"נתניהו אמר לי בהלוויית רבין: 'אם לא היה נרצח הייתי מביס אותו'"

מרטין אינידיק, שגריר ארה"ב בישראל בין 1997-1995, אמר בריאיון לסרט דוקומנטרי שבמהלך הלוויית ראש הממשלה המנוח אמר אז יו"ר האופוזיציה כי הוא יכול היה להביס אותו בבחירות. "הוא היה נזכר כמנהיג כושל, עכשיו יעשו ממנו גיבור לאומי". לשכת רה"מ: "לא היה ולא נברא"

"הייתי יכול להביס אותו". נתניהו בהלוויית רבין (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"בנימין נתניהו אמר בהלווייתו של ראש הממשלה יצחק רבין ב-1995: 'עכשיו יהפכו אותו לגיבור לאומי, למרות שהייתי יכול לנצח אותו בבחירות'" - כך סיפר מרטין אינדיק, שגריר ארצות הברית בישראל בשנים 1997-1995, בריאיון לסרט דוקומנטרי נרחב על ראש הממשלה ששודר אמש (שלישי) ברשת השידור הציבורית (PBS) האמריקנית.

השגריר האמריקני, שהגיע לישראל לקדנציה נוספת בשנים 2001-2000, סיפר בריאיון לסרט כי הוא ישב בהלווייתו של רבין לצד נתניהו, אז יו"ר האופוזיציה ומי שהוביל את ההפגנות הסוערות נגד ראש הממשלה המכהן. לדבריו, בשלב מסוים נתניהו אמר לו את המלים הבאות: "תראה את זה. עכשיו יעשו ממנו גיבור לאומי. אבל אם הוא לא היה נרצח, הייתי מביס אותו בבחירות ואז הוא היה נזכר בהיסטוריה כמנהיג כושל".

לקריאה נוספת:
כביש עוקף והפקעת קרקעות: ההסכם בין נתניהו למתנחלים יוצא לפועל
הרצוג על דברי נתניהו בזירת הפיגוע: "עשה סיבוב פוליטי בדיזנגוף"
פרשת המעונות: שרה נתניהו נחקרה בפעם השנייה במשרדי להב 433

עוד באותו נושא

אינדיק פורש מתפקידו: "תרם רבות לתהליך השלום"

לכתבה המלאה

אינדיק, שעסק רבות בסכסוך הישראלי-פלסטיני במהלך הקריירה הדיפלומטית והאקדמית שלו, הביע בשנתיים האחרונות ביקורת נוקבת על נתניהו בעקבות קריסת שיחות השלום שהוביל שר החוץ האמריקני ג'ון קרי. הדיפלומט האמריקני שימש השליח המיוחד של קרי לשיחות הללו והוא הטיל על נתניהו חלק גדול מהאחריות לכישלונן, בעיקר בשל התעקשותו להמשיך לקדם בנייה נרחבת בהתנחלויות תוך כדי השיחות.

בסרט ששודר אמש נסקרת הקריירה הפוליטית של נתניהו מתחילתה והאופן שבו הוא השתמש ביכולותיו בזירה התקשורתית בארצות הברית כדי לקדם את עצמו בישראל. במאי הסרט, מייקל קירק, העיד כי תוך כדי עבודת התחקיר למד כי "נתניהו הוא למעשה אמריקני", וכי ראש הממשלה מעדיף פעמים רבות לנהל ויכוחים ודיונים באנגלית, גם כאשר המשתתפים האחרים דוברים עברית.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הדברים לא היו ולא נבראו".

ממפלגת הליכוד נמסר כי "זהו שקר גס נוסף של מרטין אינדיק, שאינו חדל להכפיש ולהשמיץ את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו".

"למעשה הוא אמריקני". נתניהו באזכרה לראש הממשלה המנוח רבין, שנה לאחר הרצח (צילום: AP)
"הוביל את ההפגנות הסוערות נגד נתניהו". מחאה לאחר רצח רבין (צילום: צילום מסך, PBS)

(עדכון ראשון: 10:30)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully