הבחירות הכי "מלוכלכות" שהיו בעיר: הקרב על ראשות עיריית אשקלון

ראש העיר לשעבר, איתמר שמעוני, שהושעה מתפקידו עקב כתב אישום שב להתמודד בבחירות הקרובות. סקרים מצביעים כי ההכרעה על התפקיד תיקבע רק לאחר סבב שני. ארבעה מועמדים הגיעו הערב לכנס "לא מצביעים שחיתות" של וואלה! NEWS והתנועה לאיכות השלטון ויחתמו על אמנת שלטון נקי

14/10/2018
צילום: שי מכלוף

בעוד כשבועיים עשרות אלפי תושבי אשקלון ילכו לקלפיות ויבחרו את ראש העיר הבא, במערכת הבחירות שנחשבת ל"מלוכלכת" ביותר שידעה העיר. ארבעה המועמדים לראשות העיר השתתפו הערב (ראשון) בכנס "לא מצביעים שחיתות" של התנועה לאיכות השלטון בשיתוף וואלה! NEWS שנערך כחלק מהקמפיין הארצי למאבק בשחיתות בשלטון המקומי ולקידום שלטון נקי ואיכותי.

בשבועות האחרונים הקרב על קולות רחוב האשקלוני עלה מדרגה וכולם סבורים שהבחירות יוכרעו רק בסיבוב שני. מי שעומד היום בתפקיד ראש העיר הוא תומר גלאם, לאחר שראש העיר לשעבר, איתמר שמעוני, הושעה על ידי וועדה במשרד הפנים עקב כתב האישום שהוגש נגדו באשמת לקיחת שוחד והפרת אמונים. על פי הסקרים יתקיים סיבוב נוסף בין ראש העיר בפועל ומי שהיה סגנו של שמעוני, תומר גלאם, לבין שמעוני עצמו שלא הוזמן לכנס הערב.

במהלך הכנס חתמו המתמודדים על אמנה בה הם מתחייבים להצטרף למאבק בשחיתות, להתחייב לפעול בשקיפות, לשמור על טוהר המידות ולא למעול באמון שהציבור נתן בהם. עוד הם התחייבו לאמץ עקרונות ליישום המאבק בשחיתות, לפעול במלוא העוצמה למיגורה ולהימנע מניגוד עניינים, מקבלת טובות הנאה וממינויים פוליטיים. בנוסף לכך, הציגו המתמודדים את תפיסתם בנושא טוהר המידות והשקיפות השלטונית ברשויות המקומיות.

עוד בוואלה! NEWS
"עשרות חתכו את הגדר": התצפיתנית שסיכלה את החדירה בעזה משחזרת
64% מהסטודנטים לא מוכנים לשוק התעסוקה: שנת הלימודים האקדמית נפתחת
"כך נראית הדרת נשים": השרים ידונו בהחמרת ענישת משחיתי מודעות

הושעה לאחר הגשת כתב האישום ומתמודד שוב לתפקיד. ראש העיר לשעבר, שמעוני(צילום: תאגיד כאן)

על אף כתב האישום החמור נגדו בגין קבלת שוחד והפרת אמונים, זוכה ראש העיר המושהה איתמר שמעוני לאהדה אצל חלק גדול מתושבי העיר. רבים באשקלון רואים בו את המנהיג ששינה את פני העיר. אמנם תיק עבירות המין שבגינו נחקר שמעוני נסגר על ידי הפרקליטות, אך משפטו בעניין עבירות השוחד עדיין מתנהל ומשחק תפקיד חשוב במערכת הבחירות הנוכחית. שמעוני מינה למספר שתיים ברשימתו את עורך הדין אייל אביטל, שנחשב למוח מבריק בתחום המשפטים ואף ייצג את שמעוני בתחילת הליכיו המשפטיים.

הטוען לכתר ומי שמכהן בפועל בימים אלה כראש העירייה הוא תומר גלאם - מועמד מטעם סיעת "כולנו" ופעיל פוליטי המקורב לשר האוצר משה כחלון. גלאם אף זוכה לתמיכתו של הרב המשפיע ביותר באשקלון הרב יצחק ברדא. גלאם מונה לסגן ראש העיר על ידי שמעוני ולאחר השעייתו תמך בכך שימלא את מקומו וכך הפך לראש העיר בפועל.

עוד באותו נושא

לא מצביעים שחיתות: המאבק למנהל תקין בזירה המקומית מגיע ללוד

לכתבה המלאה
ראש העיר המכהן. גלאם, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, התנועה לאיכות השלטון)

גלאם אמר הערב כי "הגעתי למסקנה שככל שהוועדות יהיו יותר שקופות, יותר בלתי תלויות במנגנוני העירייה וימונו על ידי אנשים מקצועיים ואמינים שרוצים לשרת את הציבור ללא אינטרס - אז יהיה לנו שלטון ללא שחיתות". ראש העיר המכהן התחייב כי ישיבות המועצה והוועדות יהיו מצולמות.

באשר לכתב האישום נגד שמעוני, ציין גלאם כי "אני לא הייתי מאפשר למישהו שהוגש נגדו כתב אישום להתמודד עד אחרי שהוכיח את חפותו בבית המשפט. אבל כרגע החוק מחייב אותנו ויש הרבה דברים שאני רוצה לקדם למען העיר. אם ייבחר מישהו שהוגש נגדו כתב אישום והוא יציע לי לשבת איתו ויתחייב ללכת איתי באג'נדה שלי, אני אלך לפי החוק".

התמודד כמה פעמים לראשות העיר. עייש, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, התנועה לאיכות השלטון)

שלושה מועמדים נוספים מתחרים על התפקיד, בהם עורך הדין אבי עייש שמזוהה עם מפלגת יש עתיד והתמודד בעבר כמה פעמים לראשות העיר. בניגוד לסקרים, עייש מאמין שדווקא הוא יזכה להגיע לסיבוב השני מול שמעוני או גלאם. עייש הדגיש הערב כי "במאבק נגד השחיתות אני לא רק בבחינת נאה דורש אלא גם מקיים. מי שהקים את הפורום לאיכות השלטון באשקלון ב-2003 זה אני. שרפו לי את המשרד, נקבו לי צמיגים ואנחנו לא פחדנו והמשכנו להיאבק נגד השחיתות. אני אוביל שקיפות אמיתית ושוויון הזדמנויות מלא".

המועמד החילוני. סהר, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, התנועה לאיכות השלטון)

מועמד נוסף הוא עורך הדין והיזם איתי סהר, בעל בתי קפה ופאבים ובעברו היה חבר בלהקת הפיל הכחול. סהר נחשב לסוג של "מועמד חילוני" לפי עיתונאים מקומיים הוא מתנגד נחרצות להתערבות רבנים בפוליטיקה בעיר. סהר אמר הערב כי "אני מתחייב חשקיפות, לעבוד עבור התושבים מבוקר עד לילה ומתחייב להיות פתוח וכנה בפני התושבים. אפרסם את היומנים שלי". עוד הוסיף המועמד כי לא ישב בקואליציה עם אדם שהוגש נגדו כתב אישום.

השפעה גדולה על המנצח בסיבוב השני. אטיאס, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, התנועה לאיכות השלטון)

חבר המועצה והמשנה לראש העיר משה אטיאס, שנחשב להפתעת הבחירות האחרונות, מתמודד אף הוא לראשות העיר. אטיאס, עיתנואי בעברו והיום מנהל בחברת בנייה, היה אחראי על מחלקת האירועים בעיריית אשקלון ונחשב למזוהה עם הצעירים בעיר. גם בבחירות הללו תהיה לו השפעה גדולה על המנצח בסיבוב השני.

(עדכון ראשון: 18:23)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully