בצל התפרצות העכברת: ירידה בכמות המטיילים בשמורות הטבע בצפון

כ-50 אלף מטיילים בלבד ביקרו בשמורות והגנים הלאומיים ברחבי הארץ. "ניכר כי תנועת המטיילים בצפון פחתה עקב הדיווחים על זיהום", רשות הטבע והגנים. על פי ההערכה, העסקים בצפון נפגעו בכעשרה מיליון שקלים עקב ביטולים. ליצמן נפגש עם רט"ג וראשי המועצות בגולן ובגליל

18/08/2018
עריכת וידאו:ניר חן

בצל התפרצות מחלה העכברת שגרמה לבהלה המונית נרשמה ירידה משמעותית היום (שבת) בכמות המטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים בצפון הארץ. כ-50 אלף מטיילים בלבד ביקרו היום בשמורות והגנים הלאומיים ברחבי הארץ, כשבדרך כלל מדובר על 100 עד 150 אלף בני אדם בתקופה זו של השנה. האתרים הבולטים בהם ביקרו היו הגנים הלאומיים אכזיב, מצדה, קיסריה, אשקלון, גן השלושה (הסחנה) ושמורת הטבע עין גדי.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ייפגש מחר עם רשות שמורות הטבע, רשות הטבע והגנים ראשי המועצות גולן והגליל עליון ומנכ"לי הבריאות והתיירות. ראש מועצה אזורית הגליל העליון גיורא זלץ אמר כי "אנחנו נבקש שמשרדי הבריאות והתיירות שלא יסתפקו באזהרות אלא יעשו מעשה שיעזור להחזיר תיירים ולפצות תיירנים".

על פי ההערכה, העסקים בצפון נפגעו בכעשרה מיליון שקלים עקב ביטולי הזמנות וירידה בכמות המבקרים בשבוע החולף. הנתונים מתייחסים לצפי ההזמנות לטווח הקצר והזמנות שבוטלו עד סוכות, הבולטים בהם הם קיקי כפר בלום שידווחו על הפסד בגובה של כשישה מיליון שקלים וקיקי הגושרים שהפסידו כשלושה וחצי מיליון שקלים.

עוד בוואלה! NEWS:
ארדואן על ארה"ב: "לא נכנע בפני מי שהפכו אותנו למטרה אסטרטגית"
מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן מת בגיל 80
אביו של דוקר השוטר בירושלים: "לא היו צריכים לירות בו"

מבקרים בחורשת טל, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, פארס דעבוס רשות הטבע והגנים)

הירידה בכמות המבקרים שנרשמה באתרים הפתוחים לציבור בהם אין חשש לזיהום כגון חורשת טל בה ביקרו 800 בני אדם היום לעומת 1,800 בשבת שעברה; בגן השלושה 1,700 לעומת 2,800 בשבוע שעבר; בשניר 700 לעומת 1,650 בשבת שעברה; בתל דן ביקרו 550 לעומת 817 ובנחל הבניאס ביקרו 900 לעומת 970 בשבוע שעבר.

מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים רעיה שורקי אמרה כי "שמחנו לפגוש היום מטיילים באתרים באזור הגולן ובהם אלו המותרים לרחצה כגון נחל שניר, חורשת טל, תל דן והסחנה". אך הוסיפה שורקי כי "יחד עם זאת ניכר כי תנועת המטיילים בצפון פחתה לעומת שבת שעברה עקב הדיווחים על זיהום בחלק מנחלי הצפון בהם הזויתן, המג'רסה, הזאכי, ג'לבון, משושים ויהודיה". לדבריה, "אנו קוראים לקהל המטיילים להתעדכן באופן שוטף באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים ולהמשיך לבקר ולטייל באזור הגולן באתרים בכלל ואלו עם הנחלים והמעיינות המותרים לרחצה".

לאתר קייקי מעיין הגושרים שבגליל העליון, הגיעו במהלך השבת מאות מטיילים שנהנו משייט במיי החצבאני הצוננים ומתחם קמפינג מפנק. מנכ"ל קייקי מעיין הגושרים זוהר קוזיקרו ציין כי "מדובר בירידה של 80% בכמות נופשים ביחס לאוגוסט ,שכן בשנה שעברה פקדו מידי יום את האתר אלפי מבקרים".

עוד באותו נושא

התפרצות העכברת בצפון: הנחלים סגורים - המטיילים בורחים

לכתבה המלאה
שייט קאנו ב"רוב רוי", היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS)

אנשי תיירות בגליל העליון אומרים שבסוף השבוע הייתה ירידה בכמות הנופשים, בעיקר באתרי המים, למרות שאין כל חשש לזיהום בנחלים ומקורות מים בגליל העליון ובעמק הירדן. בעלי אתר "רוב רוי" לשייט קאנו במוצא הירדן מהכנרת גיא אלון אמר כי "יש ירידה דרמטית של 70% במספר הנופשים, ביחס לסוף השבוע הקודם ולעונה הזאת בשנה. חטפנו מכה קשה ואין סיבה לכך. הזיהום מתמקד בכה נחלים בגולן, באזור מאד מסוים".

עוד הוסיף אלון כי "הפרסומים יצרו בהלה ולציבור לא הוסבר כי שאר אתרי המים נקיים ובטוחים. בעונה הזאת עומדים אצלנו בתור והיום היה ממש חלש. נגרם נזק אדיר לתיירות בצפון וצריך לזכור שיש עוד הרבה מעגלים סביב כל אתר כזה כגון מסעדות, חדרי אירוח, תחנות דלק, בתי קפה וכו'". לדבריו, "מדובר בפגיעה קשה בפרנסה של אלפי אנשים. אני פונה לציבור הנופשים וקורא להם לבוא לצפון. מזג האוויר נעים וזה הזמן להגיע ולבלות אצלנו".

גן לאומי ארבל, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ווסים נייגידאת רשות הטבע והגנים)

בכנרת לעומת זאת נרשמה תפוסה גבוהה בכל 15 חופי איגוד ערים בהם בילו כ-25 אלף נופשים, אלו נהנו מחופים שקטים במסגרת החוק האוסר על השמעת מוסיקה רועשת בחופי האיגוד.

ראש צוות הסברה ברשות הכינרת תובל צפריר ציין כי "נמשכת מגמת השמירה על חופי הכינרת מקיים. כמו כן, לדבריו משפחות רבות פוקדות את החופים לאור הפיכתם לשקטים". באיגוד ערים כנרת ביקשו מהציבור לרחוץ באחריות, רק בחופים המוכרזים, בסמוך לסוכות ההצלה ולהישמע להוראות המצילים. כמו כן אין להיכנס לכינרת עם מזרונים או אבובים וכן תחת השפעת אלכוהול.

באתר החרמון כמות המבקרים הייתה כמעט זהה לרגיל לעונה זו, וסיורי העששיות ביער אודם והיקבים לא חוו ירידה בכמות המבקרים. קבוצת רצים פקדה את צפון הגולן ליומיים של ריצה בהובלת 'רצי הגולן'. "באתרי הטיולים נרשמה תפוסה קטנה מהרגיל, האתרים שהוכרזו סגורים על ידי משרד הבריאות, היו כמובן ללא מבקרים. חווינו הרבה אנשים שחיפשו צימרים ברגע האחרון, כנראה רצון לחזק את הגולן בימים אלו. התפוסה בצימרים עומדת על 60%".

שמורות הטבע בצפון היו מלאות במבקרים בשיא הקיץ בשנה שעברה. בחודשי יולי אוגוסט שפך נחל דליות (מג'רסה) מצפון מזרח לכנרת הייתה שמורת הטבע הפופולרית ביותר בישראל עם 102 אלף מבקרים. במקום השני היה הגן הלאומי גן השלושה (סחנה) עם כ-96 אלף מבקרים; במקום השלישי גן לאומי אשקלון בדרום עם כ-92 אלף מבקרים. במקום הרביעי דורגה שמורת טבע נחל שניר (חצבני) עם כ-86 אלף מבקרים, ובמקום החמישי גן לאומי חורשת טל עם כ-72 אלף מבקרים.

מעיין חרוד, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רקפת שלו גשות הטבע והגנים)
שייט קאנו ב"רוב רוי", היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יאיר קניש)

מזג האוויר הערב יהיה מעונן חלקית עד נאה. תחול ירידה קלה בטמפרטורות בעיקר בהרים. הלילה יהיה מעונן חלקית עד מעונן. מחר יהיה ללא שינוי של ממש במזג האוויר. בשני צפוי להיות מעונן חלקית עד נאה. תחול עליה קלה בטמפרטורות. בשלישי וברביעי מזג האוויר יהיה ללא שינוי ניכר.

מידות החום הצפויות היום והלילה: בירושלים מ-29 מעלות היום עד 19 מעלות הלילה, בתל אביב מ-30 עד 24, בחיפה מ-28 עד 25, בצפת מ-28 עד 19, בקצרין מ-32 עד 21, בטבריה מ-37 עד 26, בנצרת מ-28 עד 22, בעפולה מ-32 עד 22, בבית שאן מ-36 עד 24, בלוד מ-31 עד 25, באשדוד מ-29 עד 26, בעין גדי מ-37 עד 28, בבאר שבע מ-30 עד 22, במצפה רמון מ-30 עד 18 ובאילת מ-40 מעלות היום עד 26 מעלות הלילה.

(עדכון ראשון: 18:00)

בריכת המשושים ריקה, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חיים שפיר)
מטיילים בנהר הירדן, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, קיאקי מעין הגושרים)
מבקרים בחורשת טל, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, פארס דעבוס רשות הטבע והגנים)
  • עכברת
  • מזג אוויר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully