 (רויטרס)
   טראמפ מכריז על מצב חירום בגבול (צילום: רויטרס)