אחרי 20 שנה: אתיופיה ואריתריאה פתחו מחדש את הגבול ביניהן

לראשונה מזה 20 שנה נפתח לתנועה מעבר בין שתי המדינות. בחודש יולי האחרון חידשו אתיופיה ואריתריאה את היחסים ומאז פתחו מחדש שגרירות, החזירו את הטיסות והכריזו על מצב "סוף מלחמה". "זה היום המאושר בחיי", סיפרה תושבת באזור הגבול

סוכנויות הידיעות
11/09/2018
צילום: רויטרס, עריכה: תום זואילי

ראש ממשלת אתיופיה אבייה אחמד ונשיא אריתריאה איסאייס אפוורקי פתחו היום (שלישי) לתנועה באופן רשמי את מעבר הגבול דבאי סימה-בורה בין שתי המדינות, לראשונה זה 20 שנה. בסיום הטקס הרשמי נועדו שני המנהיגים וציינו את ראש השנה האתיופי יחד עם חיילים.

בחודש יולי האחרון חידשו שתי המדינות את יחסיהן לאחר נתק של שני עשורים והכריזו על מצב "סוף מלחמה" בפסגה היסטורית באסמרה בירת אריתריאה. בעקבות ההסכם פתחה אריתריאה מחדש את שגרירותה באתיופיה וביטלה את חובת השירות הצבאי במדינה.

עוד בעולם:
17 שנה לאסון התאומים: ארה"ב מציינת את 3,000 הקורבנות
איראן מאיימת: אם מדעני גרעין יותקפו - יהיו לכך השלכות קשות
מיליון תושבים הונחו להתפנות: הוריקן "פלורנס" בדרך לחוף המזרחי של ארה"ב

עוד באותו נושא

מסימני הפיוס: אריתריאה פתחה מחדש את שגרירותה בבירת אתיופיה

לכתבה המלאה
מאויבים לעמיתים. נשיא אריתריאה וראש ממשלת אתיופיה, היום(צילום: רויטרס, רויטרס)

המשבר בין המדינות פרץ לאחר מלחמת גבול ב-1998 שבה נהרגו עשרות אלפי אנשים בשורות שתי השכנות. אלו חתמו על הסכם שלום בשנת 2000, אך אתיופיה סירבה לקבל את הפסיקה הסופית שהתקבלה שנתיים לאחר מכן על ידי ועדת בוררות בה נקבע כי על אדיס אבבה לוותר על שטחים לטובת אסמרה, כולל על עיירת הגבול בדמה.

כתוצאה מכך, סירבה אתיופיה להסיג את כוחותיה מכמה אזורים שנויים במחלוקת ובתגובה האשימה אותה אריתריאה בכיבוש שטחה. האחרונה סירבה לקיים שיחות עם אתיופיה עד שזו תיישם את ההסכם. מאז נותרו המדינות בסכסוך.

"זה היום המאושר ביותר בחיי", אמרה רוטה חדיס, תושבת עיירה באריתריאה הסמוכה לגבול המשותף. "אף פעם לא חשבתי שאזכה לראות את השלום בימי חיי", הוסיפה.

נשיא אריתריאה איסאייס אפוורקי, היום(צילום: רויטרס, רויטרס)
ראש ממשלת אתיופיה אבייה אחמד, היום(צילום: רויטרס, רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully