תחת אבטחה כבדה: דורס השוטר באום אל-חיראן הובא למנוחות בחורה

אלפי בני אדם ליוו את יעקוב אבו אל-קיאען, שדרס למוות שוטר במהומות ביישוב הבדואי לפני שבוע, בדרכו האחרונה. מסע הלוויה יצא מאום אל-חיראן לאורך כביש 31 ושיבושי תנועה נרשמו באזור. בהנחיית בג"ץ הוגבל משך הלוויה לשעתיים

24/01/2017
צילום: בני בן סימון, עריכה: שניר דבוש

יעקוב אבו אל-קיעאן שנהרג מירי השוטרים בשבוע שעבר במהלך פינוי הכפר אום אל-חיראן שבנגב הובא היום (שלישי) בצהריים למנוחות בנוכחות אלפים בבית העלמין ביישוב הבדואי חורה, תחת אבטחה כבדה של המשטרה. השוטרים הוצבו הרחק מאזור הקבורה כדי להימנע מחיכוך עם המשתתפים בהלוויה. אמש הורה בית המשפט העליון למדינה למסור את גופתו של אל-קיעאן למשפחתו, אך הטיל מגבלות על קיום ההלוויה.

בני המשפחה הונחו לתאם את מסע ההלוויה שיצא מאום אל-חיראן אל בית העלמין עם המשטרה ולהעמיד סדרנים מטעמם שישמרו על הסדר במקום. משך ההלוויה הוגבל לשעתיים בלבד, אך לא הוטלה מגבלה על מספר המשתתפים בה. זאת, על אף עמדת המשטרה שהוצגה בדיון אמש ולפיה קיום ההלוויה עשוי לסכן חיי אדם אם לא יוטלו עליה הגבלות. מפקד מחוז דרום, ניצב דוד ביתן, נפגש אתמול בטרם הדיון בית המשפט עם משפחתו של אל-קיעאן במטרה להגיע עמם להבנות, אך המאמצים לא הניבו תוצאות.

עוד בנושא:
המשטרה נותרת בעמדתה: יש ראיות שהדריסה בכפר הבדואי היא פיגוע
במחאה על הריסות בתים והחזקת גופת הנהג: שיבושי תנועה בכבישים 1 ו-6
גיסתו של השוטר שנדרס בנגב: "הרגל לא יכולה להינעל על הדוושה, זה רצח"

טוב לדעת (מקודם)

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל
לקראת הלוויה באום אל-חיראן, היום(צילום: יניר יגנה, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
המונים מלווים את אבו אל-קיעאן למנוחות, היום(צילום: AP)

מאות שוטרים השתתפו באבטחת מסע ההלוויה של אל-קיעאן, וכחלק מהיערכות המשטרה נחסמו לתנועה החל מהשעה 11:00 חלקים מכביש 31. בין היתר ייסגרו מחלף עומר, מחלף שוקת, כיכר אשכולות, צומת שוקת, צומת תל ערד, צומת יתיר וכן כביש 316 בקטע שבין בית היערן ועד לחיבור לכביש 31.

במחוז דרום המליצו להשתמש בדרכים חלופיות לנסיעה. לציבור הנהגים המעוניין להגיע אל העיר ערד וים המלח יש להשתמש בכביש 40 דרך צומת גורל עד לכביש 25, בצומת ערוער לכיוון תל ערד ואז ימינה לכיוון ערד. לציבור הנהגים המעוניין להגיע ליישוב מיתר ויישובי דרום הר חברון, ולמגיעים מכיוון באר שבע דרך כביש 60, בכביש 6 יש לרדת במחלף אשכולות ולהמשיך לכביש 358 סנסנה.

בנקודות שנחסמו הוצבו כוחות משטרה שיכוונו את התנועה ויסייעו לציבור הנהגים. המשטרה נערכה להגעת אלפי בני אדם להלווייה ולסגירת כבישים נוספים באזור. מסע ההלוויה יצא לדרך בשעה 12:00 ממסגד באום אל-חיראן והשוטרים יתפרסו לאורך מסלולו. כלל הקטעים שייסגרו צפויים להיפתח בסביבות השעה 14:00.

היערכות שוטרים לקראת הלוויה, אום אל חיראן(צילום: בני בן סימון )
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מהמשטרה נמסר כי "אנו מכבדים את חופש הביטוי, אך מי שיבחר להפר את הסדר או לפגוע בשלום הציבור, יטופל ביד נוקשה". להערכת המשטרה ראשי המועצות ביישובים הבדואים יובילו את מסע ההלוויה ויאפשרו את קיומו ללא הפרות סדר. עם זאת הדגישו כי לא יאפשרו פגיעה בסמלי שלטון ובשלום הציבור.

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת, המשתתף בהלוויה, מסר: "בזכותכם ובזכות ההפגנות הצלחנו לשחרר את הגופה לקבורה כי לא יעלה על הדעת שמדינה יורה באזרח שלה ומחזיקה בגופה שלו. המשטרה הציבה מחסומים ומנסה למנוע מהמשתתפים להגיע להלוויה, הם דורשים מהקהל לבקש להשתתף ורק אז מכניסים, זה מעקב ומפריע מאוד".

חבר הכנסת לשעבר טלב א-סאנע הוסיף כי "המשטרה תיתן לכולם להשתתף בהלוויה, חברים יהודים שרוצים להגיע יוחזרו כדי להימנע מהתגרויות על המשתתפים לצעוד בצדי הכביש ולא לחסום אותו. עלינו לכבד את השהיד ולהימנע מכל התגרויות ולהוכיח לעולם כולו שאנו מתורבתים ושומרים על הסדר, ההפגנות אתמול גרמו לשחרור הגופה".

הפגנות וחסימות כבישים ברחבי הארץ

החלטת בג"ץ הגיעה בעקבות קרוב לשבוע של מחאה ברחבי הארץ בעקבות מותו של אל-קיעאן, שטרם התברר אם דרס בכוונה תחילה את השוטר רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי והרגו. המשטרה טענה כי דריסתו למוות של לוי היא פיגוע. עם זאת, דוח הנתיחה שלאחר המוות הצביע על כך שאל-קיעאן נורה בברכו והועלתה הסברה כי הדבר גרם לרגלו להינעל על דוושת הגז של הרכב בו נהג. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) עדיין בודקת את הממצאים מזירת הדריסה, בהם גם את הירי שביצעו השוטרים אל עבר הרכב ואת הפגיעות שספג אל-קיעאן.

דגלים שחורים מתנוססים לקראת הלוויה(צילום: יניר יגנה, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

אתמול הפגינו מאות בני אדם בכביש 1 ובכביש 6 ושיבשו את התנועה במחאה על החזקת גופתו של אל-קיעאן בידי המדינה. בהפגנות השתתפו אף כמה כלי רכב שעליהם הונפו דגלי אש"ף. הפגנה נוספת נערכה מול משכן הכנסת, בהשתתפות ח"כים מסיעות הרשימה המשותפת ומרצ, בין השאר. בשבת צעדו 4,500 מפגינים בערערה שבוואדי ערה, כחלק ממחאת ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל בשל האירועים באום אל-חיראן.

מהמשטרה נמסר כי "השיקול המרכזי שעומד לנגד עינינו הינו שלום הציבור וביטחונו. המשטרה מכבדת את החלטת בית המשפט ותפעל לקיום ההלווייה בתנאים שנקבעו על ידו תוך שמירה על ביטחון ושלום הציבור".

(עדכון ראשון: 10:15)

שוטרים מאבטחים את מסע הלוויה(צילום: יניר יגנה, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, בהפגנה מול הכנסת אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)
צילום אווירי של הירי ברכבו של אבו אל-קיעאן בשבוע שעבר(צילום: אתר רשמי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully