וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"פולשניות וחודרניות": ארדן יבחן שימוש בבדיקות פוליגרף במשטרה

12.2.2019 / 17:17

ברקע הסערה שנוצרה כשמועמדותו של ניצב אדרי נפסלה לאחר שנפגש עם בוחנת הפוליגרף התעסוקתי - הקים השר ארדן ועדה לבחינת שינויים בבדיקות בארגון. "חשש שייעשה בהן שימוש פוגע ושלא לצורך", אמר השר

עריכה: איתי עמרם

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הקים ועדה לבחינת שינויים בבדיקות הפוליגרף התעסוקתי במשטרת ישראל, שהונהגו בארגון בשנה האחרונה. זאת ברקע הסערה שנוצרה במשטרה לפני כמה חודשים כאשר מספר מועמדים לתפקיד המפכ"ל בארגון מצאו עצמם במבוכה רבה כשנתבקשו לעבור פוליגרף. בהם מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, שבדיקה שעבר חשפה "פגם התנהלותי", וניצב משה (צ'יקו) אדרי, שהסתיר מוועדת גולדברג פגישה לילית שלו עם בוחנת פוליגרף, כפי שנחשף בוואלה! NEWS - מה שהוביל לפסילתו ולפרישתו מהמרוץ לתפקיד הבכיר בחודש דצמבר.

בדיקות הפוליגרף התעסוקתי, שהן בדיקות מרחיבות ומחמירות ביותר נעשות אך ורק במשטרת ישראל ולא בשום ארגון אחר ולשום תפקיד אחר. יוזמת הכנסת לבדיקות הפוליגרף הייתה של השר ארדן אולם אופן היישום נקבע עד כה על ידי פיקוד משטרת ישראל באופן עצמאי. ארדן, החליט למנות ועדה מקצועית, שתבחן צעדים לשיפור מתכונת בדיקות הפוליגרף התעסוקתי.

לקריאה נוספת בנושא
סאגת מינוי המפכ"ל: "ארדן מעדיף מועמד שלא יידרש לפוליגרף"
"בחינה מעמיקה": ארדן מרחיב את הבדיקות על המועמדים למפכ"לות
"אי מינוי מפכ"ל - פגיעה קשה בארגון": ביקורת במשטרה על ארדן

טקס השקת המצלמות של המשטרה, במעמד גלעד ארדן ומוטי כהן מטה מחוז ת״א 20 בינואר 2019. קובי ריכטר/TPS, אתר רשמי
הורה על הקמת הוועדה. ארדן/אתר רשמי, קובי ריכטר/TPS

בהודעת השר על הקמת הוועדה נמסר כי "מכיוון שבדיקות הפוליגרף במשטרה הן פולשניות וחודרניות במיוחד באופן שאינו קיים בשום ארגון ולשום תפקיד אחר בממשלה או במערכת המשפט, ולאור החשש כי ייעשה בהן שימוש הפוגע יתר על המידה ושלא לצורך בפרטיותם וזכויותיהם של הנבדקים, ואף שימוש העלול לשבש באופן בלתי הוגן ובלתי מוצדק את היכולת למנות קצינים לתפקידים בכירים, החליט השר על הקמת הוועדה כדי לוודא שבדיקות הפוליגרף ישמשו אך ורק למטרה המקורית שלה הם נועדו - שיפור התפקוד, האיכות והסטנדרטים של הקצונה במשטרת ישראל וחיזוק אמון הציבור בה".

כיו"ר הוועדה יכהן היועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים עו"ד יואל הדר, והיא תציג את מסקנותיה לשר לביטחון הפנים בעוד כ-60 יום. הוועדה בוחנת את הנושאים שכיום ניתן לבדוק והשאלות שניתן לשאול במסגרת בדיקת הפוליגרף התעסוקתי, ואת התקופה בעבר שלגביה תתבצע הבדיקה. כלומר, האם ניתן יהיה לבצע בדיקה למשל אודות אירועים בעלי חומרה נמוכה בעברו של הקצין שחלף פרק זמן משמעותי של שנים רבות מאז התרחשותם.

עוד באותו נושא

לא ממנה מפכ"ל עד הבחירות: ארדן האריך את כהונת ממלא המקום

לכתבה המלאה
טקס פרידה למפכ"ל המשטרה היוצא רוני אלשיך, בית ספר לשוטרים, בית שמש 29 בנובמר 2018. ראובן קסטרו
ברקע הסערה על הסרת מועמדותו מתפקיד המפכ"ל. אדרי/ראובן קסטרו

הוועדה גם בודקת מהם המקרים שבהם יש מקום לפטור מחובת פוליגרף, האם יש מקום להחיל את הבדיקה על המפכ"ל ומי הגורם שיבצע בדיקות אלה (גורם משטרתי/חיצוני), וכן האם יש להקים יחידה חיצונית לביצוע הבדיקות המנותקת מהיחידה לבטחון מידע במשטרת ישראל ולמי היא תהיה כפופה ומי הגורמים שייחשפו למידע.

עוד בוחנת הוועדה את האפשרות לקביעת נסיבות בהן אי שיתוף פעולה של נבדק עם הליך הבדיקה, בכל שלב שהוא, לא יגרור בהכרח החלטה על פיטוריו בגין אי התאמתו להמשך השירות במשטרה, וכן תבחן מה המשקל שיש לייחס לתוצאות בדיקת הפוליגרף במסגרת ההחלטה על התאמה לתפקיד ועוד. "אמשיך להוביל תהליכים לניקוי המשטרה ולחיזוק אמון הציבור בה, איכות המפקדים וטוהר המידות במשטרה חשובים מאוד אך יחד עם זאת חשוב גם שהמפקדים יוכלו לבצעם מבלי שהדבר יפגע שלא לצורך בפרטיותם ועתידם במשטרת ישראל ללא הצדקה", אמר השר ארדן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully