פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כלים קטלניים על הכביש: יוגבר הפיקוח על אוטובוסים ורכבים כבדים

   משרד התחבורה מצא כי בתאונות דרכים מעורבים מספר הולך וגדל של כלי רכב כבדים כמו אוטובוסים ומשאיות. לשם הפחתה בתאונות הקטלניות על הכביש, חוזר מיוחד שוגר לכלל גופי התחבורה בישראל, בהם חברות התחבורה הציבורית, המורה להם להקפיד על התקנת מערכת בטיחות מצילות חיים

   כלים קטלניים על הכביש: יוגבר הפיקוח על אוטובוסים ורכבים כבדים
   צילום: תוכן גולשים – שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים וניב אהרונסון, עריכה: תומר לוי

   בעקבות מעורבותם של כלי רכב כבדים בתאונות דרכים, משרד התחבורה הנחה להגביר את הפיקוח והבקרה על אוטובוסים ומשאיות. בתוך כך, משרד התחבורה שיגר חוזר מיוחד לחברות התחבורה הציבורית, מועצת המובילים ואיגוד ההיסעים, המורה להם להקפיד על התקנת מערכות בטיחות מצילות חיים ובחינת מידע תעבורתי של הנהגים.

   החוזר המיוחד מטעם משרד התחבורה שוגר לחברות התחבורה הציבורית, מועצת המובילים, איגוד ההיסעים וקציני הבטיחות בתעבורה. גופי התעבורה ידרשו להדק את הפיקוח והבקרה על כלי רכב הנמצאים באחריותם, תוך מתן דגש מיוחד על התקנת מערכות בטיחות מצילות חיים.

   עוד בוואלה! NEWS:
   סיום הלוחמה והסכם חלקי: הציפיות של טראמפ וקים מהפסגה
   לאחר הירי וההצתות: המשטרה פשטה על טובא זנגרייה ועצרה חשודים
   העריקים מוונצואלה שרוצים להפיל את מדורו: "גם החיילים סובלים"

   תאונת דרכים בין שלושה אוטובוסים, בת ים, 23 באוגוסט 2015 (אלירן אביטל , תיעוד מבצעי מד"א)
   משרד התחבורה מהדק את הפיקוח. תאונה במעורבות אוטבוס בראשון לציון (צילום: מד"א)

   על פי החוזר, קציני הבטיחות נדרשים לבדוק את העבר התעבורתי של כל נהג חדש עם תחילת העסקתו, וכן את עברו של כל נהג העובד בחברה, אחת לחצי שנה, כמתחייב מהתקנות. הבדיקה כוללת בחינה של תוקף רישיונות הנהיגה, מועדי הפסילות, מידע על נקודות שנרשמו לחובתו של הנהג, אמצעי התיקון שהוטלו עליו ומועד ביצוען.

   סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור, הורה על הפצת החוזר לכל חברות התעבורה בישראל בעקבות תאונות דרכים שאירעו לאחרונה ובהם היו מעורבים אוטובוסים ומשאיות. פלור הודיע כי משרדו יפעל להגברת הבקרה והאכיפה על כלי רכב אלה, גם באמצעות ניידות בטיחות של משרד התחבורה, המבצעות בדיקות פתע בדרכים.

   תאונת דרכים חזיתית בין אוטובוס לרכב פרטי בכביש 92 בסמוך לעין גב , פברואר 2019 (יח"צ , דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
   תאונת דרכים חזיתית בין אוטובוס לרכב פרטי בסמוך לקיבוץ עין גב, אתמול (צילום: דוברות מד''א)

   החל מנובמבר 2016 מחויבים אוטובוסים ומשאיות משנת ייצור 2012 ואילך להצטייד במערכות בטיחות מצילות חיים בכלי הרכב. מדובר במערכת בקרת סטייה מנתיב, המתריעה בפני הנהג על סטייה של הרכב מנתיב הנסיעה, וכן, מערכת שמירת מרחק מלפנים המזהה מכשול מלפני הרכב או אי שמירת מרחק בין כלי הרכב בכביש.

   עוד יצוין כי החל מנובמבר 2015 כל משאית ואוטובוס חדשים שהגיעו לישראל, מצוידים במערכות בטיחות מצילות חיים. לדברי פלור, מדובר במערכות מצילות חיים ממדרגה ראשונה, העשויות לצמצם באופן משמעותי את תאונות הדרכים בהן מעורבים אוטובוסים ומשאיות ולחסוך בחיי אדם רבים. לפי החוק מה-1 בינואר 2018 מחויב כל רכב חדש, המיובא לישראל, להצטייד במערכות בטיחות מצילות חיים.