פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קים הבטיח – וקיים: קוריאה הצפונית שיגרה טילים בליסטיים נוספים

   אחרי שנשיא ארה"ב אובמה הכריז על "סנקציות חדשות ומשמעותית" על פיונגיאנג בעקבות הניסויים האחרונים, דווח בדרום קוריאה על שיגור שני טילים לעבר הים. "הקהילה הבינלאומית לא תסבול את שיגור הטילים הבלתי חוקי"

   קים הבטיח – וקיים: קוריאה הצפונית שיגרה טילים בליסטיים נוספים
   צילום: רויטרס, עריכה: אביב אירגז

   קוריאה הצפונית שיגרה שני טילים בליסטיים לעבר הים המזרחי, שבין חצי האי הקוריאני ליפן – כך דווח הלילה (שישי) בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ". זאת לאחר שמנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, הכריז כי בכוונתו לערוך ניסויי שיגור נוספים, בין היתר בטילים בליסטיים אשר נושאים ראש נפץ גרעיני.

   גורם אמריקני רשמי אישר כי קוריאה הצפונית אכן שיגרה שני טילים בליסטיים וכי ככל הנראה השיגורים בוצעו ממשגר נייד. לדבריו, עדיין לא קיימים פרטים מלאים, אך נראה כי שוגרו טילים לטווח בינוני. צבא קוריאה הדרומית מסר כי הטיל הראשון נחת כ-800 קילומטרים ממקום השיגור. בסיאול חושדים כיה טיל הנוסף שוגר זמן קצר לאחר מכן, מאותו אזור.

   ארצות הברית קראה לקוראיה הצפונית לחדול מפעולות "המגבירות את המתיחות באזור". מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הצהרה הלילה ובה הודיעה כי ארצות הברית עוקבת מקורב אחרי ההתפתחויות באזור בעקבות הניסויים, וקראה לפיונגיאנג להתמקד בנקיטת צעדים מעשיים למילוי התחייבויותיה וחובותיה הבינלאומיות.

   לקריאה נוספת:
   גורמים אמריקניים: קוריאה הצפונית איבדה קשר עם צוללת
   קים ממשיך להתגרות במערב: "יש לקיים ניסויים גרעיניים נוספים"
   קים ממשיך לאיים: "ראשי נפץ גרעיניים הותאמו לטילים בליסטיים"

   מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און בביקור במפעל תעשייתי בפיונגיאנג, 2 בפברואר 2016 (רויטרס)
   בתחילת החודש אושרו סנקציות חדשות. קים בביקור במפעל תעשייתי (צילום: רויטרס)

   ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, גינה את שיגור הטילים הבליסטיים על ידי קוריאה הצפונית. בדברים שנשא בפרלמנט אמר כי "יפן דורשת בתוקף כי קוריאה הצפונית תרסן את עצמה". הוא הוסיף כי ארצו תנקוט בכל האמצעים הדרושים על מנת להגן על עצמה.

   שלשום הטיל נשיא ארצות הברית ברק אובמה "סנקציות חדשות ומשמעותיות" על קוריאה הצפונית במסגרת צו נשיאותי. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, הכריז כי הצעד מגיע בעקבות הניסוי הגרעיני שערכה המדינה בינואר האחרון ושיגור הטיל הבליסטי בפברואר. לדברי ארנסט, הסנקציות החד-צדדיות החדשות יאפשרו לארצות הברית ליישם את הסנקציות שעליהן הוחלט בתחילת החודש במועצת הביטחון של האו"ם.

   תמונה של מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און בסמוך למכשיר העשוי להיות מכשיר גרעיני ממוזער, מרץ 2016 (אתר רשמי , טוויטר)
   קים בסמוך לראש הנפץ הגרעיני הממזוער, בשבוע שעבר (צילום מסך מתוך טוויטר)

   "ארצות הברית והקהילה הבינלאומית לא יסבלו את שיגור הטילים והניסוי הגרעיני הבלתי חוקיים של קוריאה הצפונית", אמר ארנסט והוסיף כי הסנקציות החדשות עולות בקנה אחד עם המחויבות של ארצות הברית להמשיך ולהפעיל לחץ על קוריאה הצפונית. לדבריו, ארצות הברית ובעלות בריתה ימשיכו לגבות מחיר מהמדינה המבודדת עד שתעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות.

   בתחילת החודש אישרה מועצת הביטחון סנקציות חדשות על המסחר עם קוריאה הצפונית, על בסיס הצעת החלטה שהגישה ארצות הברית, בגיבוי סין, בעלת בריתה של פיונגיאנג. על פי הסנקציות החדשות של האו"ם, כל הסחורה המיובאת לקוריאה הצפונית והמיוצאת ממנה תיבחן ותיבדק. ההחלטה דורשת מכל המדינות החברות באו"ם לבחון את המטען העובר בנמליהן בדרך לקוריאה הצפונית, ולוודא שהוא לא כולל זהב, האסור לייצוא או לייבוא, או פחם מעבר להיקף המותר.

   בינואר הודיעה קוריאה הצפונית כי ערכה ניסוי בפצצת מימן. למרות שגורמים במערב מאמינים כי אין מדובר בפצצה מסוג זה, כל ניסוי גרעיני מהווה הפרה של החלטות האו"ם. חודש לאחר מכן שיגרה המדינה טיל בליסטי לחלל ועליו לוויין. במערב מאמינים כי שיגור הלוויין לא הייתה המטרה המרכזית של השיגור אלא הניסוי בטיל ארוך הטווח.

   (עדכון ראשון: 00:20)