משפט נתניהו

בדרך לתחנה האחרונה: עדי המדינה שהפכו את חקירות נתניהו לאישום

ראש הסגל לשעבר שהקליט את השיחות בין ראש הממשלה לנוני מוזס, מנכ"ל משרד התקשורת שהוצנח לתפקיד ויועץ התקשורת שחתימתו על ההסכם מול הפרקליטות הייתה רעידת אדמה אמיתית בסביבת בני הזוג נתניהו. המקורבים לשעבר שעדותם הובילה לכתב החשדות החמור

צילום: רוני כנפו, עריכה: ניב מעוז

זימונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשימוע לפני הגשת כתב אישום מביא את שלוש חקירותיו לתחנה האחרונה, לפני שיגיעו - בסבירות הקרובה לוודאות - לבית המשפט. בחודשים האחרונים, ובאלה שצפויים לנו, הזרקור הופנה כמעט אך ורק ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולסביבתו הקרובה. אולם, החקירות כנראה לא היו הופכות לכתבי אישום מבלי שלושה אנשים: עדי המדינה ארי הרו, שלמה פילבר וניר חפץ.

הראשון ממקורבי נתניהו שחתם הוא הרו - מי שהיה ראש הסגל שלו בסוף העשור הקודם, ושוב בין השנים 2014 ו-2015. לאחר כהונתו הראשונה באקווריום של נתניהו פנה הרו לעסקים פרטיים ופתח חברת ייעוץ אסטרטגי בשם "H3 גלובל". כשחזר ללשכה, מכר הרו את החברה תמורת שלושה מיליון דולר, אולם במשטרה סברו כי עסקת המכירה הייתה פיקטיבית. חשד נוסף שנבדק בחקירה, אותו חשפה כתבת וואלה! NEWS טל שלו, היה כי הרו המשיך לעסוק בקידום היחסים עם פרגוואי, שנשיאה היה הלקוח המרכזי של החברה אותה התחייב למכור, גם ביושבו כראש הסגל של נתניהו.

לקריאה נוספת בנושא
נתניהו הגיב להחלטת היועמ"ש: "מסע ציד להפלת ממשלת הימין"
היועמ"ש הכריע: נתניהו נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים | כתב החשדות
שימוע או לא שימוע: ראש הממשלה צריך להתפטר עוד הלילה

עוד באותו נושא

היועמ"ש החליט: נתניהו יואשם בשוחד בכפוף לשימוע

לכתבה המלאה
שלוש חקירותיו הגיעו לתחנה האחרונה. נתניהו (צילום: רויטרס)

בפברואר 2017 המליצה המשטרה להעמיד לדין את הרו בגין שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע והלבנת הון. נראה היה כי ראש הסגל המוערך נמצא בדרך הבטוחה לכלא מעשיהו, אלא שחצי שנה לאחר המלצות המשטרה הצליחו הרו וסנגורו, עו"ד רועי בלכר, להפוך את הקערה: בתום חודשים של משא ומתן אינטנסיבי הסכימה הפרקליטות כי הרו ישמש עד מדינה נגד ראש הממשלה. בתמורה, נחתמה איתו עסקת טיעון בפרשת החברה, במסגרתה הודה בהפרת אמונים, ריצה חצי שנת עבודות שירות, ונקנס ב-700 אלף שקלים.

הרו, שהתחתן בשנית בשנה האחרונה, היה אמור להעיד בתיקים 1000 (המתנות) ו-2000 (יחסי נוני-ביבי). עם זאת, מאז שנחתם איתו ההסכם הפך נתניהו חשוד גם בתיק 4000 (תיק בזק-וואלה) - ולא מן הנמנע כי הרו יעיד גם בנוגע אליו.

אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו. הרו (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מרק ישראל סלם)

הרו זכור בעיקר בהקשר השיחות שהקליט, לבקשת נתניהו, ובהן נשמע כביכול משא ומתן בין ראש הממשלה לבין מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, על הטיית הסיקור בקבוצת "ידיעות אחרונות" תמורת הטלת מגבלות על "ישראל היום". לא ברור עד כמה עדותו הייתה קריטית לתיקים נגד ראש הממשלה, שכן הרו לא מסר את ההקלטות, ואלו נתפסו במהלך חקירתו. עם זאת, נראה שבפרקליטות או בלשכת היועץ המשפטי לממשלה לא רצו לקחת את הסיכון, ובמקרה שהתיקים ייכשלו, להצטייר כמי שוויתרו על עדות של אחד האנשים הקרובים ביותר לחשוד נתניהו.

שני העדים האחרים גויסו לאחר התפוצצות תיק 4000. הראשון בהם היה שלמה פילבר - בעברו מנכ"ל מועצת יש"ע וראש המטה של נתניהו. פילבר היה מי שנתניהו הצניח לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת במקומו של אבי ברגר, לכאורה בשל התנגדותו של האחרון לאשר ללא תנאים את מיזוג בזק-יס.

המנכ"ל שהוצנח לתפקיד - ועבר צד

את גלגולה הראשון של החקירה, זה שנערך ברשות לניירות ערך, סיים פילבר עם המלצה לכתב אישום בשל יחסיו הפסולים, לכאורה, עם בזק. לפני שנה, לאחר שהחקירה עברה ללהב 433, והעבירה שיוחסה לו כבר הייתה חמורה הרבה יותר, פילבר עבר גם הוא צד.

המנכ"ל לשעבר קשר עבור החוקרים את נתניהו באופן ישיר להחלטות שהתקבלו במשרד התקשורת בנוגע לבזק, ולפי התביעה היו שוות לשאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, מאות מיליוני שקלים. בנוסף, סיפר על פגישות שקיים בעצמו עם ניר חפץ, בהן הועברו לו כביכול מסרים מנתניהו בעניין בזק. סנגוריו של פילבר, עורכי הדין דרור ארד אילון ויובל נחמני, סיכמו עם הפרקליטות כי הלקוח שלהם, שעמד בפני המלצה לכתב אישום, לא יעמוד כלל לדין פלילי.

במסגרת ההסכם שנחתם איתו הורחק פילבר משירות המדינה. כיום, כפי שנחשף לראשונה בוואלה! NEWS, הוא חזר לעסוק בייעוץ פוליטי, ועובד כיועץ בכיר בקמפיין הבחירות של מפלגת "הימין החדש" של נפתלי בנט ואיילת שקד.

קשר את נתניהו באופן ישיר להחלטות שהתקבלו בנוגע לבזק. נתניהו (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, אבי אוחיון)

האחרון שהצטרף לשרשרת עדי המדינה הוא יועץ התקשורת ניר חפץ, שחתם על ההסכם מול הפרקליטות שבועיים אחרי פילבר. חפץ ליווה במשך שנים את בני הזוג נתניהו, ונחשב אחד המקורבים ביותר אליהם. חתימתו על הסכם מול הפרקליטות הייתה רעידת אדמה אמיתית בסביבתם. סנגורו של יועץ התקשורת הוותיק, עו"ד אילן סופר, השיג לו הבטחה לחסינות מוחלטת, אם רק "ישפוך" את כל מה שידוע לו.

עיקר עדותו של חפץ נגעה ללחצים שהופעלו על אתר וואלה! NEWS כדי להטות את הסיקור לטובת משפחת נתניהו. הוא גם חשף הפני החוקרים פגישה בארבע עיניים בין נתניהו לאלוביץ', שנערכה ברגע קריטי מאוד בציר הזמן הפלילי, כפי שציירו אותו החוקרים. קיומה של הפגישה הוצלב על ידי ראיות נוספות. חפץ עצמו לא נכח בפגישה, אולם סיפק ראיות מאירועים שקרו סביבה והעידו על תוכנה.

רעידת אדמה אמיתית בסביבת נתניהו. חפץ (צילום: ראובן קסטרו)

עדותו של חפץ חוזקה בראיות נוספות כמו חילופי מסרונים, שנותנים לה משקל רב. לאחרונה פרסם ברוך קרא בחדשות 13 כי חפץ מסר לחוקרי המשטרה גם יומנים שניהל בזמן אמת, וחושפים את התנהלות בני הזוג נתניהו. הקטעים שנחשפו עד כה נוגעים לעניינים שנראים רלוונטיים יותר לפרשת המעונות, בה נאשמת אשת ראש הממשלה במרמה. לוואלה! NEWS נודע כי היומנים נכתבו בשנים 2009-2010, ולכן חלקם עשויים להיות רלוונטיים גם תיק 1000.

עד היום נחשפו רק מעט מאוד מהררי החומרים שמסרו חפץ ושני עדי המדינה האחרים לחוקריהם. ניתן להניח שבחודשים הקרובים ייחשפו לציבור קטעים נוספים - ויאפשרו להבין טוב יותר על מה מתבסס כתב החשדות החמור שנמסר היום לסנגורי ראש הממשלה.

(צילום: עיבוד תמונה)
(צילום: עיבוד תמונה)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: עיבוד תמונה)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully