פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   החביא את הגרזן בחדרו, השתכר ותקף: חסר דיור מנתניה נאשם ברצח כפול

   בכתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד אלכסנדר מירזוב צוין כי בחקירתו במשטרה פירט כיצד החליט להרוג את שותפו לחדר בבית המחסה והחביא את גופתו מגולגלת בשטיח. חמישה ימים לאחר מכן רצח את מנהל המוסד וניסה לתקוף עובדת נוספת. בית המשפט הורה לשלוח אותו לבדיקה פסיכיאטרית

   החביא את הגרזן בחדרו, השתכר ותקף: חסר דיור מנתניה נאשם ברצח כפול

   פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (חמישי) כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז נגד אלכסנדר מירזוב, בן 54, בגין רצח שותפו לחדר בבית מחסה בנתניה ומנהל המוסד בתחילת החודש. מכתב האישום עולה כי מירזוב רכש במהלך חודש יוני שני גרזנים וסכין, הסתיר אותם בשקית ניילון בחדרו ותכנן להרוג את שותפו לחדר, סלבה פידקין, בן 49. עוד עולה כי ב-27 ביולי שתו השניים לשוכרה ומירזוב היכה את שותפו בגרזן וגרם למותו.

   לטענת הפרקליטות, לאחר מכן הוא גלגל את גופתו של פידקין בשטיח והסתיר אותה במשך כמה ימים, כשלשאלת שכניו לפשר הריח העולה מחדרו השיב כי מדובר בגופת עכבר שנתקע בקיר הגבס. לאחר מכן - כך נטען בכתב האישום - החליט מירזוב להרוג את מנהל המוסד, אבי ואנונו. ב-2 באוגוסט נכנס לחדרו כשהוא נושא עמו גרזן ותקף אותו והרגו.

   לקריאה נוספת:
   המדריך בבית החוסים נפרד מהמנהל שנרצח: "היית המשענת היחידה שלנו"
   החשוד ברצח הכפול ניסה להצית עצמו במעצר

   מוסד הגמילה בו התרחש הרצח הכפולה בנתניה, 2 באוגוסט 2018 (שלומי גבאי)
   מירזוב הסתיר את הגרזנים בחדרו במשך כחודש. בית יעל בנתניה (צילום: שלומי גבאי)

   עוד נטען כי מירזוב נעל את עצמו במשרדו של ואנונו והחל לנקות את סימני התקיפה. אולם, עובדת בבית המחסה שהגיעה למקום ניסתה לפתוח את הדלת. בכתב האישום מצוין כי מירזוב הכניס אותה למשרד וניסה לתקוף אותה בגרזן - אולם זו צעקה לעזרה ולמקום הגיע עובד נוסף שהשתלט עליו עד להגעת שוטרים שהוזעקו למקום.

   סנגורו של מירזוב: "הוא אינו כשיר לעמוד לדין"

   בדיון בהארכת מעצרו של מירזוב ביקש סנגורו, עו"ד אבי כהן, להפנותו לבדיקה פסיכיאטרית, על סמך בדיקה ראשונית שעבר. השופטת נאווה בכור נענתה לבקשה והחליטה לדחות את תחילת המשפט עד לקבלת תוצאות הבדיקה הפסיכיאטרית.

   "נבקש לדחות את הדיון ובמקביל אציין שהנאשם נתון זה מספר שבועות במעצר בתנאי אשפוז", הוסיף כהן. "בהתאם להחלטת בית משפט השלום, הוגשה חוות דעת פסיכיאטרית מפורטת שקבעה שהנאשם מצוי במצב פסיכוטי כרוני ובשורה התחתונה אינו כשיר לעמוד לדין". כהן ביקש עוד כי בנוסף לחוות הדעת הפסיכיאטרית יוחזר מרשו למעצר בתנאי אשפוז וכי יישלח לחוות דעת שתבחן את מצבו בתקופה המתוארת בכתב האישום.

   "הנאשם שמע דמיונות של אביו וסבו מדברים אליו"

   נציגת הפרקליטות בדיון, עו"ד רוני שוהם עידן, נענתה לבקשתו של כהן לערוך בדיקה פסיכיאטרית נוספת למירזוב. יחד עם זאת ציינה התובעת כי בחוות הדעת הראשונית נכתב שהוא אינו יודע להישמע לעצת סנגורו, אולם "לפחות 20 פעם בחקירה הוא שמר על זכות השתיקה, בהנחיית סנגורו, או לא היה מוכן לשחזור". עוד הוסיפה כי האופן שבו השיב מירזוב לשאלות החוקרים היה "סלקטיבי ומונחה".

   לטענתה של עו"ד שוהם עידן, בעדותו אמר מירזוב שהוא "רב עם עצמו כי קשה לו לרצוח" ולכן שתה אלכוהול "כדי לאזור אומץ". בנוסף לכך ביקשה מבית המשפט כי בבדיקה הפסיכיאטרית הנוספת ייבחנו תכנון המעשה, הסתרת גופתו של שותפו לחדר, כניסתו מרצון למצב שכרות וכן אמירותיו לפיהן "הוא עשה את הדברים מתוך דמיונות שאבא שלו וסבא שלו מדברים איתו".

   חשד לרצח בנתניה: עובד במוסד נרצח (מד"א , דוברות מד"א)
   ניידות משטרה ואמבולנסים מחוץ לבית יעל ביום הרצח, החודש (צילום: דוברות מד"א)

   מבקשת המעצר שהגישה הפרקליטות עולה כי מירזוב, שהודה בפני חוקרי המשטרה במעשה, תיאר בפירוט "כיצד רכש את הגרזנים והסכין ושמר אותם בשקית בחדרו עד שגמלה בליבו ההחלטה לרצוח את סלבה". עוד נטען כי מירזוב תיאר "כיצד שהה עם סלבה בחדרם המשותף, הוציא את הגרזן והתקדם לעבר מיטתו והיכה בו בגרזן" וכן כיצד החביא את גופתו מתחת למיטתו.

   בנוסף, אומרים בפרקליטות כי מירזוב "תיאר כיצד חיכה לשעת כושר בה יוכל לשהות עם ואנונו ביחידות, זיהה את ההזדמנות, נכנס למשרדו עם השקית שבה הסתיר את הגרזן והיכה בו בראשו בכוונה להביא למותו". בבקשת המעצר נטען עוד כי מירזוב "תיאר כי כדי לאזור אומץ וכוח לבצע את הרצח שתה משקה משכר".

   עוד עולה מבקשת המעצר כי בפרקליטות מבקשים להשתמש בעדותה של העובדת שמירזוב ניסה לתקוף, אף שזו מתה לפני יומיים. לפי הבקשה, העובדת "מצאה את מותה ככל הנראה עם קשר לאירוע נשוא כתב האישום". בגין מעשיו מואשם מירזוב בשני סעיפי רצח וכן בניסיון לגרימת חבלה בכוונה מחמירה - בשל תקיפת העובדת.

   (עדכון ראשון: 12:00)