מפץ פוליטי: ליברמן בדרך למשרד הביטחון

נתניהו: אם יעלון לא היה מתבקש לוותר על משרדו, לא היה "משבר אמון"

ראש הממשלה התייחס להתפטרותו של שר הביטחון והדף את הטענות לדם רע בין השניים: "מצטער על החלטתו ומודה לו על עשייתו, היה צריך להישאר כשר חוץ". כחלון וליברמן נפגשו, אך לא הושגו הסכמות לגבי הרחבת הקואליציה

אמיר תיבון וטל שלו
20/05/2016
עריכה: אביב אירגז

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שישי) להתפטרותו הדרמטית של שר הביטחון משה יעלון, שאמר כי חוסר האמון בו הוא שהוביל לפסק הזמן מהחיים הפוליטיים. לדבריו, השינוי בתיק הביטחון הוא כורח מציאות פוליטית, ולא על רקע אישי.

נתניהו פתח את דבריו בהוקרת תודה על פועלו של יעלון. "אני מצטער על החלטתו של בוגי יעלון. אני חושב שהוא היה צריך להמשיך להיות שותף מלא בהנהגת המדינה בתפקיד שר החוץ. אני מבקש להודות לו על שנות שירותו בצה"ל ובמערכת הביטחון. אני מעריך מאוד את שיתוף הפעולה בינינו, לילות כימים, למען ביטחון ישראל – כולל במבצע 'צוק איתן'".

ראש הממשלה עקץ את יעלון ואמר כי הוא מונע מאינטרסים אישיים צרים. "השינוי בחלוקת התיקים לא נבע ממשבר אמון בינינו, הוא נבע מן הצורך להרחיב את הממשלה, וזאת כדי להביא יציבות למדינת ישראל מול אתגרים גדולים שלפניה. אני מניח שאם בוגי יעלון לא היה מתבקש לעזוב את משרד הביטחון ולעבור למשרד החוץ, לא היה מתפתח מה שהוא קורא משבר האמון בינינו – והוא לא היה מתפטר".

שר הביטחון יעלון התפטר || כותרות אחרונות
יעלון אחרי ההתפטרות: "אשוב להתמודד על ההנהגה הלאומית"
ריבלין: "פרישתו של יעלון מצערת, אך מובנת - ואף ראויה"
סערה בליכוד: "פרישת יעלון - מכה אנושה שעלולה לפרק את התנועה"
מחליפו של יעלון בכנסת: פעיל הימין יהודה גליק

"יעלון היה צריך להמשיך להיות שותף מלא". נתניהו ויעלון(צילום: רויטרס)

נתניהו התייחס לביקורת של יעלון על השתלטות גורמים קיצוניים בחברה הישראלית על השיח הציבורי, וכן על עמדתו הנחרצת בעניין אלאור אזריה, החייל היורה שמואשם בהרג המחבל בחברון. "עכשיו אני מבקש להבהיר: צה"ל הוא צבא מוסרי. הוא שומר והוא ימשיך לשמור על ערכי המוסר הגבוהים ביותר – ובראשם טוהר הנשק. אין ולא תהיה על כך שום מחלוקת. צה"ל הוא גם צבא העם, ואני איתן בדעתי שצריך להמשיך לשמור את צה"ל מחוץ לפוליטיקה. הניסיון להכניס את צה"ל ומפקדיו לוויכוח פוליטי הוא פסול, הוא מסוכן לדמוקרטיה. בדמוקרטיה הדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני – ולא להיפך".

הוא אף התייחס לדברים שאמר שר הביטחון על כך שמפלגתו שינתה את פניה ואינה דומה לזו של "זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין". לדברי נתניהו, "הליכוד מאמין בדמוקרטיה. הליכוד הוא תנועה לאומית ליברלית, תנועה שמחויבת לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הליכוד מבטא את הזרם המרכזי בעם, וככזה הוא מחויב לביטחון המדינה ולחתירה לשלום".

נתניהו סיכם את דבריו ואמר כי הפנייה למחנה הציוני עדיין רלוונטית. "פניה של הממשלה לשלום. יש הזדמנויות בתחום המדיני, בייחוד בגלל התפתחויות מסוימות באזור שאני אישית שוקד עליהן ללא הרף. לכן עשיתי מאמץ גדול לצרף את המחנה הציוני לממשלה. ועל כן אני משאיר באופן הרציני ביותר את הדלת פתוחה להצטרפות זאת, הצטרפות שתעשה רק טוב למדינת ישראל".

בתוך כך, שר האוצר משה כחלון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נפגשו בצהריים במסגרת המגעים להרחבת הקואליציה. בפגישה דנו השניים הפערים מול האוצר על הרפורמה בפנסיות לעולים החדשים, שתקצובה מוערך בכ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. בפגישה לא הושגו סיכומים, והשיחות ימשיכו במוצאי שבת.

(עדכון ראשון: 14:45)

עוד בוואלה!

נסיעה טובה: הדרך המשתלמת ביותר לרכוש רכב

בשיתוף max

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully