טיוח מות בת ה-12 בניסוי רפואי: שני חברי ועדת הבדיקה התפטרו

משרד הבריאות מינה ועדה לבדיקת מותה של שיר כהן, שהשתתפה בניסוי רפואי בבית החולים איכילוב. לוואלה! NEWS נודע כי שניים משלושת חבריה התפטרו, והגשת המסקנות תידחה. "לא ייצא מזה שום דבר", אמר אחד הרופאים שהתפטרו

19/03/2019
שיר כהן, בת 12 שמתה בבית חולים איכילוב בעקבות ניסוי רפואי, תמונות באדיבות המשפחה. -, אתר רשמי
להוריה של כהן הוצג מצג שווא כדי שיסכימו כי בתם תשתתף בניסוי. שיר כהן המנוחה(צילום: אתר רשמי, -)

שניים משלושת חברי הוועדה לבדיקת מותה של הילדה שיר כהן בניסוי בבבית החולים איכילוב התפטרו. כך נודע לוואלה! NEWS. בשל ההתפטרות נדחתה הגשת מסקנות הוועדה בחודש, עד סוף אפריל, אולם חברי הוועדה הודיעו כי ייתכן ויצטרכו זמן נוסף.

הניסוי המדובר נערך ב-2015 בתכשיר בשם 5ALA. אחת המשתתפות בניסוי הייתה כהן, שסבלה מסרטן מוח גרורתי. היא מתה כחודש לאחר שקיבלה את התכשיר, ובמהלך אותו החודש סבלה מתופעות לוואי חמורות, שהיו מוכרות כתופעות של 5ALA.

דוח חמור של מבקרת משרד הבריאות מצא כי להוריה של כהן הוצג מצג שווא כדי שיסכימו שבתם תשתתף בניסוי, וכן כי בשל השתתפותה בניסוי, שלא יכול היה לשפר את מצבה, היא לא קיבלה את הטיפול הרפואי המקובל, שדווקא יכול היה להביא להחלמתה.

עוד בוואלה! NEWS
סקר וואלה! NEWS | ברקע הקמפיין המקרטע: כחול לבן בשפל מנדטים
כלי טיס של צה"ל תקפו חוליות מפריחי בלונים ברצועת עזה
תיעוד מטריד: למרות התאונה - באתר חריש עובדים ללא אמצעי בטיחות

עוד באותו נושא

השופט בדימוס ליועמ"ש: לחקור בכירים באיכילוב על טיוח מות בת 12

לכתבה המלאה
סבלה מסרטן מוח גרורתי. שיר כהן המנוחה(צילום: אתר רשמי, -)

מלבד הדוח, גם אחת הרופאות שהשתתפו בניסוי, ד"ר ליאנה עדני בני, העלתה תלונות קשות על התנהלות רופאים בכירים שהיו מעורבים בו, וכן כנגד הועדות שאמורות לפקח על ניסויים בבני אדם בבית החולים ובמשרד הבריאות (ועדות הלסינקי).

על הדוח עצמו פורסם לראשונה ב"ישראל היום", ולפני חודשיים נחשף בוואלה! NEWS כי מבקר הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן, קרא ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירים באיכילוב ובמשרד הבריאות בשל הדוח.

בשנים האחרונות נערכו בנושא שתי בדיקות של מי שהיו נציבי קבילות הציבור למקצועות רפואיים במשרד הבריאות - פרופ' חיים הרשקו וד"ר בעז לב - שדחו את תלונותיה של ד"ר עדני בני וקבעו כי לא הייתה חריגה מהנהלים בניסוי. עם זאת, דוח המבקרת, שפורסם רק בדצמבר האחרון, מתח ביקורת גם על שתי הבדיקות של הנציבים, וכינה אותן "בדיקות לכאורה".

קרא ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירי איכילוב. מבקר הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן(צילום: מערכת וואלה! NEWS, תומר אפלבאום)

בסוף ינואר, כשלושה שבועות לאחר הפרסום בוואלה! NEWS על המלצתו של רוזן, הודיע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב על מינוי ועדה חיצונית למשרד שתבדוק את הניסוי. בראשה הועמד פרופ' שמעון גליק, רופא בכיר בסורוקה וממייסדי הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון.

שני החברים האחרים שמונו הם פרופ' מרים בן הרוש, ראש אגף רפואת ילדים ומנהלת המערך להמטולוגיה אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים ברמב"ם; ונציבת קבילות הציבור במשרד הבריאות, עו"ד נילי חיון דיקמן.

הוועדה הייתה אמורה להגיש מסקנותיה לבר סימן טוב עד סוף החודש הנוכחי, 31 במרץ, אך כעת מתברר כי פרופ' גליק ופרופ' בן הרוש עזבו את הוועדה. פרופ' גליק אמר לוואלה! NEWS כי כאשר הסכים לבקשתו של בר סימן טוב להתמנות ליו"ר הוועדה עדיין לא הכיר את המקרה, ולאחר שהתוודע לפרטיו חש שאין לו מה להוסיף על הבדיקות שערכו פרופ' הרשקו וד"ר לב. "סירבתי להיכנס לזה כי אני חושב שלא יצא מזה שום דבר", אמר פרופ' גליק.

שלושה חברי ועדה התפטרו. בית החולים איכילוב(צילום: שרון בוקוב)

"כבר עברו על זה פרופ' הרשקו והנציב הנוכחי (ד"ר לב) ואני לא חושב שאני יכול להוסיף משהו על מה שהם עשו. להתחיל מחדש לבדוק את זה ייקח חודשים ואני לא חושב שייצא מזה שום דבר. לא נמצא שום דבר חדש". כאשר נשאל מדוע אם כך הוקמה ועדה נוספת, השיב פרופ' גליק כי "יש המון לחץ כנראה, מהמשפחה ומהעיתונות. (אבל) זה עבר תהליך על ידי אנשים שאני מכבד, שכתבו מה שכתבו. אז אני לא אוהב לבזבז זמן על דבר שלא מוסיף לאף אחד".

פרופ' בן הרוש הסכימה לומר כי רק לאחר שקראה את התיק החליטה לחזור בה מהסכמתה לשבת בוועדה, אך לא ציינה מדוע.

חיים כהן, אביה של שיר, אמר לוואלה! NEWS כי "רק היום נודע לי ששינו את חברי הוועדה, כי התקשרו ממשרד הבריאות לקבוע איתנו, ההורים, פגישה. תמוה בעיניי שחברי ועדה מתפטרים או בוחרים שלא לעסוק בזה. אולי זה גורם לאיזה אי נוחות במערכת. אין מי שישמע את זה וזה לא יגרום לו להרים גבה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי חברי הוועדה ביקשו להתחלף טרם תחילת העבודה, והוחלפו בפרופ' איין כהן, מומחית ברפואת ילדים שתעמוד בראש הוועדה, וד"ר לי גולדשטיין, רופאה בכירה ויו"ר ועדת הלסינקי בבית החולים העמק. עוד נמסר ממשרד הבריאות כי הוועדה בהרכבה החדש התבקשה להגיש מסקנותיה עד ה-30 באפריל, אולם הודיעה כי ייתכן ותידרש לזמן נוסף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully