ביקור חשאי ונסיגת המדינה השלישית: כך נולד מתווה מבקשי המקלט

שבועות של משא ומתן קדחתני קדמו להסדר שעליו הכריזו נתניהו ודרעי, לאחר שהבינו כי הגירוש לרואנדה מורכב. לאחר שפתרונות רבים נדחו על הסף, ביקורו של המשנה לנציב הגבוה של האו"ם לענייני פליטים בישראל, הוביל לגיבוש המתווה

מתוך הפייסבוק של ראש הממשלה, עריכה: יוסי אלטר

עיקרי הסדר מבקשי המקלט:

- נציבות האו"ם לפליטים תפעל ליציאה של לפחות 16,250 מהגרים
- ישראל תסדיר את מעמדם של אוכלוסיות מוגנות שיישארו בשטחה
- המתווה ייושם על פני חמש שנים בשלוש שלבים, כדי לאפשר עזיבה בהיקפים גדולים
- המדינה תפעל לעודד "פריסה גיאוגרפית מאוזנת" של אוכלוסיית מבקשי המקלט
- תוקם מנהלת לשיקום דרום תל אביב, על בסיס המשאבים שהוקצו למתקן חולות והמדינות השלישיות

ההסכם בין ישראל לאו"ם בנוגע למבקשי המקלט, שהציגו אתמול (שני) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הפנים, אריה דרעי, לא נולד סתם כך. קדמו לו שבועות של משא ומתן קדחתני. מערכת וואלה! NEWS חושפת מעט מהמגעים שהתרחשו מאחורי הקלעים, ושאת תוצאותיהם ראינו אתמול. בתקופה האחרונה הבינו בישראל כי מתווה הגירוש לרואנדה - שכונתה "המדינה השלישית" - יהיה מורכב, ולפי דיווחים שונים היא אף חזרה בה מההסכמים עם ישראל. נתניהו התייחס לכך במסיבת העיתונאים אחר הצהריים כאשר אמר כי אותן מדינות "לא עמדו בלחץ", אך לא פירט מעבר לכך.

בין הדרישות של בג"ץ לקריסת ההסכמות מול המדינות, המתווה נראה פתאום בלתי אפשרי. גם הזמן דחק, שכן בינתיים תלוי ועומד בג"ץ נגד הגירוש, ולפני כשבועיים אף הוציאו השופטים צו זמני שמנע את תחילת הגירוש עד להחלטה מהותית בעתירה.

הסדר חדש למבקשי המקלט | לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
נתניהו מגיב למבקריו: נביא מסתננים לקיבוצים; נשקם את דרום תל אביב
נתניהו: הכסף שיועד למתקן חולות ישמש לפיזור מבקשי המקלט
"ביזיון למדינת ישראל": תושבים בדרום תל אביב נגד ביטול הגירוש

עוד באותו נושא

ביקורת מימין על ביטול הגירוש: "ישראל תהפוך גן עדן למסתננים"

לכתבה המלאה
מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי (צילום: מערכת וואלה! NEWS, עמוס בן גרשום,לע"מ)

נציבות האו"ם לפליטים העלתה בשנים האחרונות הצעות שונות לפתרון המשבר, אולם הצעות אלו נפסלו על ידי ישראל. גם במסיבת העיתונאים אתמול, התייחס לכך נתניהו כשאמר שבתחילה הציעה הנציבות ליישב בחו"ל פליט אחד על כל ארבעה שייקלטו בישראל.

לוואלה! NEWS נודע כי מה שהצליח לפתור את הפלונטר היה ביקור שקיים בישראל לפני כשלושה שבועות המשנה לנציב הגבוה של האו"ם לענייני פליטים - ווקר טורק. טורק הוא אחד משני סגניו של הנציב העליון, פיליפו גרנדי, ואחראי בנציבות על תחום ההגנה על פליטים ומבקשי מקלט. לאחר אותו ביקור הבינו באו"ם, וכן בדרג המדיני הבכיר בישראל, שיש על מה לדבר. אף שהיו מגעים מסוימים גם לפני כן, לאחר הביקור הם קיבלו תנופה משמעותית.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS)

הצדדים פתחו במשא ומתן קדחתני וחשאי. מהצד הישראלי מי שניהל את עיקר המשא ומתן היו אנשי המטה לביטחון לאומי (המל"ל), אך גם אנשי משרד הפנים ואנשיו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, היו בסוד העניינים. מהצד של האו"ם ניהלו את המגעים נציגי נציבות הפליטים בישראל, אך גם נציגים בכירים מהנציבות העולמית שהגיעו לכאן במיוחד לשם כך בשבועות האחרונים. לאחר כשבועיים של דיונים קדחתניים, המאמצים נשאו פרי - ונחתם ההסכם שעליו דווח אתמול.

(עדכון ראשון: 22:30)

מגעים קדחתניים הובילו להסכם. הפגנה נגד גירוש מבקשי מקלט בת"א, בחודש שעבר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלעד הוכמן)
הפגנה נגד גירוש מבקשי מקלט בכיכר רבין בת"א, בחודש שעבר (צילום: ניב אהרונסון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully