ראש ממשלה תחת חקירה

פרשת נתניהו-מוזס: השאלה המרכזית שמעסיקה את חוקרי ראש הממשלה

בחקירתו השלישית של נתניהו בהמשך השבוע מתכוונים חוקרי יאח"ה "להסיר את הכפפות". במוקד החקירה: לא הקשרים עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ואנשי העסקים, שגררו עניין ציבורי – אלא חלקו לכאורה ב"חוק 'ישראל היום'"

צילום: יוני ריקנר ומאצ'י הוף, עריכת וידאו: ניר חן

ראש הממשלה בנימין נתניהו יידרש השבוע לשבת בפעם השלישית מול חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) ולענות על סדרה ארוכה של שאלות בנוגע לאופן התנהלותו בשתי הפרשות שבהן הוא מעורב. האחת, תיק 1000, שעניינו חשד לקבלת טובות הונאה מאנשי עסקים, והשנייה, תיק 2000, שמתמקד בקשר שלו עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

בשונה מקודמותיה, בחקירה הקרובה, שמנוהלת על ידי מפקד יאח"ה, תת-ניצב כורש ברנור, מתכוונים החוקרים "להסיר את הכפפות" ולחקור את נתניהו בכל הנושאים העומדים על הפרק. כך, במסגרת תיק 2000, יידרש נתניהו להסביר את חלקו בקידום נוסח מרוכך ל"חוק ישראל היום", שנועד לצמצם את תפוצתו של החינמון היומי בבעלות מקורבו, שלדון אדלסון.

"הדגש הוא על הפעילות שביצע נתניהו כראש ממשלה מול בעלי תפקיד ציבורי, כמו מחוקקים, אנשי סיעתו והקואליציה שלו", הסביר גורם במערכת אכיפת החוק.

ראש ממשלה תחת חקירה || כותרות אחרונות
נתניהו: לא פעלתי נגד "חוק ישראל היום" - פירקתי את הממשלה בגללו
יריבי נתניהו משחיזים סכינים, אבל יודעים שצריך לשמור על קשר השתיקה
"השחיתות שוברת שיאים": מאות הפגינו בתל אביב נגד נתניהו

עוד בוואלה!

תסמכו עליו: חומוס סלק משוגע (ומטמטם) של עומר מילר

לכתבה המלאה
יידרש להסביר את חלקו בקידום נוסח מרוכך ל"חוק 'ישראל היום'". נתניהו ואדלסון (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אילן אסייג)

הגורם, המעורה בפרטי הפרשה ובחקירתה, הסביר כי השפעה של נתניהו על חקיקה, לכאורה במסגרת מגעיו עם המו"ל מוזס, עשויה לבסס חשד להפרת אמונים או לעבירת שוחד. "ההתנהלות מול גורמים עסקיים, או מי יסקר ומי יעבוד בעיתון, הם דברים שפחות רלוונטיים לחוקרים, שצריכים למצוא חשד לביצוע עבירה פלילית", הסביר.

לפיכך, הזרקור שיפנו החוקרים יהיה כלפי גורמים פוליטיים, ולא בהכרח כלפי אנשי העסקים המעורבים לכאורה בפרשה או כלפי עובדיו של מוזס. העדויות שאספו ויאספו החוקרים מגורמים במערכת הפוליטית צפויות להיות מרכזיות בפרשה.

בין היתר, מדובר בחברי הכנסת שיזמו את "חוק ישראל היום", ובהם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בשר יריב לוין, שהיה יו"ר הקואליציה בכנסת ה-19 וראש ועדת הכנסת בכנסת שלפניה, ובשר זאב אלקין, יו"ר הקואליציה בכנסת ה-18.

נתניהו יתבקש להוכיח כי היתה מערכת יחסים הדדית עם נתניהו. מילצ'ן (צילום: AP)

החוקרים צפויים לעמת את נתניהו גם עם נקודות ההשקה לכאורה בין שני התיקים. טענתו של נתניהו כי בקבוקי השמפניה והסיגרים שקיבל לכאורה מאיש העסקים ארנון מילצ'ן במשך שנים היו במסגרת קשר חברי בין המשפחות, עשויה לעמוד בסתירה לדיווחים האחרונים בחדשות 2 ,כי הוא נעזר בו בתיווך בין אנשי עסקים למו"ל "ידיעות אחרונות", במטרה שישקיעו בעיתון בתמורה לסיקור אוהד.

במסגרת תיק 1000, יתבקש נתניהו להוכיח כי היתה הדדיות ביחסיה עם מילצ'ן. כלומר, שמשפחתו של איש העסקים קיבלה ממשפחת נתניהו מתנות, על מנת לסתור את החשד כי מדובר בטובות הנאה שהועברו באופן חד-צדדי. בנקודה זו עלול ראש הממשלה להסתבך בהסבריו לחוקרים, שיבקשו לבסס חשד לעבירה על חוק מימון מפלגות בפרשנותו המורחבת, שלפיה המתנות המדוברות היו בגדר מימון אסור ולא מדווח, מעבר לחשד לקבלת שוחד או מתנה אסורה.

אין תמונה (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אמש התייחס נתניהו בהודעה שפרסם בדף הפייסבוק שלו לחקירתו בפרשה 2000 וטען כי לא עבר שום עבירה, לא פעל לקידום "חוק ישראל היום" ואף פירק את הממשלה בגלל "חתרנות" של חברים בה, שהובילה לאישורו של החוק בקריאה טרומית. הוא הוסיף כי התקשורת, לטענתו, הייתה ועודנה רודפת אותו.

לפי החשד, במסגרת פרשה 2000 תיאם ראש הממשלה עם מוזס מהלכים שנועדו לקדם את האינטרסים שלהם לפני הבחירות בשנת 2015 בסדרה של לפחות 12 פגישות, שלפחות שתיים מהן הוקלטו, כפי שפורסם לראשונה בוואלה! NEWS. נתניהו לכאורה הבטיח לקדם את חוק "ישראל היום" לצמצום היומון שאיים על "ידיעות אחרונות", בתמורה לסיקור אוהד.

עוד פורסם אמש בחדשות 2 כי נתניהו פנה לכאורה לשלושה אנשי עסקים במטרה שישקיעו ב"ידיעות אחרונות", במסגרת המגעים שניהל עם מוזס. בפרטים החדשים מחקירת המשטרה בנוגע לפרשה, עולה כי מוזס נפגש עם שלושת אנשי העסקים, יו"ר הקונצרן הגרמני "אקסל שפרינגר" מתיאס דופנר, מנכ"ל תאגיד "אורקל" האמריקני לארי אליסון, ואיש העסקים האוסטרלי ג'יימס פאקר. הפגישה עם פאקר נערכה, על פי הדיווח, בתיווכו של איש העסקים מילצ'ן.

לפחות שתיים מ-12 פגישותיו עם נתניהו הוקלטו. מוזס בדרך לחקירתו, אתמול (צילום: טליה קדוש)

על פי תמלילי אחת מהפגישות בין נתניהו למוזס שפורסמו אמש בחדשות 2, מו"ל "ידיעות אחרונות" אמר לראש הממשלה: "תראה ביבי, אנחנו צריכים לעשות הכול מהר כי אני צריך להזיז את הספינה. אני אומר לרון ביום ראשון", בהתייחסות לעורך הראשי של העיתון רון ירון. נתניהו סיכם: "תסובב את הספינה".

אתמול נחקר מוזס בפעם השלישית במשרדי יחידת להב 433 בלוד, במשך כשמונה שעות. גורם במערכת אכיפת החוק המעורה בפרטי החקירה הסביר כי טרם בוצעה פנייה לחיקור דין של בעלי "ישראל היום" אדלסון, והביע ספק אם מהלך כזה ייעשה בעתיד. מי שעוד צפוי להיפגש עם חוקרי המשטרה הוא בנו של נתניהו, יאיר, שתיגבה ממנו עדות בקשר לפרשה 1000. נתניהו הבן צפוי להיחקר בין היתר בנוגע למערכות היחסים שלו עם שני אנשי העסקים מילצ'ן ופאקר, ששמם נקשר בפרשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully