במוקד החקירה: מדוע כבלי הבטיחות לא מנעו את קריסת גוף התאורה?

במשטרה בודקים מה מנע מאותם כבלים שמשמשים את יחידת 669, ונועדו לגבות את אלה המחוברים למנוע, לבלום את נפילת הגוף. מהנדס ששימש יועץ בטיחות נחקר באזהרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. מומחה תאורה: "יש הרבה שאלות קשות"

23/06/2015
צילום: זוהר גוואטה, עריכה: ניר חן

במרכז חקירת קריסת גוף התאורה באולמי "עדיה" ביבנה, שגרמה הלילה (שני) למותה של אביבה חיון, בוחנים חוקרי המשטרה מה לכך שאחד מחבלי התמיכה של גשר התאורה נמצא רופף וככל הנראה גרם לאסון. מוקדם יותר היום הגיעו בעלי האולם לשימוע לפני סגירה מנהלתית של האולם במטה מרחב השפלה ברחובות.

מומחה תאורה התייחס לפרטים הטכניים שהמשטרה חוקרת, ובין היתר לשאלה מדוע כבלי הבטיחות, המשמשים גם את אנשי יחידת החילוץ של חיל האוויר 669, לא עבדו. "גוף התאורה שקרס באולם השמחות ביבנה נחשב לאטרקציה שבעלי אולמות שמחה רבים ברחבי הארץ מבקשים להתקין בימים אלה. מדובר בגוף תאורה עשוי מקונסטרוקציה מתכתית שעליה מותקנים פנסי לד. המערכת מופעלת על ידי מנוע חשמלי הגורר כבלים למעלה ולמטה. לגוף התאורה צריך להיות מערכת כבלי בטיחות שאמורים לתת גיבוי לכבלים המחוברים למנוע. ברגע שהכבלים שמעלים ומורידים את גשר התאורה קורסים, כפי שקרה, אמורים כבלי הבטיחות לעצור את הנפילה לאחר כמטר. לא ברור לי איך זה שכבלי הבטיחות לא פעלו", אמר.

לקריאה נוספת:
"נשמח לכל הצעה": הזוגות שתכננו להינשא באולם האסון חסרי אונים
אולם ללא רישיון, בעלים שהורשעו בפלילים ומהנדס שיצטרך לספק תשובות
"חרב עולמי בחתונת בני": הרוגה ועשרות פצועים באסון ביבנה

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל
גוף התאורה שקרס ולצדו הכבלים הרופפים(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

"המערכת הזו צריכה אישור קונסטרוקטור על ידי מהנדס קונסטרוקציה לאחר ההתקנה. המהנדס צריך לחשב את העומסים על המערכת. ברגע שהמערכת עולה ויורדת היא צריכה לעמוד בעומס של פי שלושה, כלומר למערכת הזו יש ויברציות ושחיקה בשל העלייה והירידה של הגשר. הבנתי שהמערכת הותקנה לפני כחודשיים והיא לא הייתה צריכה בשום מצב לקרוס, אם היו עושים את החישובים הנכונים של העומסים, אבל גם אם היו מתקינים את כבלי הבטיחות כפי שמתחייב. אני לא יודע מה קרה שם אבל יש כאן הרבה שאלות קשות לפי התרשמות שלי מסיפור האסון", הוסיף.

מהנדס ששימש יועץ בטיחות באולם נחקר במהלך היום באזהרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. כמו כן, נחקרו באותו חשד גם אחד מבעלי האולם ואחד מאנשי הצוות בו. בנוסף, נגבו עדויות מ-14 פצועים בבתי החולים, אדריכל ומעצב פנים שהועסק באולם, מפעילי תאורה ואורחים באירוע.

האולם פעל ללא רישיון עסק

מכתב אישום שהוגש נגד מנהלי האולם לפני שלושה שבועות עולה כי המקום פעל ללא רישיון עסק בתוקף. מהמסמך עולה כי מועד פקיעתו של ההיתר הזמני לניהול העסק חלף ביוני 2014, וכי רק לפני כמה חודשים נעשה במקום ביקורת. זאת ועוד, ב-2013 הורשעו מנהלי האולם בניהול ללא רישיון העסק ואף הושת עליהם עונש כספי.

שופטת בית משפט השלום ברחובות עיריה מרדכי הרשיעה את מנהלי האולם לפני שנתיים במסגרת הסדר טיעון. "הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום. המדובר בעבירה של אי קיום צו בית משפט (שניתן) ביום 1/2/11 על פיו נצטוו הנאשמים לסגור את העסק, אך ולא יאוחר מיום 1/8/11, אלא אם יש בידיהם רישיון עסק כדין", אמרה.

עובדיה כהן, מבעלי האולם, אמר בדיון בעניינו ב-2013 כי הדרישות לעסק מהוות שיקול לקולא. "אי אפשר היה לקיים לפי הדרישות של כיבוי אש, רישיון עסק למקום הזה. ספרינגלרים ומערכת לחץ מים לפי דרישות כיבוי אש ומכון התקנים מיבנה לא היה, רק בחודש האחרון סיימו את זה, וכשסיימו את זה, קיבלתי רישוי מכיבוי אש וקיבלתי רישיון עסק, כי זה מה שעיכב. אני מבקש להתחשב".

בפסיקתה נימקה השופטת: "גם אם לא אמצה עם הנאשמים את הדין עד תום, אל לנאשמים לפרש התחשבות כאוזלת יד, פן תטפח המציאות על פניהם בעתיד. ההתחשבות נובעת מעצם העובדה שהמעוות תוקן, אם כי בדיעבד ובאיחור, כאשר מסיבה זו לא מצאתי כאמור, למצות את הדין עד תום".

(עדכון ראשון: 15:30)

  • יבנה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully