בקבוקי תבערה ועפיפון נפץ: פלסטיני הרוג ומאות פצועים בהפגנות בעזה

כוחות הביטחון פעלו נגד המפגינים הפלסטינים בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה, באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. צה"ל: מטען חבלה הונח סמוך לקרני והתפוצץ בשטח הרצועה, עפיפון הנושא בקבוק תבערה הופרח לעבר חיילים ונחת בשטח עזה

13/04/2018
צילום: דו"צ וניב אהרונסון

הפגנות בגבול עזה - עדכונים אחרונים:

- העימותים התחדשו בחמישה מוקדים בגבול הרצועה; משרד הבריאות הפלסטיני: הרוג ו-701 נפגעו מירי ומגז מדמיע
- בחטיבה הצפונית ניסה המון פלסטיני לחצות את הגדר, צה"ל השיב בירי אש חיה
- דובר צה"ל בערבית לתושבי עזה: "חילול יום השישי המקודש הוא כפירה"
- בחמאס הודיעו כי במהלך ההפגנות יושלכו בקבוקי תבערה
- צה"ל: הפלסטינים ניסו לזרוק מטענים ובקבוקי תבערה, מטען חבלה התפוצץ בצד הפלסטיני ועפיפון נפץ הופרח לעבר חיילים

ההפגנות האלימות התחדשו היום (שישי) בגבול רצועת עזה. כוחות צה"ל התעמתו עם מפגינים בחמישה מוקדים שונים לאורך גדר המערכת, בהם השתתפו כעשרת אלפים פלסטינים. ממשרד הבריאות הפלסטיני נמסר כי אדם אחד נהרג ו-701 נפגעו, 16 מתוכם עיתונאים ואנשי צוותים רפואיים. 163 נפגעו מירי חי ושבעה מכדורי גומי. באחד המוקדים בצפון הרצועה ניסה המון פלסטיני לחצות את הגדר ולחדור לשטח ישראל, וצה"ל הגיב בירי אש חיה לעבר המפגינים. במקרים אחרים השתמשו הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות.

מצה"ל עדכנו כי אירעו כמה ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו, וכן הונח מטען נפץ סמוך לקרני שהתפוצץ בשטח הרצועה ואף ייתכן שגרם לנפגעים בצד הפלסטיני. מפגינים אף הפריחו עפיפון שאליו חובר בקבוק תבערה לעבר כוחות צה"ל, אך העפיפון נפל בשטח הרצועה ולא היו נפגעים. ניסיונות נוספים לזריקת בקבוקי תבערה ומטענים אירעו במשך היום. "כוחות צה"ל ממשיכים להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך", נמסר.

עוד בוואלה! NEWS:
חשד לתג מחיר: אלמונים הציתו דלת מסגד בכפר סמוך לשכם
אחרי 56 שנה, יחיאל הסכים להיחשף: "אני שרפתי את אייכמן"
ראש ה-FBI לשעבר: "טראמפ מנהיג בלתי מוסרי שאינו דבק באמת"

מתוך ההפגנות ברצועה:

עפיפון הנפץ שהופרח לעבר החיילים, גבול רצועת עזה, היום(צילום: דובר צה"ל)
גבול הרצועה, היום(צילום: ראובן קסטרו)

בעקבות הדיווחים, דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי קרא לתושבי עזה להימנע משימוש בבקבוקי תבערה ולא לשתף פעולה עם חמאס. "חילול יום השישי המקודש בטרור הוא כפירה", כתב אדרעי בפוסט שהופץ ברשתות החברתיות. "לנוכח כוונות אלה, צה"ל שב ומזהיר מהתקרבות לגדר. אל תרשו לחמאס לנצל אתכם לביצוע הפרות כי אתם אלה שתשלמו את המחיר". לפוסט צורפו ציטוטים מהרשתות החברתיות בהם קריאות לביצוע המחאות ולשימוש בבקבוקי תבערה.

חבר הכנסת יאיר לפיד הגיע לגבול הרצועה ואמר כי "מאס משתמש בנשים ובילדים כמגן אנושי. חיילי צה"ל ומפקדיו צריכים לדעת שיש לנו אמון מלא בהם. אף מדינה בעולם לא הייתה מסכימה שפעילי טרור היו פורצים לשטחה ומפרים את ריבונותה".

עוד באותו נושא

3 פלסטינים חצו את גדר הגבול ברצועת עזה, צה"ל השיב בירי

לכתבה המלאה
מפגינים דורכים על דגל ישראל בהפגנה(צילום: רויטרס, רויטרס)
גבול רצועת עזה(צילום: ראובן קסטרו)

לצד הטיפול באלימות ובניסיונות החדירה לשם הפרובוקציה, בצה"ל מוטרדים מהאפשרות שחמאס ינסה לבצע פיגוע ראווה. לשם כך הוצבו כוחות מיחידות מובחרות צה"ל בסמוך מאוד לגדר. בצה"ל מעריכים כי חמאס ימשיך להציק לחיילי צה"ל לאורך גדר המערכת, לפחות עד להפגנת הענק המתוכננת ביום הנכבה ב-15 במאי שלקראתה ירכז הארגון את מרב כוחו ומשאביו.

לקראת ההפגנה, גורמים בחטיבת גולני הבהירו השבוע כי אין כל כוונה לפגוע בפלסטינים אלא אם כן יחדרו לשטח שאסור להם לנוע בו בקרבת הגדר. במקרים רבים המפגינים בצדו הפלסטיני של הגבול לא מתייחסים לירי אזהרה ולא נרתעים מאמצעים לפיזור הפגנות כמו גז מדמיע ורק בשלב אחרון פותחים הכוחות באזור הגדר בירי על מנת לפצוע.

ההפגנות בעזה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

הציוץ של דובר צה"ל בערבית:

בחודש האחרון הגבירו אנשי חמאס את פעילויות הטרור, לרבות הפגנות יומיות בקרבת הגבול והפעלת מטעני חבלה בסמוך לגדר. אחד כזה הופעל אתמול לעבר דחפור של צה"ל, אך לא גרם לנפגעים. בנוסף לכך ממשיכים בחמאס בניסיונות חדירה לשטח ישראל, הצתת כלים הנדסיים ותשתיות בסמוך לגדר, הבערת צמיגים במטרה ליצור "מיסוך עשן" שיפריע לכוחות צה"ל בשטח - וכן יידוי אבנים, גולות מתכת וירי זיקוקים אל עבר החיילים באזור הגדר.

למרות שיעור הנפגעים הגבוה - משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי בשבועיים האחרונים נהרגו 29 מפגינים ונפצעו יותר מ-2,800 - חמאס נהנה מתמיכה של הרחוב הפלסטיני בעזה שרואה בו כגורם שמוביל את ההתנגדות נגד ישראל. זאת, בזמן שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מטיל על תושבי הרצועה סנקציות והודיע לאחרונה על אפשרות להטיל סנקציות נוספות שירעו את מצבם, אם חמאס לא יענה לדרישותיו.

(עדכון ראשון: 7:52)

רצועת עזה, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
גבול הרצועה, היום(צילום: רויטרס)
פינוי פלסטיני פצוע בהפגנות(צילום: רויטרס, רויטרס)
הפגנות בגבול עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
ההפגנות בגבול רצועת עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
גבול רצועת עזה, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
גבול רצועת עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו)
גבול הרצועה, היום(צילום: רויטרס)
גבול הרצועה, היום(צילום: רויטרס)
הרמטכ"ל גדי איזנקוט בתום הערכת מצב בגבול עזה, היום(צילום: דובר צה"ל)
  • רצועת עזה
  • חמאס
  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully