תומכי הרב ברלנד יוצאים לקרב על תדמיתו: "העלילו עליו עלילה שפלה"

מאז נחשפה הפרשה נגד מנהיג "שובו בנים", המואשם בעבירות מין, ספגה קהילתו מכה ברחוב החרדי. יותר מעשרה מתלמידיו של ברלנד, שזוכים להערצה בעצמם, פרסמו בסוף השבוע מכתב תמיכה בו: "זו רדיפה אכזרית שטרם נראתה"

07/08/2016
צילום: רוני כנפו

חסידיו של הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת "שובו בנים" שהוסגר לישראל לפני שלושה שבועות והואשם בעבירות מין בנשים ובקטינה, יוצאים למאבק על תדמיתו של הרב ברחוב החרדי. בית המשפט צפוי לקבל השבוע החלטה "דרמטית", כלשון חסידיו של ברלנד, ויקבע אם הרב הבכיר של חסידות ברסלב יישאר במעצר עד תום ההליכים או ישוחרר למעצר בית.

חסידות ברסלב מונה אלפי משפחות ברחבי הארץ ובעולם. אלה מפוזרות בקהילות רבות: מהחרדים הקנאים האנטי-ציונים ועד לקבוצות חוזרים בתשובה, ובכללן אנשי "נ-נח-נחמ-נחמן-מאומן" – קבוצה קטנה ושולית. "שובו בנים" היא אחת הקהילות הנחשבות והמובילות בחסידות, שמונה יותר מאלף משפחות ומאז ומתמיד זכתה ללגיטימציה בזרם המרכזי של ברסלב.

לקריאה נוספת:
הוארך מעצר הרב ברלנד: "יכול להשיג טייס פרטי ולהימלט מהארץ"
"ישיבה במרקש ותפילות במכרות זימבבואה": ברלנד מסביר את מסע ההימלטות
מתלוננת נגד הרב ברלנד ניתקה קשר עם המשטרה: "אולי קיבלה דמי שתיקה"

קרב על תדמיתו. הרב ברלנד(צילום: תצפית TPS, הלל מאיר)

מאז נחשפה הפרשה נגד הרב ברלנד, ספגה הקהילה מכה תדמיתית ברחוב החרדי, וחלק מחסידיה נטשו אותה. במשך ארבע שנים נותרה ללא מנהיג. ברלנד נמלט ברחבי העולם עד שהוסגר לישראל בחודש שעבר. עד אז, נהנו הרב וקהילתו משתיקתם של רוב הרבנים ברחוב החרדי בכלל ובחסידות בפרט. הם נמנעו להתבטא בעד או נגד, חרף החשדות המיוחסים לו, עד שהסגרתו לארץ הפרה את שתיקתם.

יותר מעשרה רבנים, שמוכרים כתלמידיו של ברלנד אך זוכים להערצה בעצמם, פרסמו בסוף השבוע מכתב תמיכה בברלנד. "העלילו עליו עלילה שפלה", כתבו, "כל לב יהודי רחום וחנון, בכה יבכה יחד אתנו על רדיפות אכזריות אלו, אשר קהילה ועדה שלמה בישראל נרדפים באופן שלא נשמע כזאת מעולם". אחד מהחותמים, הרב עופר ארז, אף הוסיף בשיחה עם תלמיד כי גם אם יתגלה שהוא חטא "בעריות" - לא צריך להתרחק ממנו.

מבית ביקיור לייזר

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר

חתנו של הרב מוביל את המאבק נגדו

אחד השמות הבולטים התומכים בברלנד הוא הרב שלום ארוש, מנהיג קהילת "חוט של חסד" שנודע כתלמידו של ברלנד. ארוש אמר באחרונה באחד משיעוריו כי "אדם צריך להיות מטומטם בשביל להרהר על יהודי שפתח את הדרך לאומן, יהודי שהקים עולה של ברסלב". לעומת זאת, באחד משיעוריו לפני כשנה תהה הרב ארוש איך רבנים יכולים לקבל נשים לברכה. "איך רב יכול לקבל נשים? הוא לא מהרהר? הוא לא מתאווה? הוא כל כך קדוש שהוא רואה אישה כמו שהוא רואה איש? לרב יש יצר הרע הרבה יותר מאדם רגיל".

מאחורי הקלעים, פועלים גורמים המקורבים לרב ברלנד לגייס תמיכה רבנית לאור כתב האישום שהוגש נגדו בסוף החודש שעבר. "זו משימת חייהם", אמר בכיר בקהילה. "אם הם יאבדו את הלגיטימציה בתוך החסידות, מבחינתם הם יאבדו הכול".

"גם אם חטא 'בעריות' - לא צריך להתרחק ממנו". הפגנת תמיכה ברב ברלנד, בחודש עבר(צילום: נועם מושקוביץ)

לעומת התמיכה שלה זוכה הרב ברלנד בתוך קהילתו ובקרב רבנים שיצאו ממנה, בחסידות עצמה מצבו פחות מזהיר. שלושה רבנים בכירים - יעקב מאיר שכטר, שמואל משה קרמר ונתן ליברמנש - כתבו כי ברלנד "תועה ומתעה בעיקרי ויסודי הדת וההלכה, ובפרט בענייני קדושה בדיבור ובמעשה". לדבריהם, ברלנד "מהווה תקלה וסכנה נוראה וחמורה". המכתב גרם לתסיסה רבה בקרב חסידי הרב ברלנד, שטענו כי הוא מזויף.

בין מובילי ההתנגדות לרב ברלנד נמצא חתנו, צבי צוקר. האחרון אף התעמת עם הרב בחדר החקירות של להב 433. תלמידיו של ברלנד חשדו בו כמי שהעביר למשטרה את ההקלטה שבה הוא מודה כי אנס אישה שהגיעה לקבל את ברכתו. התלמידים, ששמרו על איפוק וממלכתיות עד כה, לא הצליחו לעצור את עצמם במקרה זה; קבוצה קטנה מהם תקפה בצעקות ובדחיפות את צוקר כשהגיע לפני ימים ספורים לתפילה בבית מדרש באזור שכונת מאה שערים בירושלים. הוא חולץ מהמקום ללא פגע.

  • אליעזר ברלנד
  • ברסלב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully