האיחוד האירופי הודיע כי בקרוב יוחלט אופן סימון מוצרים מההתנחלויות

האיחוד האירופי הודיע כי בקרוב יוחלט אופן סימון מוצרים מההתנחלויות, לפיד תקף את תקציב המדינה, מנהיג בעדה הדרוזית בסוריה חוסל וגרמניה הכריזה כי לא תגביל כניסת פליטים לשטחה. אלה הכותרות שעשו את השבת

05/09/2015
רויטרס

האיחוד האירופי יחליט בקרוב על סימון מוצרים מההתנחלויות

האיחוד האירופי יקדם בקרוב החלטה על סימון מוצרים מההתנחלויות המיובאים למדינות אירופה - כך אמרה היום (שבת) שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, בתום כינוס של שרי החוץ האירופים בלוקסמבורג. לדברי מוגריני, "העבודה שלנו בנושא קרובה להשלמה אבל עודנה נמשכת". לא ברור מתי בדיוק מתכוון האיחוד לקדם את ההחלטה בנושא, שנידונה בין המדינות השונות מזה שנים.

ההצהרה של מוגריני עוררה עניין בתקשורת הבינלאומית שכן זו הפעם הראשונה מזה כמה חודשים ששרת החוץ של האיחוד האירופי בעצמה מתבטאת בנושא. כמה דיפלומטים אירופים בכירים אמרו לאורך החודשים האחרונים שהאיחוד האירופי מתכוון לפעול בנושא המוצרים מההתנחלויות, אולם ההצהרה של מוגריני מבהירה שהנושא אכן זוכה לעדיפות גבוהה. יש לציין כי מדינות מסוימות באירופה, כגון בריטניה, כבר קידמו חקיקה בנושא באופן פרטי, כדי לאפשר לצרכנים בתחומיהן לדעת אם מוצרים ישראליים מגיעים מתחומי הקו הירוק, או מההתנחלויות.

הטכנולוגיה - בנעל

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

מוגש מטעם אפוסתרפיה

יאיר לפיד: "כראש ממשלה לא אהסס לאשר תקיפה באיראן"

יושב ראש מפלגת יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, אמר היום שהממשלה הנוכחית לא תאריך ימים ושהוא מאמין שיתקיימו בחירות בישראל כבר בנובמבר 2016. "הודעתי שיש עתיד תתמודד על תפקיד מפלגת השלטון בבחירות הבאות ואני הולך לרוץ לתפקיד ראש הממשלה, אם אבחר או לא – זאת תהיה החלטת הציבור", אמר לפיד באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. "אנחנו גדולים יותר מש"ס, מהבית היהודי וכולנו, ברור לציבור הבוחרים שאנחנו כאן כדי להישאר". כשנשאל בנוגע לאפשרות שיידרש להכריע על תקיפה צבאית באיראן בתור ראש ממשלה השיב: "אני בשל להיות ראש ממשלה. אם אידרש לכך, אשלח את טייסי חיל האוויר לתקוף באיראן".

הוא הקדיש חלק מדבריו גם למאמציו הלא-מוצלחים של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את אישור הסכם הגרעין עם איראן בקונגרס האמריקני, לאחר שהנשיא ברק אובמה השיג את הרוב הדרוש להעברתו ב-17 בספטמבר. "נתניהו צריך להתייצב מול אזרחי ולומר 'כשלתי'", אמר לפיד והוסיף: "הוא ניהל קמפיין אגרסיבי וכושל. נתניהו פגע בביטחון מדינת ישראל והפך לפרסונה נון-גרטה בבית הלבן".

גרמניה: אין הגבלה על מספר הפליטים שנסכים לקבל

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה הבוקר כי אין הגבלה חוקית על מספר הפליטים שיוכלו להיכנס לארצה. "הזכות למקלט מדיני לא מוגבלת בכמות", הבהירה.

"בתור מדינה חזקה ואיתנה כלכלית, יש לנו את הכוח לעשות את מה שנחוץ על מנת להבטיח שכל מבקש מקלט יזכה לטיפול ולבירור הוגנים", אמרה הקנצלרית והדגישה את עמדת ממשלתה שלפיה מי שיימצא לא זכאי למעמד פליט יידרש לשוב לארץ מוצאו. בלי קשר למשבר הנוכחי, גרמניה קולטת מדי חודש עשרות אלפי פליטים, בעיקר מסוריה ומאריתריאה, אשר נמלטו מארצותיהם מאימת הקרבות והמצב הכלכלי הקשה.

ארה"ב: בזכות הסכם הגרעין - תקיפה נגד איראן תהיה יעילה יותר

שר ההגנה של ארצות הברית אשטון קרטר הבטיח אתמול כי הסכם הגרעין עם איראן יותיר בידי וושינגטון אופציה צבאית "יותר יעילה" במקרה שאחת כזאת תעלה על הפרק. קרטר הגן על עסקת וינה שנחתמה ביולי במאמר דעה בעיתון "USA Today" וטען כי הוא יגרום ליציבות, אך הבהיר כי האופציה הצבאית עדיין על השולחן ולדבריו היא תהיה יעילה יותר בזכות ההסכם.

"יישום ההסכם יחסום את נתיביה של איראן לבניית נשק אטומי", כתב. "התוצאה לטווח-ארוך תהיה טובה יותר מאשר מבצע צבאי אחד. בזמן שאני אחראי על האלטרנטיבה הזאת ואני יודע שהיא תהיה יעילה בפגיעה בתכנית הגרעין של איראן, יהיה צורך ככל הנראה בהתקפות נוספות כשאיראן תנסה לבנות מחדש את מתקניה".

ואולם, שר ההגנה הדגיש כי ההסכם ישפר את האופציה הצבאית של ארצות הברית נגד טהראן בעתיד. "האופציה הצבאית היא אמתית היום ואני, כשר ההגנה, אבטיח שהיא תישאר ממשית בעתיד", כתב. "לאיראן תהיה תכנית גרעין מצומצמת ואזרחית יותר תחת ההסכם ואמצעי הפיקוח יעניקו לנו מידע רב יותר עבור האופציה הצבאית".

מלך סעודיה נפגש עם אובמה בבית הלבן: "מרוצים מהסכם הגרעין"

מלך ערב הסעודית סלמאן נפגש אמש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בבית הלבן, על רקע דאגות מדינות המפרץ מאישור הסכם הגרעין, שעלול להוביל - במסגרת הסרת הסנקציות - לערעור היציבות במזרח התיכון. מדובר בביקור הראשון של סלמאן בארצות הברית מאז שעלה לשלטון בינואר השנה. בפגישתם דנו השניים במצב בתימן, בהסכם הגרעין ובנושאים נוספים.

בתום פגישתם אמר שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, כי ערב הסעודית מרוצה מהביטחונות שהציג אובמה למלך סלמאן לגבי הסכם הגרעין במהלך פגישתם, ומאמינה כי הוא יתרום לביטחון וליציבות במזרח התיכון. הוא הוסיף שסעודיה מקווה כי איראן תשמש בכספים שיופשרו לשיקום כלכלה ולא ל"פעולות נתעבות".

חוזר הביתה: עמיר פרץ יתמודד בבחירות הבאות במפלגת העבודה

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) הודיע ליו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני כי בבחירות הבאות יש בכוונתו להתמודד במסגרת מפלגת העבודה. כיום חבר פרץ בסיעה המרכיבה יחד עם העבודה את המחנה הציוני. הדברים פורסמו לראשונה אמש בחדשות 2. גורמים המעורים בפרטי השיחות בין השניים אישרו את הדברים.

בשיחה בין השניים קרא פרץ ללבני לפעול לאיחוד מלא של שתי המפלגות, אך היא השיבה לו שתפעל לחזק את המחנה הציוני שמתכונת שבו היא מתקיימת היום.

סוריה: מנהיג בכיר בעדה הדרוזית חוסל בפיצוץ מכונית תופת

מנהיג בעדה הדרוזית בסוריה חוסל בפיצוץ מכונית תופת - כך דיווח אתמול הארגון הסורי לזכויות אדם, שמושבו בבריטניה. על פי הדיווח, וואחיד אל-בלעוס חוסל יחד עם בנו, איש דת נוסף ושומר ראש, במחוז א-סויידה.

אל-בלעוס נחשב מתנגד קולני של משטרו של בשאר אסד ושל אנשי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) ושאר האיסלאמיסטים שנלחמים נגדו. עשרות בני אדם נוספים נהרגו בפיצוץ נפרד שהתרחש במקביל במחוז א-סווידה.

חמושים דרוזים הרגו היום שישה אנשי ביטחון של ממשלת סוריה במהלך הפגנות אלימות בדרום המדינה, כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם. זאת, במחאה על חיסולו של אל-בלעוס.

בשל התנערות מסעיף "סתימת הפיות": אקוניס מוותר על רשות השידור

השר אופיר אקוניס הודיע אתמול על החזרת סמכויותיו על רשות השידור לראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת בעקבות החלטתו אתמול בבוקר של נתניהו לבטל את הסעיף שהועבר בחוק רשות השידור ולפיו ייאסר על העובדים להביע דעה.

ביום רביעי עבר החוק הנוגע להקמת תאגיד השידור הישראלי ובו סעיף אשר שייך למסמך נקדי מ-1972, הקובע כי עיתונאים יימנעו מ"חד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, מתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות שלא על פי ערכן החדשותי". בעקבות אישור הסעיף השנוי במחלוקת קמה מחאה של עיתונאים רבים נגד הסעיף שזכה לשם "סעיף ההשתקה".

צעירה נהרגה בהתנגשות רכב במעקה בטיחות בראשון לציון

צעירה כבת 20 נהרגה הלילה כשכלי רכב התנגש במעקה בטיחות בכביש 431, בסמוך לקריית פרס נובל בראשון לציון. צוותי מד"א שהוזעקו קבעו את מותה במקום. שני צעירים נוספים, כבני 20, שהיו בכלי הרכב נפצעו בינוני וקל. צוותי מד"א פינו אותם לבית החולים אסף הרופא.

פרמדיק מד"א, מייק פרז, שהיה בזירה סיפר: "במושב האחורי ברכב ישבה צעירה בשנות ה-20, היא הייתה מחוסרת הכרה, ללא נשימה וללא דופק עם פגיעה רב-מערכתית. ניסינו להעניק לה טיפול מציל חיים ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותה בשטח. שני צעירים בשנות ה-20 התהלכו מחוץ לרכב, אחד סבל מפגיעה בראש ובגפיים והשני נפגע קל. לאחר טיפול ראשוני פינינו אותם לבית החולים".

שיערה של בת 12 נתפס בגלגלי רכב קארטינג בחיפה; מצבה קשה

ילדה בת 12 נפצעה אתמול באורח קשה באתר פעילות מוטורית בקניון חיפה, לאחר ששיערה נתפס בגלגלי רכב קארטינג. הפעילות במקום הופסקה, והמשטרה בתחנת חיפה פתחה בחקירה.

מהמרכז הרפואי רמב"ם שבעיר, אליו הגיעה הילדה, נמסר: "הילדה הגיעה בהכרה, הורדמה והונשמה כדי להקל על הכאב. הפגיעה היא בקרקפתה ואינה כתוצאה ממכה. היא מאושפזת בטיפול נמרץ ילדים".

פולין: הצבא סורק האזור שבו ייתכן שקבורה "רכבת הזהב הנאצית"

כוחות צבא פולניים החלו אתמול לסקור ולצלם אתר שבו הרשויות חושדות כי קבורה רכבת מתקופת הכיבוש הנאצי, שבה עשויים להימצא כלי נשק ותכשיטים רבים שנבזזו בתקופת מלחמת העולם השנייה. חיילים במדים מיחידת הנדסה הסתובבו באזור, שוחחו עם גורמים מקומיים וצילמו את המקום, אך טרם החלו בחפירות.

הרשויות במחוז שלזיה תחתית אמרו במסיבת עיתונאים שכינסו היום כי תוצאות הסריקות שעורכים הצוותים יוצגו לפיקוד העליון של הכוחות המזוינים, שתוך שבועיים יקבלו החלטה בנושא. לפי אגדה אורבנית, הרכבת נכנסה למנהרה בשנת 1945 ומעולם לא יצאה ממנה.

  • כותרות השבת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully