4 חודשים אחרי: נפתח משפטו של המחבל שהרג לוחם דובדבן בלוח שיש

המחבל, אסלאם נאג'י, נעצר זמן מה לאחר שהשליך לוח שיש על סמ"ר רונן לוברסקי במהלך פעילות מבצעית סמוך לרמאללה, וגרם למותו. הוא הואשם בסעיף גרימת מוות בכוונה, המקביל לרצח. אחיו של לוברסקי נטש את האולם במחאה לאחר שהתברר כי הרכב השופטים לא רשאי לפסוק עונש מוות

צילום: "אם תרצו", עריכה: ניב מעוז

בבית הדין הצבאי במחנה עופר נפתח הבוקר (שני) משפטו של של המחבל יוסף נאג'י אבו חמוד, שהואשם בהשלכת לוח שיש והרג את סמ"ר רונן לוברסקי, לוחם מיחידת דובדבן, בעת פעילות מבצעית במחנה אל-עמארי שליד רמאללה לפני כארבעה חודשים. מכתב האישום עולה כי המחבל נאג'י מואשם בגרימת מוות בכוונה, עבירה המקבילה לרצח.

המחבל, תושב מחנה הפליטים אל-עמרי שליד רמאללה, נעצר בפעילות שב"כ בשיתוף צה"ל זמן מה האירוע. לוחמי דובדבן, חבריו של סמ"ר לוברסקי, ביצעו את המעצר. במהלך החקירה בשב"כ הודה כי הוא אכן זה שהשליך את הלוח שפגע בלוברסקי וגרם למותו מגג בניין סמוך וביצע שחזור של האירוע. בפתח משפטו כפר הנאשם באשמה.

לקריאה נוספת:
משפחתו של לוחם דובדבן שנהרג מלוח שיש: "דורשים עונש מוות למחבל"
הותר לפרסום: כוחות הביטחון עצרו את המחבל שהרג את לוחם דובדבן
"נפלת מות גיבורים": לוחם דובדבן רונן לוברסקי הובא למנוחות

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
המחבל בבית הדין במחנה עופר, במהלך חודש יולי (צילום: אתר רשמי)

אחיו של לוברסקי, אריק, אמר הבוקר לפני פתיחת המשפט: "לפני כחודש וחצי נפגשנו עם הפצ"ר וביקשנו הרכב שיוכל לגזור עונש מוות (הכוונה להרכב שופטים שמורכבת משלושה קצינים בדרגת סא"ל, ד"ד). הפצ"ר אמר שזו לא מדיניות הקבינט. אז נפגשנו עם ראש הממשלה, שאמר שבוצעו הקלות כדי להקל על גזירת עונש מוות, וביקשנו להחליף את ההרכב".

לדבריו, "אם לא יהיה הרכב מתאים - נחרים את המשפט. אתמול קיבלנו דוגמה נוספת למה שקורה כשאין עונש מוות, ומצד שני הפצ"ר מאשר קיצור עונש של מחבלים". עוד אמר לוברסקי כי חרף דרישת המשפחה, גם בית משפחתו של הנאשם טרם נהרס.

לאחר שנכנסו לאולם שלושת שופטים - שופט בדרגת סא"ל ושתי שופטות בדרגת רס"ן - כלומר הרכב שאינו יכול לפסוק עונש מוות, עזב האח את האולם במחאה. "ראינו שההרכב הוחלף, אבל שוב שמו הרכב לא מתאים, כזה שלא יכול לפסוק עונש מוות. עשו מאיתנו צחוק, אז אנחנו נפסיק להגיע לפה. אף אחד לא יכול להגיד יותר שזו לא המדיניות. כולם מתחבאים מאחורי סיסמאות. אני מקווה שהוא יירקב בכלא ויסבול כמה שיותר, ונפעל כדי שיהרסו את הבית שלו, אבל לא אתפלא אם ישחררו אותו באיזה עסקת שבויים", אמר.

סמ"ר רונן לוברסקי (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

כחודש לאחר האירוע, עת הגשת הבקשה להארכת מעצרו של המחבל, התחוללה סערה באולם בית הדין בזמן שבני משפחתו של לוברסקי קראו קריאות בגנות המחבל ודרשו לגזור עליו עונש מוות. "מדינת ישראל מאפשרת למחבלים להמשיך ולחגוג על חשבון כולנו", אמר אריק, אחיו של סמ"ר לוברסקי. "הם יושבים פה על סיר הבשר ומקבלים מענק כספי מהרשות הפלסטינית, אספקה מהצלב האדום שלא הייתה מביישת מסעדת יוקרה במרכז תל אביב ותנאי מחיה שרבים מהמשפחות הנזקקות בארץ רק היו חולמות עליהן. צריך לשים סוף לחגיגה. ארבעת אחיו של המחבל יושבים בכלא בישראל. אנחנו דורשים רק דבר אחד מהפרקליטות הצבאית: עונש מוות למחבל".

במסגרת הפעילות המבצעית שבה השתתף לוברסקי נעצרו שלושה חשודים במעורבות בפיגוע ירי והועברו לחקירת שב"כ. הפעילות כללה כוחות מיוחדים, בהם גם מסתערבים. בשלב מסוים הושלך לוח שיש גדול מגג מבנה סמוך מגובה שלוש קומות. כתוצאה מכך קסדתו נשברה והוא נפצע בראשו. לאחר מכן נפל ונפגע גם בגבו. המחבל שהשליך את לוח השיש לא נעצר. בצה"ל הסבירו כי לא שונו פקודות הפתיחה באש, וכי לא בוצע ירי לעברו משום שהוא לא זוהה כנדרש לביצוע הפעולה. עוד צוין כי חקירת האירוע נמשכת.

(עדכון ראשון: 09:21)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully