וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עורך "ידיעות אחרונות": "לא היינו שורדים את רעידת האדמה"

15.1.2017 / 10:05

בטור שפרסם בעמוד השער של העיתון, התייחס רון ירון לפרשת נתניהו-מוזס ולסחר המיוחס לשניים בעיתונאים לטובת אינטרסים אישיים. "עשינו גם טעויות", הודה. לדבריו, אילו הייתה נרקמת עסקה בין מו"ל העיתון לראש הממשלה, "כאיש אחד היינו עוזבים למקום אחר"

צילום: מאצ'י הוף

עורך "ידיעות אחרונות", רון ירון, פרסם הבוקר (ראשון) טור בעמוד השער של העיתון, שבו הציג את עמדתו בפרשת ההקלטות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל העיתון ועורכו האחראי, נוני מוזס. "אין מצב שהעיתון הזה היה שורד את רעידת האדמה הזו. כולנו, כאיש אחד, היינו עוזבים ומחפשים בית אחר. ואז, ממילא 'ידיעות אחרונות' כבר לא היה העיתון שאתם מחזיקים כרגע ביד", כתב ירון. ברקע הדברים, הגיע היום מוזס לחקירה שלישית במשרדי להב 433.

על פי הפרסומים אמש בחדשות 2, ראש הממשלה נתניהו שוחח עם מוזס על שינוי קו העיתון כך שיהיה אוהד יותר כלפי נתניהו - ואף נקב בשמות ספציפיים של עיתונאים. בתמלילי השיחות שפורסמו, אמר מוזס לנתניהו בשיחה שניהלו השניים בשנת 2014: "תהיה פה רעידת אדמה, צריך לחשוב איך עושים את זה".

רון ירון. אביגיל עוזי,
"הפרסומים קשים מאוד". ירון/אביגיל עוזי

"שלום, קוראים לי רון ואני העורך הראשי של 'ידיעות אחרונות' כבר חמש שנים", פתח ירון. "קודם לכן הייתי המשנה לעורך הראשי, ולפני כן עורך המוסף הפוליטי וראש מערכת החדשות" אני עובד כבר כמעט 25 שנים בבית 'ידיעות אחרונות'. ואני מתעקש על המילה בית. אתמול בערב התברר לי שאני לא רק העורך הראשי של העיתון החשוב והמשפיע במדינה. אני גם זה שמחזיק ביד את סולם ריכטר. אני אחראי על 'רעידת האדמה שתהיה פה'. או יותר נכון על זו שהייתה יכולה להיות פה, ב"ידיעות אחרונות", אם מישהו היה מנסה לשנות את הקו של העיתון.

"סולם ריכטר, שמודד את השפעת רעידות האדמה, נע בין 2 ל?10. כאשר 2 היא רעידה קלה שאינה מורגשת בכלל, 5 עלולה לגרום לנזק רק למבנים שבנויים בצורה גרועה, ו?10, לפי מומחים, 'מעולם לא תוארה בכתב'. בית 'ידיעות אחרונות', גם הישן בתל?אביב ובטח זה החדש בראשון לציון, בנוי היטב. ולא רק הבניין, אלא בעיקר האנשים שעובדים בו. ולכן, אני מעריך את הרעידה שעליה דיבר מוזס ב?10 בסולם ריכטר. כזו ש'לא תוארה עדיין בכתב'. בטח לא מעל דפי 'ידיעות אחרונות'. ובמילים אחרות: אין מצב שהעיתון הזה היה שורד את רעידת האדמה הזו. כולנו, כאיש אחד, היינו עוזבים ומחפשים בית אחר. ואז, ממילא 'ידיעות אחרונות' כבר לא היה העיתון שאתם מחזיקים כרגע ביד.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל

שער "ידיעות אחרונות" היום

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה/מערכת וואלה!, צילום מסך
"אני רוצה להשוות את עבודת העיתון לגלריה של אמנות. בעל הגלריה הוא המו"ל. מנהל הגלריה הוא העורך. לבעל הגלריה אין באמת השפעה על התמונות או על מיקומן על הקיר. המקסימום שהוא יכול זה לפטר את המנהל ואת כל הציירים ולהחליפם באנשים אחרים"

"המו"ל שלי ידע זאת, ולכן לא סתם הוא בחר במילים 'רעידת אדמה'. גם אתם, קוראינו היקרים, חייבים לדעת זאת. אנחנו, העורכים והכותבים, נאמנים קודם כל לכם — ורק אחר כך למי שמשלם לנו את המשכורת. נוני מוזס נאמן עד בלי די לקוראי העיתון ולמפעל חייו, זה שייסדו אביו וסבו לפני 77 שנים. ועדיין, אני לא מתכוון לייפות את הדברים או לרכך אותם. הפרסומים, אם הם מדויקים, בנוגע לפגישות שלו עם ראש הממשלה — קשים מאוד.

"אני רוצה רק לומר דבר אחד: על העיתון שאתם קוראים עבדו מאות אנשים כדי שיהיה הטוב, המעניין, החשוב והמקצועי ביותר. אני גם יכול להבטיח בשם כולנו שעשינו ונעשה את עבודתנו העיתונאית בצורה הטובה ביותר ובאופן הכי נקי, הגון וישר. נכון, עשינו גם טעויות, אבל זו האחריות שלי שהעיתונות החופשית והטובה שנעשית כאן – גם תיראה.

"לכל מי שמנסה להבין בתוך מבוך הפרסומים הללו מי נגד מי, אני רוצה להשוות את עבודת העיתון לגלריה של אמנות. בעל הגלריה הוא המו"ל. מנהל הגלריה הוא העורך. את התמונות שתלויות בגלריה מציירים הכתבים. אנחנו העורכים מחליטים באיזה סדר הן יוצגו בחלל הגלריה. מי יקבל בולטות גדולה יותר, מי פחות. לעיתים חסר לנו איזה ציור מסוים. נניח, משהו בצבעים עזים יותר, כי יתר הציורים קצת קודרים. ואז אנחנו מזמינים ציור חדש. אבל, וזה אבל גדול מאוד, לבעל הגלריה אין באמת השפעה על התמונות או על מיקומן על הקיר. המקסימום שהוא יכול זה לפטר את המנהל ואת כל הציירים ולהחליפם באנשים אחרים. וכל עוד זה לא קרה, היו סמוכים ובטוחים שהגלריה הזו נראית ומנוהלת מצוין.

ארנון נוני מוזס המוציא לאור של קבוצת ידיעות אחרונות, ינואר 2010. מגד גוזני
"לבעל הגלריה אין באמת השפעה על התמונות או על מיקומן על הקיר". מוזס/מגד גוזני

"אתמול בלילה נכנסתי לדסק החדשות של העיתון, דקות ספורות אחרי מהדורות הטלוויזיה. כל העורכים, הכתבים והמעצבים עמלו כבכל לילה על העיתון שאתם קוראים כרגע. ואחרי שלושת העמודים שמוקדשים לפרשת נתניהו-מוזס תמצאו עוד עשרות ידיעות, בשלל תחומים, ועוד ארבעה מוספים: '24 שעות', 'ממון', 'ספורט' ו'זמנים בריאים'. כולם עמוסים בחומר עיתונאי מצוין, מעניין ומקצועי.

"אני לא מנסה לומר ש'עסקים כרגיל', וגם לא מסתיר שיש באוויר ובלב של כולנו תחושת מועקה קשה. עם זאת, אנחנו ממשיכים לעבוד מתוך אמונה פנימית חזקה, שאנחנו מציירים עבורכם בכל יום מחדש, וגם היום, את ה'מונה ליזה'".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, 8 בינואר 2017. רויטרס
עומד במרכז הפרשה עם מוזס. נתניהו/רויטרס

על פי תמלולי ההקלטות, החלה השיחה בין נתניהו ומוזס בבקשתו של ראש הממשלה "להוריד את סף העוינות כלפיו".
מוזס השיב לו: זה ברור לי, עזוב, צריך לדאוג שתהיה ראש ממשלה.

נתניהו: אני חושב שבשביל המדינה צריך לדאוג.

מוזס: אמרתי לך, לשמחתך, אתה המשוגע שרוצה להיות ראש ממשלה. אז לבריאות, תהיה.

מוזס: תן לי ימני, אני אומר לך את זה כבר הרבה זמן.

נתניהו: אני לא יכול להמציא. חגי סגל, שלדון לקח אותו לערוך את "מקור ראשון".

מוזס: זה מקצוע, לנווט תקשורת.

נתניהו: אני מדבר עם רב אומן, בתור רב אומן.

מוזס: לא, אתה.

נתניהו: אתה רב אומן כזה...

(עדכון ראשון: 07:38)

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully