היסטוריון טוען: סיפור יציאת מצרים קרה במציאות וזה השם האמיתי של האדם המכונה "משה רבנו

החוקר מאט סיבסון ביצע השוואה בין ציר הזמנים ההיסטורי למקראי והוא מאמין שמצא הוכחות לקיומו של משה רבנו - ולדבריו כלל לא קראו לו משה

אסור לפספס
The Ten Commandments - Movie Trailer

השאלה האם בכלל או עד כמה יציאת מצרים נשענת על גרעין היסטורי אותנטי, שנויה במחלוקת בין החוקרים במשך מאות שנים, אבל למקרה שפקפקתם בסיפור יציאת מצרים והתלוננתם על איסור אכילת חמץ בחג, אולי הטענות הבאות יחזירו בכם מעט את האמונה. היסטוריון אמריקאי טוען שמשה היה אדם אמיתי ושחלק גדול מסיפור יציאת מצרים מבוסס גם הוא על סיפור אמיתי.

לדבריו, עם השנים היסטוריונים הצליחו לגלות עוד דוגמאות שמחזקות את התאוריה שמשה המקראי היה אדם אמיתי. החוקר, מאט סיבסון, טוען שמשה היה למעשה סננמות', יועצה הנאמן של חתשפסות, הפרעה החמישית בשושלת ה-18 של מצרים העתיקה. לטענתו הוא מצא מספר קווי דמיון בין הדמות המקראית "משה" ליועץ פרעה סננמות'. סיבסון השווה בין ציר הזמנים המקראי של משה לספרי ההיסטוריה, בין השנים 1393 לפנה"ס (לידתו) ועד 1273 לפנה"ס (מותו) - ומצא שמשה המקראי הגיע מהחיקסוס - שם יווני עתיק לקבוצה אתנית שהורכבה ממהגרים כנענים, אמורים וחורים שהשתלטה על מצרים העתיקה השם חיסקוס הוא שיבוש ביוונית של הביטוי המצרי חקה-חסת שפירושו "שליטי ארצות זרות". אותם חיקסוס היו ככל הנראה מלכים ממוצא כנעני, כלומר מאזור ארץ ישראל של היום ושינם חוקרים המאמינים שהם בני ישראל כפי שתוארו במקרא. שלטונם החזיק מעמד כמאה ושישים שנה, והסתיים עם גירושם חזרה לכנען והשורדים - כך מאמין מאט - הפכו לעבדים תחת שלטונו של תחותמס הראשון, הפרעה השלישי בשושלת ה-18, שתקופת שלטונו מתוארכת לשנים 1512-1525 לפנה"ס.

עוד באותו נושא

האם משה רבנו אכן כתב את התנ"ך? החוקר שחושף את האמת

לכתבה המלאה
האם משה רבנו היה למעשה היועץ סננמות'? (צילום: ShutterStock)

עוד בנושא:

"מצאנו את המקום בו משה רבנו ובני ישראל חצו את ים סוף"
חוקרים טוענים: משה רבנו היה מסטול כשקיבל את לוחות הברית
חוקרים טוענים: ייתכן שנמצאה הוכחה מדעית לסיפור יציאת מצרים

כפי שאנו יודעים - וקיבלנו לכך תזכורת טובה בערב החג - בני ישראל הפכו לעבדים במצרים תחת שלטונו של פרעה, ככל הנראה בין המאות ה-15 וה-13 לפנה"ס, ממש כפי שמצוין בספרי ההיסטוריה אודות החיקסוס. החוקר הסביר ל"דיילי סטאר" ש"כפי שכולנו יודעים, פרעה ציווה כי 'כל הבן הילוד היאורה תשליכהו', מה שאומר שתחותמס הראשון רצה למנוע את גידול אוכלוסייתה של חיקסוס כדי שאלה לא יהווה איום אפשרי על כס המלוכה. פירוש הדבר שמי שמצאה את 'משה' בתיבה היא בתו של תחותמס, חתשפסות". סיבסון הוסיף: "אנחנו יודעים שחתשפסות נשאה את תואר 'בתו של הפרעה' והייתה אהובה על כולם. בספר שמות גם מצוין שהנסיכה מכונה 'בתו של הפרעה' וכן, זה יכול רק לומר שהיא הייתה בתו של פרעה, אבל יתכן שזה גם התואר המדויק שהיא קיבלה בידי תחותמס הראשון".

"רק לאחר שחתשפסות קיבלה על עצמה את המלכות, בעקבות מותו של בעלה תחותמס השני, דמותו האמיתית של משה התבהרה", כך טען החוקר, "יועצה הקרוב ביותר בשנות שלטונה כפרעה היה אדם בשם סננמות' - שנראה כי הוא תואם את דמותו המקראית של משה. הוא היה אזרח פשוט שהפך להיות היועץ הכי אמין של חתשפסות והמורה האישי של בתה. הוא החזיק בתארים רבים וחוץ מחתשפסות עצמה, לאף אחד לא היה כוח רב ממנו במצרים".

האם סיפור יציאת מצרים אכן אמיתי? היסטוריונים סבורים שחלקו, לפחות, בהחלט כן (צילום: מערכת וואלה!)

על פי מאט, צירוף מקרים נוסף שקושר בין סננמות' למשה מבוסס על מאמרו של סקוט אלן רוברטס, "קשר הסננמות'", שטען שעל פי ספרי ההיסטוריה סננמות' נעלם ממצרים פחות או יותר בזמן המקראי בו משה הרג מצרי וברח מהארץ. "בחיפוש אחר משה המקראי, מצאתי שסקוט אלן רוברטס צדק וסננמות' הוא האפשרות הטובה ביותר להיות משה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully