הרכב השרוף והחשוד שנשבר בחקירה: כך הושב הילד החטוף מקלנסווה

עם קבלת הדיווח על חטיפתו של כרים ג'מהור החלו כוחות רבים לפרוס מחסומים. באותו הערב אותרה המכונית שביצעה את החטיפה לאחר שהוצתה. המשטרה הצליחה לעצור את החוטפים בירושלים ובמקביל הפעילה את נכבדי המגזר הערבי כדי להשיב את בן השבע לחיק משפחתו

צילום: אבי אשכנזי, ויותם רונן

במשך ארבעה ימים ושלושה לילות השקיעו 300 חוקרי ובלשי המשטרה מאמצים לאיתור הילד כרים ג'מהור שנחטף בקלנסווה. אתמול בצהריים (שישי) הורגש מתח רב בחפ"ק (חדר פיקוד קדמי) המשטרה במטה היחידה המרכזית של מחוז המרכז ברמלה, בטרם הגיעה לבסוף השיחה המיוחלת לחפ"ק. פניו של ניצב-משנה דודו בעינו, מפקד הימ"ר, הסגירו מיד את אנחת הרווחה - כרים אותר בריא ושלם.

כך, על רקע קריאות השמחה שפרצו במקום, הסתיים המבצע המשטרתי להשבתו של כרים, בן שבע, שנחטף מפתח ביתו. מיד אחר כך הגיעה תמונת הסלפי שבה מצולמים משתתפי ה"סולחה" ונכבדי הציבור הערבי בישראל כשהם מחזיקים בידם את כרים. רק לאחר כשעתיים נפגש כרים עם אביו בלשכת מפקד המחוז, בנוכחות מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, והועבר סוף כל סוף בחזרה לידי בני משפחתו.

לקריאה נוספת:
חטיפת הילד מקלנסווה: "אחיו נחטף לפני כשנה והושב אחרי כמה שעות"
"כולנו כרים": נמשכים החיפושים אחר בן השבע שנחטף מקלנסווה
תיעוד: רעול פנים מזנק על בן השבע מקלנסווה - וחוטף אותו

עוד באותו נושא

שלושה ימים לאחר שנחטף: הילד כרים ג'מהור מקלנסווה שב לביתו

לכתבה המלאה
כרים ג'מהור מי שסייעו במציאתו. תמונת הסלפי שבישרה: המבצע הושלם (צילום: מערכת וואלה!, באדיבות PANET)

ביום שלישי, קצת אחרי השעה 16:00, שיחק כרים יחד עם בן דודו בחצר ביתם בקלנסווה שבאזור המשולש. מצלמות האבטחה תיעדו מכונית טויוטה עוצרת ליד חזית הבית. הנהג ביקש מהילדים להתקרב אל כלי הרכב, וכשהיו קרובים מספיק - רעול פנים יצא מהדלת האחורית, אחז בכרים ודחף אותו בכוח למושב האחורי. הוא אף ניסה לחטוף את בן דודו, בלא הצלחה, והמכונית נמלטה מהזירה במהירות.

בן הדוד, שנמלט בחזרה לתוך הבית, סיפר לבני המשפחה על חטיפתו של כרים. הם בחנו את מצלמות האבטחה ואביו מיהר להתקשר למשטרה.

מפקד משטרת קדמה, ניצב-משנה חיים זרגרוף, הבין מיד כי מדובר באירוע לא שגרתי והכריז על נוהל חטיפת אדם. מחסומים נפרסו על ידי כוחות רבים של משטרת מחוז המרכז, המחוז הצפוני וניידות משטרת התנועה הארצית. זאת, במטרה לחסום את כיווני הבריחה האפשריים של המכונית מוואדי ערה או משטחי הרשות הפלסטינית. מעבר תאנים נמצא כשלוש דקות נסיעה ממקום החטיפה, וכבר בשעות הערב העריכו במשטרה כי החוטפים נמלטו עם כרים לשטחי הרשות.

חטיפה בפתח הבית. תיעוד החוטפים במצלמות האבטחה (צילום: אתר רשמי)

לקראת השעה 20:00 הבינו במשטרה כי יש לעבור משלב הפעילות המבצעית - להתמקדות במישור החקירתי והמודיעיני. תיק החטיפה הועבר לימ"ר מרכז. בתחילה נבחן הפרופיל של הילד ושל הוריו. כשהתברר שאביו הוא קבלן בניין ואיש אמיד באזור המשולש, עלה החשד כי מדובר בפעולה אלימה ולא שגרתית של גביית כסף. תשאול האב, ופעולות נוספות שבוצעו במסגרת החקירה, הצביעו אף הם על כיוון זה.

מבדיקת לוחית הרישוי של המכונית שביצעה את החטיפה התברר כי היא מזויפת ובמקביל התקבל דיווח נוסף על כלי רכב זהה שעלה באש - ובמשטרה הבינו כי המכונית השרופה היא זו ששימשה בחטיפה.

כבר בשעות הלילה הראשון לחטיפה החל להגיע מידע מהעיר לוד. חקירת הימ"ר העלתה את זהות החשודים בהזמנת החטיפה ובמארגניה והחלה להתבצע פעילות משטרתית סמויה סביבם.

הוכנס בכוח למכונית והוסע לרמאללה. כרים ג'מהור (צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות המשפחה)

בשעות הצהריים של יום רביעי, למחרת, הופצו סרטוני החטיפה. ההערכה היא כי הם פורסמו על ידי קרובי המשפחה כדי לדרבן את המשטרה לפעול בנחישות. שעתיים אחר כך החליטו במשטרה להסיר את צו איסור הפרסום ולחשוף את הסרטונים בפני הציבור.

רעול הפנים מזנק מהמכונית ומסתער על הילד - צפו בתיעוד חטיפתו של כרים:

עריכה: יאיר דניאל

מפקד ימ"ר מרכז, ניצב-משנה דוד בועני, נערך למבצע לתפיסת המכונית שעל פי החקירה שימשה גם היא את החוטפים והייתה אמורה להגיע משטחי הרשות לישראל, באזור ירושלים. כוח מיוחד נפרס בכביש 1 ליד מחלף שער הגיא והירידה לבית שמש.

כשהמכונית הגיעה למחסום היא עוכבה ונוסעיה נעצרו מיד. מאחורי ההגה ישב החשוד בחטיפת הילד, ולידו ישבו קבלן הבנייה מלוד שעל פי החשד הזמין את החטיפה יחד עם קבלן נוסף. בכלי הרכב נמצאו גם שני טלפונים ניידים. החשוד שתק בחקירתו. הקבלן, מצדו, טען כי הוא נסע לחברון כדי לפגוש את חברו וכי אין לו כל קשר לחטיפה. במקביל המשטרה ביצעה שני מעצרים נוספים.

שעת מבחן למשטרה. הפגנה מול תחנת משטרת קדמה בטייבה להשבתו של כרים, בחמישי (צילום: מערכת וואלה!, ללא)
ח"כ איימן עודה בהפגנה להשבתו של כרים (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ביום חמישי הוארך מעצרם של ארבעת החשודים בשמונה ימים. עם התמשכות חקירתם של ארבעת החשודים, הגיע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לדיוני הערכת מצב היומיים. המשטרה הצליחה לכרסם בגרסאות החשודים כשאחד מהם מסר מידע באשר למיקומו של כרים - והצביע על העיר רמאללה.

בשלב זה עדכנה המשטרה בתחילה את צה"ל ואת שב"כ, ורכזי המודיעין של השב"כ החלו לסייע באיתור דירת המסתור שבו הוחזק כרים. במקביל המשטרה פנתה ל"וועדת הסולחה", המורכבת מנכבדים ומשייחים, כדי שיסעו לרמאללה. החשש היה כי כעת, עם מעצרם של החשודים, כרים הפך בעיני מי שהחזיק בו לנטל - מה שעלול להוביל את אותו אדם לפגוע בו.

ביום שישי בשעות הבוקר הגבירה המשטרה את הלחץ על הרשות הפלסטינית לסייע בהשבתו של כרים והכווינה אותה לאזור שבו הוחזק. אנשי הסולחה, שהופעלו על ידי המשטרה, דיווחו כי מחזיק הילד מוכן למסור אותו לידם וקבעו עמו פגישה ברמאללה. בשעות הצהריים הילד הועבר לבסוף על ידי מתווך. אנשי הסולחה מיהרו להתקשר לחפ"ק ולמסור כי כרים בידם. דקה אחר כך כבר תגיע תמונת הסלפי.

כרים בחזרה בחיק משפחתו (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
כרים בתחנת המשטרה ביום חזרתו למשפחתו (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
חגיגות חזרתו של כרים לביתו (צילום: פאנט)
חגיגות חזרתו של כרים לביתו (צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)
סיומו של מבצע מורכב. כרים עם אלשיך (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
המונים מתאספים בקלנסווה לקראת חזרתו של כרים (צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully