שקט מדומה: בפיקוד הדרום חוששים מפיגוע איכות של חמאס

הכוחות לאורך רצועת עזה תודרכו בנוגע לאפשרות שהארגון ינסה לבצע פיגוע איכות בדמות ירי צלפים, נ"ט, רקטות, הנחת מטענים ואף חטיפת חיילים, זאת במקרה שמאמצי הסדרת המצב בגבול ירדו לטמיון. החשש הוא שהשקט היחסי - מתעתע, ובאוגדת עזה צומצם החיכוך של הכוחות סמוך לגבול

צילום: רויטרס, עריכת וידאו: ניר חן

כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה תודרכו בנוגע לאפשרות שחמאס ינסה להוציא אל הפועל "פיגוע איכות". מפקד האוגדה, תת-אלוף יהודה פוקס, צמצם בימים האחרונים חיכוך של פעילות ביטחון שוטף, הכוללת בין השאר את בניית החומה התת קרקעית בגבול הרצועה, מחשש לניסיונות לבצע פיגועים או לפגוע בכוחות באמצעות ירי צלפים או נ"ט, מטח רקטות או פצצות מרגמה, הפעלת מטען חבלה או אירוע חמור מכך כמו חטיפה.

כמו כן, נערכו לאחרונה תרגילי אבטחה ביישובים סמוכי-גדר. לדברי לוחמים מחטיבת גבעתי, המפקדים הזהירו אותם ביממה האחרונה מאותו שקט מדומה. "המפקדים הסבירו שהשקט שמורגש בימים האחרונים יכול להתהפך ברגע אחד", סיפרו. "צריך להיות דרוכים ולהיערך לפיגועים קשים".

לקריאה נוספת:
"למה הם מכוונים לילדים?": אלפים בהלוויות ההרוגים הפלסטינים
הצתות בדרום: שריפה סמוך למכללת ספיר בעקבות בלון תבערה
"היה עייף ותשוש ודאג לשמור על כולם": השיחה האחרונה של הלוחם עם אמו

עוד באותו נושא

כמו תקליט שבור: כך חמאס משמר את תחושת ההסלמה הקרבה

לכתבה המלאה
(צילום: ראובן קסטרו)

תחושת השקט עליה דיברו המפקדים נובעת מהרגיעה היחסית המורגשת בשטח. היקף השימוש בבלוני תבערה הצטמצם ביומיים האחרונים, כמו גם הנוכחות של פעילי החמאס על גדר המערכת. עם זאת, דווקא אותה רגיעה מעלה את המתח בפיקוד הדרום. בצה"ל חוששים שחמאס לא יקבל את מאמצי ההסדרה וינסה לחמם את הגזרה עם אותו פיגוע איכותי בתגובה לכישלון השיחות.

כדי להסדיר את הנעשה בגבול הרצועה, חמאס צריך להסכים למגבלות שהטילה הרשות הפלסטינית, הדורשת לקבל את האחרית על רצועת עזה כולה ולפרז את האזור מהנשק הנמצא בידי הארגון, וכן לקבל את הסכמת האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל. הבכירים שבהם דורשים להיכלל בכל הסכם הסדרה עליו יחתום הארגון, אך עמדת ממשלת ישראל בעניין זה שאין בכוונתה לבצע עסקת חילופים תמורת גופות הלוחמים הדר גולדין ואורון שאול בתמורה לשחרור מחבלים בהיקף נרחב.

(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

בישראל אף מדברים על מספרים נמוכים בהרבה ועל הקלות מצומצמות לאסירים אל מול אלה שחמאס דורש. כמו כן, בישראל מתעקשים להעמיד את נושא הלוחמים שאול וגולדין כתנאי להסדרה רחבה. בשלב זה המתווך העיקרי מאחורי הקלעים הם המצרים שהציבו צוות אנשי מודיעין בכירים, שלדברי גורמים במערכת הביטחון שאחראים לנווט את המשא ומתן ומנסים לכפות על הרשות הפלסטינית פשרה בנושא.

(צילום: רויטרס)

בתוך כך, מעריכים גורמי ביטחון כי חמאס לא יוותר על האפשרות לחטוף חיילים מאחר והוא מחויב לשחרר מבתי הכלא בישראל אסירים רבים. עניין זה מקבל תוקף מיוחד לאור העובדה שמנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, ישב במשך שנים רבות בכלא בישראל, וכעת מחויב לאלו שריצה את עונשו לצדם. אחד הגורמים אף העריך כי לא נראה שחמאס יעז לשבור את הכלים אך אם המצב באזור יידרדר וחמאס יאתר הזדמנות מבצעית הוא עלול לממש אותה. מהלך שכזה, יזכה את חמאס בנקודות רבות ברחוב הפלסטיני לא רק ברצועת עזה אלא גם ביהודה ושומרון - מה שמעצים את גם את חששותיהם של אנשי הרשות הפלסטינית בנוגע לנעשה בגבול הרצועה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully