וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פירוק בית הכנסת בגבעת זאב יידחה; המדינה תשקיע מיליונים במבנה חדש

16.11.2015 / 20:30

המדינה הגישה בקשה דחופה לעיכוב ב-48 שעות של פירוק המבנה, שהיה אמור להתחיל עד מחר, בשל חשש "משפיכות דמים ומקרי 'תג מחיר'". משרד האוצר יממן את עלות הקמת בית הכנסת החדש - 5.2 מיליון שקלים. בג"ץ ישיב לבקשת הפרקליטות עד מחר

צילום: אלי יורב, עריכה: יאיר דניאל

פרקליטות המדינה הגישה היום (שני) בקשה דחופה לבג"ץ לעיכוב נוסף של 48 שעות לתחילת פירוק בית הכנסת איילת השחר שבגבעת זאב, שנבנה על קרקע פרטית של פלסטיני ונקבע על ידי בית המשפט העליון כי ייהרס. זאת בשל הערכות מודיעיניות של גורמי ביטחון, שנמסרו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה יעלון, ולפיהן קיים "חשש ממשי לשפיכות דמים עקב פינוי בית הכנסת שלא בהסכמה". בית המשפט העליון ישיב לבקשה הדחופה עד מחר.

הבקשה הוגשה על דעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן, לאחר שנתניהו ביקש אמש שיבחנו אפשרות כזו, והתקבלה בתיאום עם ראש המועצה, רב בית הכנסת ונציגי העמותה המפעילה את בית הכנסת. בישיבה שהתקיימה אתמול בנוכחות נתניהו, יעלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, נדונו הצעות שונות והוחלט על מתווה זה מתוך חשש "לאירועים המכונים 'תג מחיר' שיכול ויקרו בעקבותיו וכתוצאה ממנו".

על פי המתווה, מבנים סביבתיים שאינם חלק ממבנה בית הכנסת יפורקו עד מחר. משרד הביטחון יניח במהלך יום שלישי במגרש הספורט הממוקם בקרבת בית הכנסת מבנה יביל בגודל 135 מ"ר, שישמש בית כנסת זמני, ויפעל לאספקת חשמל ומים והתקנת שירותים. המבנה יהיה מוכן לקלוט מתפללים כבית כנסת זמני החל מיום רביעי הקרוב. עד יום חמישי יפונה בית הכנסת מכל חפץ ואדם. אם המתפללים לא יתפנו מרצון, הדבר יעשה על ידי המשטרה וכוחות הביטחון.

לקריאה נוספת:
פשרה בגבעת זאב: בית הכנסת יהרס - המתפללים יעברו למבנה חדש
רבנים בכירים קראו לסרב פקודה: "אל תגעו בבית הכנסת בגבעת זאב"
דעה: המדינה הוכיחה - העבריינות משתלמת

מתפללים מתבצרים בבית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב לקראת הכרעת בג"ץ על הריסת המבנה, 4 בנובמבר 2015. נועם מושקוביץ
"חשש משפיכות דמים". מתבצרים בבית הכנסת בגבעת זאב/נועם מושקוביץ

ביום חמישי לאחר פינוי בית הכנסת מכל חפץ ואדם, יחל פירוקו של המבנה על ידי משרד הביטחון. עם תחילת פירוק המבנה, יוצב במקום כוח משטרה קבוע – במשך 24 שעות ביממה – עד להשלמת פירוק בית הכנסת, אשר ימנע את כניסתו של כל אדם שאינו מורשה. עוד סוכם כי הפירוק יעשה בצורה מבוקרת ויושלם בהקדם האפשרי, לכל המאוחר בתוך 21 ימים ממועד תחילתו.

במתווה נכתב "ראש המועצה יפעל להקמת מבנה קבע לצורך בית כנסת חלופי, במגרש הספורט, והמועצה תפעל להקמת מגרש ספורט חלופי, במקום המגרש האמור. כמו כן, משרד האוצר יעמיד סכום של 5.2 מיליון שקלים לטובת הקמת בית הכנסת החדש. לצורך הפעלת המתווה, רב בית הכנסת, נציג העמותה וראש המועצה יחתמו על המתווה ועל התחייבות ליישמו. לצד זה תוגש בקשה לבית המשפט העליון על ידי המדינה לאשר את המתווה בדרכי שלום".

עוד נכתב בבקשה כי על אף שמדובר בדחייה נוספת, הרי שהנסיבות הקיימות מחייבות זאת. "המדינה מודעת כמובן לכך שמדובר בבקשה חריגה ביותר, המצטברת לבקשות החריגות שכבר הוגשו בעניין זה. אולם המדינה סבורה שחל שינוי נסיבות ממשי המצדיק את הגשת הבקשה, המתבטא בכך שלראשונה הושג מתווה המוסכם על גורמים רלוונטיים עד מאוד, לפינוי בהסכמה ובדרכי שלום של בית הכנסת. לכך מתווסף המצב הביטחוני הרגיש ביותר בימים אלה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן
מתפללים מתבצרים בבית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב לקראת הכרעת בג"ץ על הריסת המבנה, 4 בנובמבר 2015. דניאל אליאור
"לאור הנסיבות יש לפעול לפינוי בהסכמה ובדרכי שלום". מתבצרים בבית הכנסת/דניאל אליאור

"נבקש להדגיש כי אנו מצרים על העיתוי המאוחר של ההגעה למתווה לפינוי ופירוק בית הכנסת בדרכי שלום ועל הגשת הבקשה לעיכוב ביצוע נוסף רק עתה. עם זאת, המדינה תטען, כי בנסיבות העניין המיוחדות, יש מקום להיעתר לבקשה, והיא תבקש מבית המשפט הנכבד לעכב את ביצוע פסק הדין לתקופה קצרה נוספת, כמפורט במתווה.

ביולי השנה קבע בית המשפט כי יש להרוס את המבנה שנבנה על קרקע פרטית של של רבאח מוחמד עסאף עבדאללטיף, שעתר לבג"ץ באמצעות עו"ד שלומי זכריה מעמותת "יש דין". בתחילת החודש היה אמור להיהרס בית הכנסת, ומאז מתבצרים בתוכו קבוצות של פעילי ימין באופן קבוע. יום לפני מועד ההריסה דחה בג"ץ את המועד האחרון לפינוי המבנה בשבועיים, עד 17 בנובמבר. זאת בעקבות בקשת מפקד מחוז ירושלים, משה אדרי, שנימק אותה בשל המצב הביטחוני והחשש מפעולות "תג מחיר."

עמותת יש דין: "המתווה - פרס לעבריינים"

מעמותת "יש דין" נמסר בתגובה כי המדינה מבקשת להיטיב עם מי שמפר באופן שיטתי את החוקים. "המתווה שמציעה המדינה מעניק פרס על עבריינות, וניתן היה להשיב לידי העותרים את הקרקע שנגזלה מהם כבר מזמן. אם בית המשפט יאמץ את המתווה המוצע, חשוב שיוכנסו בו מנגנונים עונשיים שיבטיחו שאכן הפינוי וההריסה יתבצעו בזמן.

"חשוב גם שיצא מסר ברור מבית המשפט שהוא לא יקבל את המשך הכניעה המשפילה של נציגי שלטון החוק בפני איומי הימין הקיצוני".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully