פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שבדיה: מאות רעולי פנים יצאו לתקוף פליטים כדי "להעביר מסר"

   פעילי ימין קיצוני בשטוקהולם נצפו כשהם מחלקים עלונים הקוראים "לחרוץ את דינם" של צעירים המבקשים מקלט, היות והשוטרים "חסרי אמצעים לרסן את התופעה". צפו בתיעוד

   שבדיה: מאות רעולי פנים יצאו לתקוף פליטים כדי "להעביר מסר"

   משטרת שבדיה מחפשת אחר מאות רעולי פנים שחילקו שלשום (שישי) ברחובות שטוקהולם עלונים הקוראים לתקוף מבקשי מקלט "לשם העברת מסר". זאת, כשעל פי החשד, יצאו לאחר החלוקה בהמוניהם כדי לתקוף מבקשי מקלט בתחנת הרכבת המרכזית בעיר. מהמשטרה נמסר כי שני חשודים נעצרו עד כה - האחד לאחר שחבט בשוטר בלבוש אזרחי בפניו, והשני כשנשא אגרופן.

   על פי עדי ראייה, חברי הכנופיה משתייכים לקבוצות אוהדים של קבוצות כדורגל מקומיות. בעלונים שחילקו, וגם הפיצו ברשתות החברתיות במדינה, נכתב: "כשרחובות שבדיה אינם בטוחים עוד לשבדים הרגילים, זוהי חובתנו לתקן את הבעיה". עוד נכתב: "היום, 200 גברים שבדים התאספו לשם העברת מסר נגד 'ילדי הרחוב' מצפון אפריקה, שפושטים על התחנה המרכזית בבירתנו".

   לקריאה נוספת:
   משבר הפליטים: עשרות בני אדם טבעו למוות לחופי טורקיה
   סקר בגרמניה: 40% מעוניינים בהתפטרות מרקל לנוכח משבר הפליטים
   למרות הביקורת: דנמרק אישרה חקיקה מחמירה נגד פליטים

   תיעוד: פעילי ימין קיצוני תוקפים מהגרים במרכז שטוקהולם (ספק 500)
   "רחובות שבדיה אינם בטוחים עוד לשבדים הרגילים". תיעוד התקיפה בשטוקהולם (צילום מסך)

   חברי הכנופיה יצאו גם נגד טיפול המשטרה במבקשי המקלט, וכתבו: "השוטרים הבהירו במידה רבה שהם נטולי אמצעים לרסן את התופעה". לגבי הפליטים, הוסיפו: "אנחנו לא רואים ברירה אחרת מלבד לחרוץ את הדין שמגיע להם".

   שבדיה, שקלטה השנה 163 אלף מבקשי מקלט, מתמודדת עם מתיחות הולכת וגוברת בין הפליטים לאוכלוסייה המקומית. בשבוע שעבר נעצר בן 15במקלט בדרום מערב המדינה בחשד שרצח עובדת סיוע בת 22, והשבוע הודיעה הממשלה על גירוש עד 80 אלף מבקשי מקלט שבקשותיהם נדחו. השבוע גם ביקש מפקד המשטרה מהמדינה לממן תוספת כוח אדם, שתסייע בהתמודדות עם משבר הפליטים.

   (עדכון ראשון: 20:54)

   שוטר בשבדיה (רויטרס)
   החשודים הפיצו המסרים ברשתות החברתיות. שוטר בשטוקהולם (ארכיון: רויטרס)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מתיחות הולכת וגוברת. אלכסנדרה מזהר, שעל פי החשד נרצחה על ידי מבקש מקלט בשבדיה (צילום מסך)