פלסטינים פרצו למתחם העזתי במעבר כרם שלום, רחפני צה"ל הופלו ברצועה

עשרות מפגינים הצליחו לחדור לחלקו הפלסטיני של המעבר המשמש להכנסת סחורות לרצועה. שני רחפני צילום של צה"ל התרסקו בתוך הרצועה, אולם טרם התבררו נסיבות נפילתם. משרד הבריאות בעזה: 1,143 פצועים בעימותים

רויטרס, טוויטר

עימותים בגבול עזה:

- עשרות פלסטינים פרצו לחלקו הפלסטיני של מעבר כרם שלום
- הפלסטינים השחיתו מתקנים במתחם המעבר; מסוף הדלק לא יפעל כמתוכנן
- שני רחפנים של צה"ל התרסקו בשטח הרצועה, נבדק אם הופלו ע"י פלסטינים
- משרד הבריאות הפלסטיני: 1,143 נפצעו בעימותים

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה

עשרות מפגינים הצליחו לחדור הערב (שישי) לחלקו הפלסטיני של מתחם מעבר כרם שלום, המשמש להכנסת סחורות לרצועה. המפגינים השחיתו תשתיות והציתו כמה מוקדם בשטח הפלסטיני. בנוסף, המפגינים פגעו בצינורות הגז ובדלק המועברים מישראל לרצועת עזה ומיועדים לשימוש תושבי רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "זהו מעשה ציני הפוגע ברווחת תושבי עזה ובמאמץ ההומניטרי שמבוצע מישראל וממדינות רבות נוספות".

גורם בפיקוד הדרום ציין כי מפקד אוגדת עזה, תא"ל יהודה פוקס למעבר כדי לעקוב מקרוב אחר הטיפול באירועים, לאחר שהפלסטינים פרצו את מעגל האבטחה. הוא הוסיף כי בעקבות ההתפרצות, נשקלת פתיחת המעבר ביום ראשון. בעקבות הנזקים שנגרמו, מסוף הדלקים והגז לא יפעל כמתוכנן.

במהלך היום התקיימו הפרות סדר אלימות בשישה מוקדים לאורך רצועת עזה, בהשתתפות כ-10,000 פלסטינים. המפגינים הבעירו צמיגים, השליכו מטען, פגעו בגדר המערכת ויידו אבנים לעבר הגדר וכוחות צה"ל. כמו כן נעשה ניסיון חדירה בשני מוקדים שסוכל מידית עלידי כוחות צה"ל. הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
איזנקוט על ההפגנות: "בוצעו פעולות טרור - וניסיונות חטיפה"
המדינה לבג"ץ: הירי על מפגינים בעזה הוא "מוצא אחרון" נגד הטרור
צה"ל תיעד: פעיל חמאס מטפס על הגדר - ומנסה לשבור מצלמה

עפיפונים ברצועת עזה, היום (צילום: רויטרס)

משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 1,143 בני אדם נפצעו מירי ומחנק בעימותים עם כוחות צה"ל בגבולות רצועת עזה. כלי התקשורת הפלסטינים ציינו כי ההפגנות שמתקיימות היום בגבול עזה, יערכו בסימן "הפועלים שעומדים איתן כנגד המצור".

כוחות ההנדסה של פיקוד הדרום פעלו אמש מערבית לגדר הגבול ברצועת עזה, וכיסו את המכשול הסמוך באמצעות גדר תלתלית למניעת התפרצות המונית מחר לעומק שטח ישראל. באותה העת, פעילי חמאס החלו להתארגן להנחת צמיגים בכמה רב של מוקדים לאורך הגדר

עימותים בגבול רצועת עזה, היום (צילום: רויטרס)
פלסטינים פורצים למתחם כרם שלום (צילום: דובר צה"ל)

אמש פנה דובר צה"ל בהודעות בערבית לציבור הפלסטיני כדי להזהיר אותו משימוש בעפיפונים מסוג זה והטיל את האחריות על חמאס. יחד עם זאת, בצה"ל נערכים גם מחר לאפשרות לשלל תרחישים ביניהם שהמפגינים ינסו לפגוע בגדר המערכת; בכלים הנדסיים שאחראים על בניית החומה התת קרקעית נגד מנהרות ובכך לעכב את הפרויקט; לפרוץ לעומק שטח ישראל; להניח מטעני חבלה בחסות ההפגנות; לבצע פיגועים סמוך לגבול ובמקרה החמור ביותר לחטוף חיילים.

עפיפון שנתפס בשטח ישראל לאחר שהועף משטח הרצועה, היום (צילום: שי מכלוף)

הרמטכ"ל גדי איזנקוט התריע השבוע בטקס החלפת מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי לאחרונה זוהו כוונות בקרב פעילי חמאס לחטוף חיילים. מול איומים אלו עיבה צה"ל את מערך התצפיות והצלפים בחזית כמו גם את כוחות שריון ולוחמי החי"ר סביב היישובים והמוצבים בקו הראשון. לדברי גורמים בפיקוד דרום, "צה"ל נערך להחריף את התגובות שלו נגד חמאס. אם תתגבר האלימות ויחצו קווים אדומים הצבא יגיב בעומק ולא רק על הגבול. חמאס יישא בתוצאות".

פלסטיני שנפגע משאיפת גז מדמיע בדבול הרצועה, היום (צילום: רויטרס)

מלבד זאת, בצה"ל משלימים את ההיערכויות לקראת הפגנות הענק ביום הנכבה שיצוין ב-15 במאי על גבול הרצועה. חמאס הודיע כי בכוונתו להביא להפגנות הללו יותר ממאה אלף איש. בצבא מתכוננים לשלל תרחישים כולל ביצוע פיגועים ופריצה המונית. בכוונת צה"ל לפעול גם בזירה התקשורתית כדי למנוע את הסלמת העימותים ולהרחבתם גם לגזרת איו"ש וסביב ירושלים - במיוחד על רקע העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. גורמים בפיקוד הדרום העריכו כי חמאס יעשה מאמצים מצדו כדי לשלהב גם את ההמונים באיו"ש להצטרף להפגנות באותו היום.

(עדכון ראשון: 6:41)

(צילום: עיבוד תמונה, רויטרס)
פינוי פצוע פלסטיני בגבול רצועת עזה, היום (צילום: רויטרס)
הפגנות בגבול רצועת עזה, היום (צילום: רויטרס)
פצוע מפונה בהפרות הסדר, היום (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully