וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי הסערה: עצרת חב"ד בתל אביב תתקיים בהפרדה מגדרית

24.6.2018 / 14:47

העירייה הסירה את התנגדותה לאירוע, ונקבע כי חלק מרחבת העמידה תהיה פתוחה לציבור מעורב. השופט ורדי הציע לעירייה להוציא נוהל מחייב בנושא, אבל מתח ביקורת על התנהלותה. לנציג הארגונים האזרחיים אמר: "לא יקרה כלום אם תשמרו על האג'נדה שלכם למקרים היותר מתאימים"

עיריית תל אביב הסירה היום (ראשון) את התנגדותה לקיום האירוע "משיח בכיכר" בהפרדה בין גברים ונשים בכיכר רבין בעיר, במהלך דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובעקבות עתירה שהגישה תנועת חב"ד. נציג העירייה הודיע בתום הדיון שהוא מקבל את הצעת בית המשפט ככל שמדובר באירוע הקונקרטי הזה בלבד, ובכפוף להתרת כניסה חופשית של בני שני המינים והקצאת אזור לציבור מעורב. הארגונים האזרחיים שהצטרפו לעתירה ויתרו אף הם על ההתנגדות לקיומו.

עוד בוואלה! News:
טיל פטריוט שוגר לעבר מל"ט שהתקרב משטח סוריה; לא זוהתה פגיעה
"יפהפיה!": יועץ רה"מ חשף שיחות בין ג'ודי ניר מוזס לשרה נתניהו
נערה סודאנית שרצחה את בעלה האנס נידונה למוות: "לא רציתי להתחתן"

דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב עתירת חב"ד נגד פסילת האירוע "משיח בכיכר" על ידי עיריית תל אביב. ניב אהרונסון, ניב אהרונסון
חב"ד הסתמכה על אישור העירייה. מתוך הדיון/ניב אהרונסון, ניב אהרונסון

עיריית תל אביב טענה בדיון באמצעות נציגה, היועץ המשפטי עו"ד עוזי סלמן, כי עמדתה העקרונית מניעת הפרדה והדרה על בסיס מגדרי, ולעמדתה הצטרפו גם מספר ארגונים אזרחיים שביקשו להצטרף לעתירה כדי לתמוך בעמדת העירייה. הארגונים הם שדולת הנשים, האגודה לזכויות האזרח, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, עמותת חדו"ש ו-ויצ"ו. מנגד, עו"ד איתי רוזין המייצג את התנועה הראה לשופט את מפת האירוע כפי שאושרה על ידי העירייה, לפיה הפרגוד שייצור את המחיצה הוא רק בין כסאות הישיבה, וחלק ממרחב העמידה באירוע. בקהל ישבו נשים רבות שהגיעו לתמוך בעמדת חב"ד.

"שימוע עושים לפני שמקבלים החלטה"

השופט, סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי קובי ורדי, הציע כי העירייה תוציא נוהל להבא שנוגע לאירועים בהפרדה, אך בפעם הזאת תאשר לערוך את האירוע מכיוון שהוא כבר פורסם וחב"ד הסתמכה על אישור העירייה. עוד מתח השופט ביקורת על כך שהעירייה ערכה שימוע לנציגי חב"ד רק לאחר שראש העירייה חולדאי פרסם את הסרטון בו אמר שלא ייערכו בעיר אירועים בהפרדה. השופט ורדי אמר כי "שימוע עושים לפני שמקבלים החלטה. לא יוצאים בסרטון קודם לכל תושבי תל אביב, ואז עושים שימוע".

עוד קרא השופט ורדי לעו"ד חגי קלעי, נציג הארגונים האזרחיים, להתמקד במקרים אחרים, יותר חשובים לדברים, של הפרדה והדרה. "יש לכם מקרים חשובים - שכשלא נותנים למישהי לשיר, או להיות בקורס טיס, או לעמוד באוטובוס... לא יקרה כלום אם תשמרו על האג'נדה שלכם למקרים היותר מתאימים וגם במקרים כמו המקרה הנוכחי, אם העירייה תחליט להבא (להוציא נוהל שיאסור על אירועים בהפרדה, ד"ד)", אמר השופט ורדי, "אבל לא זה המקרה שבו אתם צריכים להתעקש לקבל פסק דין. יש פה כל כך הרבה אלמנטים ספציפיים למקרה הזה - כבר אישרו את האירוע, והייתה הסתמכות, והשימוע לא נעשה כדין, והם אומרים שהם לא מונעים מהציבור הרחב ללכת לאן שהוא רוצה - אז הכף נוטה לקבל את העתירה".

sheen-shitof

הדלת לאירופה

דירה מעצבים מניבה להשקעה בפורטוגל - במחיר חסר תקדים

בשיתוף נדלניסט טו גו
דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב עתירת חב"ד נגד פסילת האירוע "משיח בכיכר" על ידי עיריית תל אביב. ניב אהרונסון, ניב אהרונסון
דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב עתירת חב"ד נגד פסילת האירוע "משיח בכיכר" על ידי עיריית תל אביב/ניב אהרונסון, ניב אהרונסון

השופט הציע עשר דקות הפסקה, כדי לתת לעירייה ולארגונים האזרחיים הזדמנות לשקול מחדש את עמדתם, לחזור בהם ולקבל את האירוע הנוכחי. לאחר ההפסקה כאמור הודיע נציג העירייה הודיע שהוא מקבל את הצעת בית המשפט ככל שמדובר באירוע הקונקרטי הזה בלבד. עוד הוסיף עו"ד סלמן כי "כמובן שזה לא גורע מהעמדה העקרונית של העירייה ושיקול דעתה לגבי אי מתן אפשרות לאירועים בהפרדה מגדרית בעתיד בכל השטחים הציבוריים הפתוחים".

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, אמרה בתגובה להחלטה כי "הבשורה מהדיון היום היא שעיריית תל אביב הצהירה כי מעתה והלאה לא יאושרו אירועים בהפרדה מגדרית במרחב הציבורי בשטחה. בהסכמת הצדדים, קבע בית המשפט שעל אף המחיצה שתוצב, כל אחד ואחת - גבר או אישה, יוכלו לעמוד ולנוע היכן שהם חפצים במתחם האירוע בכיכר רבין. הרחבה תהיה פתוחה לכל אחת ולכל אחד".

עורכי הדין חגי קלעי, גלי זינגר, מרים זלקינד ואוהד רוזן, שייצגו את חמשת הארגונים שביקשו להצטרף כצד להליך הגיבו כי "עיריית תל אביב קיבלה את העמדה העקרונית של הארגונים שההפרדה המגדרית אסורה במרחב הציבורי ועל כך יש לברך. חשוב להבהיר שכל הפרדה על בסיס מין או מגדר בשטחים הציבוריים היא לא חוקית ואסורה. אנחנו מצרים על כך שנושא ההפרדה לא נבחן מלכתחילה ושנוצרו הנסיבות בהן ציבור הסתמך על האישור שניתן להקמת המחיצה, שחייבו את קיום האירוע בפועל, חרף אי?החוקיות שדבקה בו. עם זאת, חשוב לזכור כי התוצאה הסופית היא כי גברים ונשים יהיו רשאים להשתתף באירוע בכל דרך שיבחרו ובכל מקום ברחבת כיכר רבין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully