נתניהו מקדם חקיקה עוקפת בג"ץ - חרף התנגדות כחלון

לקראת משבר? בישיבת ראשי הקואליציה על רקע ביטול הסכם מבקשי המקלט, הודיע ראש הממשלה כי הוא תומך בפסקת התגברות לפיה בית המשפט לא יוכל לפסול חוקים אלא רק הכנסת. בנט דרש להביאה לאישור הממשלה כבר בשבוע הבא: "בטרם תחלוף ההזדמנות"

מתוך הפייסבוק של ראש הממשלה, עריכה: יוסי אלטר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (רביעי) כי הוא תומך ומקדם חקיקה שתשלול מבג"ץ את האפשרות לפסול חוקים, כחלק מניסיון לפתור את משבר מבקשי המקלט. בישיבת ראשי הקואליציה שהתכנסה על רקע הסערה, נתניהו הנחה לקדם חקיקה של פסקת התגברות לפי המודל הבריטי, הקובע שלבית המשפט אין סמכות לבטל חוק, אלא רק לקבוע כי הוא אינו תואם חוק יסוד.

לפי ההצעה שהציג השר יריב לוין, יתוקן חוק יסוד השפיטה כך שרק לכנסת תהיה סמכות לבטל חוקים ובית המשפט יוכל לפנות ליו"ר הכנסת בהמלצה לקיים דיון מחודש בחוק. זאת, למרות ששר האוצר משה כחלון מתנגד לכל פגיעה במעמד בית המשפט העליון ואף עיגן את התנגדותו לפסקת התגברות במסגרת ההסכם הקואליציוני. כחלון לא הגיע לישיבת ראשי הקואליציה אך העביר מסר לנתניהו שלפיו הוא מוכן לתמוך בפסקת התגברות נקודתית ומצומצמת בלבד - שתביא פתרון לסוגיית המסתננים.

עוד בוואלה! NEWS:
מנכ"ל פייסבוק בשימוע בסנאט: "נכשלנו בהגנת פרטי המשתמשים"
המתקפה הכימית בסוריה: רוסיה הטילה וטו על ההצעה לבדיקת זהות האחראים
דרעי הודיע כי מנע כניסה מראש עיריית דאבלין - שצייץ: אני ברמאללה

עוד באותו נושא

בג"ץ: אם לא יושג הסכם גירוש השבוע - הכלואים בסהרונים ישוחררו

לכתבה המלאה
תומך בהצעת השר לוין. ראש הממשלה נתניהו (צילום: אתר רשמי)

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט דרש מנתניהו להביא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הצעת חוק שתכלול את פסקת ההתגברות. "אני מודיע בצורה ברורה: אנחנו נתמוך בכל גרסה של פסקת ההתגברות שיביא ראש הממשלה, רק שיביא", אמר בנט. "יש לחוקק בטרם תחלוף ההזדמנות, אפשר מחר או ביום ראשון בישיבת הממשלה. יש חוק שכבר מוכן להצבעה מידית", הוסיף.

מוקדם יותר היום הציע בנט נוסח משלו לחקיקת פסקת ההתגברות. הנוסח נפסל על ידי נתניהו שביקש לקדם נוסח שמבוסס על המודל הבריטי.

"הופתעתי לטובה מהמילים החזקות של נתניהו בעניין פסקת ההתגברות", אמר בנט, אך הוסיף כי "עם כל ההערכה למילים התקיפות, אנו מצפים מראש הממשלה למעשים. יש רק מבחן אחד - האם הוא יעביר בפועל את החוק שהבטיח".

כחלון ונתניהו (צילום: רויטרס)

מוקדם יותר במהלך הישיבה פרץ עימות בין בנט לשר יריב לוין, מאחר שבנט דרש לכנס את ועדת השרים לחקיקה כבר היום לאשר פסקת התגברות מורחבת - במסגרת תיקון לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. "הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים", אמר בנט. "הגיעה העת להכריע. אני חושש שאם לא נהיה נחושים זה יהיה מסר שגוי למסתננים ולעולם".

השר דרעי אמר כי חקיקה כזו יכולה לפגוע בבג"ץ שמתנהל עכשיו בענין הגירוש לאוגנדה. השר לוין השיב לבנט שההצעה שהוא הציע היא בעייתית וכי הוא מציע ללכת על המודל הבריטי שלא יאפשר לבית המשפט לפסול חוקים בכלל, ואף אומץ על ידי נתניהו.

לוין יכין הצעה שמבוססת על הצעת חוק שעברה בקריאה טרומית בכנסת ב-2007 שתובא לראשי הקואליציה בישיבתה הקרובה ביום ראשון. הוא דרש בישיבה משרת המשפטים איילת שקד להכין באופן מידי תזכיר חוק בנוסח המודל הבריטי כדי שניתן יהיה לאשר אותו תוך זמן קצר בממשלה. בישיבת ראשי הקואליציה הבאה גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יציג את עמדתו לגבי הסוגיה.

הדיון בנושא יתקיים ביום ראשון. הפגנת מבקשי המקלט (צילום: ראובן קסטרו)

כחלון הודיע בעבר כי הוא מתנגד לחקיקה שפוגעת בבית המשפט העליון ולשינוי חוק יסוד השפיטה, וכי הוא מוכן לתמוך בפסקת התגברות רק במסגרת חקיקה צרה, שתפתור את סוגיית מבקשי המקלט בלבד. גורמים בסביבת שר האוצר אמרו כי זמן קצר לפני הישיבה, הוא שוחח עם ראש לשכתו של ראש הממשלה, יואב הורוביץ והעביר לו את עמדתו בנושא המסתננים. לדבריהם, השר חזר והדגיש כי מפלגת כולנו תתמוך בפסקת התגברות נקודתית לטובת טיפול דחוף בנושא.

מנגד, ראשי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד, כמו גם שרים וח"כים בליכוד, מעוניינים לקדם פסקת התגברות כללית - חקיקה רחבה שתקשה על בית המשפט לפסול את חוקי הכנסת - ולא רק כזו שתתמודד עם משבר הפליטים. "ב-40השנים האחרונות, תחת ממשלת ימין, התחוללה מהפכת אקטיביזם שיפוטי וכל הפעולות הפכו שפיטות - וזה הוציא את מערכת מאיזון", אמר השר בנט לקראת הדיון. "נוצרה הזדמנות נדירה להשיב את האיזון על כנו. שמחתי לשמוע שראש הממשלה בעד פסקת התגברות ואנחנו נגבה אותו, מצפה מחברי הקואליציה לתת גיבוי".

מעוניין לקדם פסקת התגברות כללית (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך ראיון בגלי צה"ל, עריכה: יאיר דניאל)

פסקת ההתגברות המפורסמת, שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פסל, היא אחד מתפוחי האדמה המתגלגלים של הקואליציה בשלוש השנים האחרונות, והיא חביבה במיוחד על מצביעי הימין, שמתוסכלים מההתערבות של בית המשפט בסוגיות הקשורות לפלסטינים, בנייה בהתנחלויות ופינוי מאחזים. הסוגיה שבה לקדמת הבמה הפוליטית שוב בשבוע שעבר, אחרי שנתניהו ביטל את ההסכם אליו הגיע עם נציבות הפליטים של האו"ם להוצאת כ-16 אלף מבקשי מקלט למדינות מערביות. כמה שעות אחרי הביטול, ראש הממשלה הודיע כי הוא דורש מסיעות הקואליציה להסכים לפסקת התגברות שתאפשר לגרש את מבקשי המקלט למרות פסיקת בג"ץ בנושא.

שר האוצר כחלון, שמתנגד באופן עקרוני לחקיקה עוקפת בג"ץ, הודיע בתגובה כי הוא יסכים לכל פתרון לסוגיית מבקשי המקלט, וראשי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, מיהרו לנצל את ההזדמנות להניח על השולחן שתי הצעות קונקרטיות: בגרסה רחבה של הוספת פסקת התגברות כללית לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ובגרסה מצומצמת - שנועדה לטפל רק בבעיית מבקשי המקלט - תיקון לחוק הכניסה לישראל שיאפשר גירוש תוך הוספת פסקת התגברות מבלי להסתכן בפסילה של בג"ץ.

הודיע שיסכים לכל פתרון לסוגיית מבקשי המקלט, כחלון (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלכס קולומויסקי)

בשבוע שחלף, בנט ושקד הפעילו על נתניהו לחצים כבדים לקדם את המהלך באופן מיידי, ודרשו לכנס את ועדת השרים לחקיקה כבר השבוע. נתניהו ביקש זמן "ללמוד את הנושא", אך בינתיים ביקש מהשר יריב לוין להכין מספר נוסחים שיובאו לדיון בישיבת ראשי הקואליציה, בהם גם הצעה לחקיקה של פסקת התגברות כללית. לדברי גורמים בקואליציה, בליכוד מעוניינים "לקחת בעלות" על המהלך, ולא לתת לבנט ושקד לעקוף את נתניהו מימין ולקחת את הקרדיט.

על רקע ההערכה הרווחת בקרב רבים מבכירי הקואליציה שמשוכנעים שראש הממשלה מעונין בבחירות מוקדמות, גורמים בקואליציה העריכו אתמול כי סוגיית פסקת ההתגברות עשויה להפוך מתוחה מאוד ואף להתלהט לכדי משבר. "אם נתניהו יחליט על קידום חקיקה רחבה למרות התנגדותו הידועה של כחלון, זה יכול להגיע למצב של פיצוץ בדיוק כמו במשבר הגיוס בחודש שעבר", אמרו. עם זאת, גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו לוואלה! NEWS כי נתניהו אינו בהכרח מעוניין בפסקת התגברות כללית אלא בפתרון נקודתי ויעיל לסוגיית גירוש מבקשי המקלט שיזכה להסכמת כל הקואליציה, ולכן העריכו שהוא לא יתעקש על מהלך גרנדיוזי בשלב זה.

(עדכון ראשון: 07:07)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully