וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החוקר שאיתר את הגופה: "כשאמרו לי 'הפעם זה בול' - נשמתי נעצרה"

4.4.2019 / 6:03

יותר מ-17 שנה שחוקר הצוות המיוחד של צה"ל לאיתור שלושת נעדרי סולטאן יעקוב עובד על מידע למציאתם. בריאיון עם וואלה! NEWS הוא מתאר את עבודת החוקרים המאומצת, המחלוקת עם המשפחות, וסגירת המעגל עם מציאת שרידיו של באומל. "כשאמרו לי שיש ציצית, ידעתי שזה זה"

צילום: דובר צה"ל, רוני כנפו, עריכה: איתי עמרם

"כשאמרו לי שיש ציצית, ידעתי שזה זה", כך שיחזר הבוקר (חמישי) נרגש חבר הצוות המיוחד שחקר את קרב סולטן יעקוב והוביל למידע שסייע באיתור שרידיו אתמול של רב-סמל זכריה באומל, אחד משלושת הנעדרים. "עד שלא קבענו באופן חד משמעי עם ה-D.N.A זה לא היה בטוח. כשנכנסתי לשיחה בארבע עיניים ואמרו לי: 'הפעם זה בול'. נשימתי נעצרה לכמה דקות. הייתה התרגשות עצומה", תיאר בריאיון לוואלה! NEWS אל"מ במיל' יקי חוקר בענף איתור נעדרים בצה"ל.

באומל הוגדר ב-11 ביוני 1982, כאחד משלושת הנעדרים בקרב סולטאן יעקוב בלבנון יחד עם הלוחמים יהודה כץ וצבי פלדמן. עשרים שנה אחרי, בקיץ 2002, התקבלה עדות בצה"ל של קצין שטען כי ראה את אחד הנעדרים בנקודת איסוף חללים. על רקע המידע הראשוני החליט ראש אגף כוח האדם בצה"ל האלוף במילואים גיל רגב באישור שר הביטחון דאז שאול מופז, להקים צוות חקירה מיוחד (צח"מ) בענף איתור נעדרים (אית"ן).

עוד בוואלה! NEWS:
מספר גופות הובאו לישראל - רק גופתו של באומל זוהתה בוודאות
המבצע שכשל - ומאבק האב: סולטאן יעקוב, הקרב שהפך לסמל
"התרגשות גדולה, לצד כאב עצום": משפחות נעדרים על השבת באומל

יהודה כץ, זכריה באומל, צבי פלדמן, נעדרי קרב סולטן יעקב. מאי 2013. באדיבות המשפחה
הצוות קבע - שלןשת הנעדרים - לא בין החיים/באדיבות המשפחה
"עבדנו ימים כלילות. העברנו מספר עצום של מסמכים וחומר מודיעיני מהקלסרים למחשבים"

אל הצוות זומן אל"מ במיל' יקי (68), שביום הקרב המפורסם שימש קצין בדרגת סא"ל בחטיבת המחקר. "הגעתי לצח"מ כדי להשלים את תמונת המודיעין - הם רצו מישהו בעל ניסיון. מהר מאוד ירדנו מהעדות של הקצין שהייתה בלתי סבירה. אבל המשכנו לחפש מידע בשני צירים: תיאור מה שקרה מבחינה מבצעית ומה שקרה מבחינה מודיעינית".

לאחר מכן חילקו בצוות את העבודה לשני חלקים: "הראשון - קביעה מה עלה בגורלם של הנעדרים: האם הם מתים או חיים. והשני - לחפש איפה הם ולמצוא אותם". מסקנות הביניים של החוקרים היו כי שלושת הנעדרים - אינם בחיים. את המידע הקשה הציגו למטכ"ל ובשנת 2004 הזמין אותם ללשכתו ראש הממשלה דאז אריאל שרון, שתשאל אותם במשך שעות על הממצאים.

עוד באותו נושא

אחרי 37 שנים: הושבה גופתו של זכריה באומל מנעדרי קרב סולטאן יעקוב

לכתבה המלאה
סמכי אגף המודיעין מהעיסוק במהלך השנים בסוגיית נעדרי סולטן יעקב. אתר רשמי
מסמכי אגף המודיעין על נעדרי סולטן יעקוב/אתר רשמי

ברבנות הצבאית הוקם בית דין מיוחד שהורכב מהרב הצבאי הראשי, הרב של פיקוד המרכז ורב שמשמש כראש ישיבה. השלושה ניסחו בדמעות פסק הלכה כי לפי הממצאים השלושה הם חללים שמקום קבורתם לא נודע - וצה"ל נערך להודיע את הבשורה הקשה למשפחות.

"ביצענו ניתוח של כל החומרים: עדויות משדה הקרב, תצלומי אוויר, מודיעין, מחקר, מסמכים ועוד", סיפר אל"מ במיל' יקי. "בזמנו גם התפלאו במערכת שהיינו נחושים לקבוע שבאומל נהרג בקרב. ניתחנו את ירי הנ"ט מנגמ"ש ה-BMT, קבענו שלפי האופן בו ירדו הלוחמים מהטנק, השכיבה בשטח, הירי לעברם, מי נהרג ולמה", הוא פרט.

זכריה באומל. דובר צה"ל, אתר רשמי
"כשאמרו לי שיש ציצית ידעתי שזה זה". זכריה באומל/אתר רשמי, דובר צה"ל
סמכי אגף המודיעין מהעיסוק במהלך השנים בסוגיית נעדרי סולטן יעקב. אתר רשמי
"בתחום המודיעיני זו הייתה הצלחה". מסמכי אגף המודיעין על נעדרי סולטאן יעקוב/אתר רשמי

יום לפני ההודעה למשפחות הנעדרים על ההחלטה, דלף המידע למשפחות ואחת מהן עתרה לבג"ץ נגד הקביעה כי בנה אינו בין החיים. בתגובה לעתירה, פסק בג"ץ כי לא ניתן להחליט האם הם נהרגו או שהם בין החיים. בעקבותיה אחת מהמשפחות הגישה תביעה משפטית נגד צוות החקירה המיוחד על אופי עבודתו וההשלכות קביעתו על צער המשפחה וסבלה. הסוגיה נידונה בבית המשפט שקבע לבסוף כי מדובר בנעדרים ולא בחללים.

"זה לא פשוט לבחון עצמך מול קואליציה ואופוזיציה"

"עד שלא קבענו באופן חד משמעתי עם ה-D.N.A זה לא היה בטוח"

"אני יכול לומר בבירור כי בתחום המודיעיני זו הייתה הצלחה. הזרעים שלנו שנשתלו לפני זמן רב צברו תאוצה וסייעו בהבשלה של הסיום הזה", תאר אל"מ במיל' יקי. "זה ממש לא היה פשוט. לא מה שקרה בתחילת הדרך. כמו לבחון את עצמך מול קואליציה ואופוזיציה. התעקשנו על דבר מסוים שאני לא יכול לפרט עליו עכשיו, אבל קבענו שניתן להגיע למיקום", הוא משחזר.

"קיבלנו מנדט מצה"ל לחקור את זה אבל אי אפשר לעשות את הכול לבד. עשינו את זה יחד עם קהילת המודיעין. יש פה מעורבות של מספר גורמים. אני יכול להגיד שאנחנו הבאנו שאלות נכונות וגרמנו למענה עד שהגענו לקצה", הוא מודה. לדבריו, לבד מצוות החקירה נטלו חלק נכבד במבצע גם אמ"ן, שב"כ, מוסד ומתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה. "בלעדיהם - זה לא היה קורה".

סמכי אגף המודיעין מהעיסוק במהלך השנים בסוגיית נעדרי סולטן יעקב. אתר רשמי
"האצבעות שלי הקלידו הרבה אינפורמציה - עבודת פרך אבל עבודה נכונה". מסמכי אגף המודיעין על נעדרי סולטאן יעקוב/אתר רשמי

אל"מ במיל' יקי עוסק בחיפושים אחר נעדרי סולטאן יעקוב יותר מ-17 שנה, ואתמול נסגר המעגל עם אחד מהם - באומל. יקי תאר את העבודה המאומצת של הצוות ואת הרגעים המרגשים שחווה למרות הקושי והזמן הרב שעבר. "חלק חשוב מחיי הקדשתי כדי לאתר אותם. היו תקופות שעבדנו ימים כלילות. העברנו מספר עצום של מסמכים וחומר מודיעיני מהקלסרים למחשבים. האצבעות שלי הקלידו הרבה אינפורמציה - עבודת פרך אבל עבודה נכונה".

על הרגע שבו הובאו שרידיו של באומל הוא מספר כי "כשנחת המטוס, לא ידענו במאה אחוז שזה באומל. כשאמרו לי שיש ציצית ידעתי שזה זה. אבל עד שלא קבענו באופן חד משמעתי עם ה-D.N.A זה לא היה בטוח. כשאמרו לי שיש ציצית הבנתי שזה מספיק. כיום ניתן להגיד בבירור שתמה פרשת זכריה באומל. לא כל הדברים תמו. יש עוד דברים על הפרק. אני לא רוצה לרמוז ולא להטעות. כרגע זה מה שיש לנו להגיד (יותר מעשר חלקי גופתו הובאו למכון לרפואה משפטית. רק אחת מהן זוהתה בוודאות של זכריה באומל א"ב) צריך להמשיך בנושא. יש עוד משימות ולכך יש לכך משמעות בלתי רגילה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully