קנסות ענק מהשבוע הבא: תכנית האכיפה לרוכבי אופניים חשמליים

פרסום ראשון: שוטרי תנועה ירשמו מהשבוע הבא דוחות בגובה עד 1,000 שקלים לרוכבי אופניים חשמליים על שורה של עבירות, בהן רכיבה על מדרכה וחציית צומת באור אדום. "העוברים על החוק יקבלו דוח כאילו נהגו במכונית או באופנוע"

19/03/2015
צילום: באדיבות עמותת "אור ירוק", עריכה: ניב פוקס

(לא רק בעלי האופניים: צפו בעבירות התנועה של קורקינטים חשמליים)

משטרת ישראל גיבשה תכנית פעולה כדי להתמודד עם ריבוי התאונות בקרב רוכבי האופניים החשמליים. לפי התכנית, החל מהשבוע הבא יונחו שוטרי התנועה לרשום דוחות תעבורה על שורה של עבירות תנועה שנעשו על ידי רוכבי אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים. בין העבירות שייאכפו מעתה: דיבור בטלפון נייד ללא דיבורית בעת רכיבה, רכיבה על מדרכה, חציית צומת באור אדום ורכיבה ללא קסדה.

מפקד משטרת מחוז תל אביב, בנצי סאו, הנחה באחרונה את שוטרי אגף התנועה בעיר להכין תכנית מקיפה להתמודדות עם התופעה. התכנית כוללת שני אפיקי פעולה: האחד, מול סוחרי ויבואני אופניים חשמליים, לרבות בדיקות על בסיס קבוע בחנויות ובמחסנים על מנת לאתר אופניים שלא עומדים בתקן הישראלי, והשני נגד הרוכבים שמבצעים עבירות תנועה.

על פי הערכת משטרת תל אביב, בכל יום נעים ברחובות העיר והסביבה 20-15 אלף אופניים חשמליים. בהתאם לתכנית החדשה, המשטרה תקיים אחת לכמה ימים מבצע ממוקד נגד עבירות תנועה של רוכבי אופניים חשמליים באזור תל אביב. "המטרה שלנו היא לשנות את תרבות הנהיגה של הרוכבים", אמר ראש אגף התנועה במשטרת תל אביב, סגן-ניצב ג'יהאד סעיד. "כל רוכב אופניים שירכב בניגוד לחוקי התעבורה וייתפס על ידי שוטר, יקבל דוח כאילו נהג במכונית או באופנוע".

לקריאה נוספת:
בהיעדר אכיפה, הרופאים הכריזו מלחמה על האופניים החשמליים
תנו לנו לטפל באופניים החשמליים
רדו מרוכבי האופניים החשמליים

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בהתאם לתכנית, העוברים על החוק צפויים לקנסות גבוהים. כך, למשל, בגין חציית צומת באור אדום יוטל על הרוכבים קנס של אלף שקלים. דיבור בטלפון נייד בזמן רכיבה ללא דיבורית יוביל לקנס זהה, ואילו רכיבה על מדרכה, לא בשביל ייעודי לרוכבי אופניים, תגרור קנס של 500 שקלים. הקנס על רכיבה בלי קסדה – 250 שקלים.

במשטרה נלחמים בתרבות הנהיגה של הרוכבים. אופניים חשמליים(צילום: חטיבת דובר המשטרה, חטיבת דובר המשטרה)

עיקרי התכנית הוצגו השבוע לראש אגף התנועה במשטרה, ניצב ירון בארי, וכן לנציגי משרד התחבורה. במשטרה מובילים מהלך לשינוי חקיקה בנושא ואף מתכוונים להאציל סמכויות אכיפה לפקחי רשויות מקומיות.

סעיד הוסיף כי ההספק המרבי של מנוע האופניים יהיה 250 ואט, וכי שלדת האופניים צריכה לעמות בתו התקן של מכון התקנים הישראלי.

על פי הערכה, בסביבת תל אביב נעים 20-15 אלף אופניים חשמליים מדי יום(צילום: אור ירוק)

תקנות חדשות נכנסו לתוקף בספטמבר, אך לא נאכפו

לפני שלושה חודשים הוחלט באגף התנועה במשטרה על אכיפה באמצעות הוצאת האוויר מגלגלי האופניים לרוכבים שיפעלו בניגוד לתקנות. "אם שוטר מוצא אופניים שרוכבים עליהם תוך הפרת הוראות שהותקנו על פי הפקודה, הוא רשאי להוציא את האוויר ואת השסתומים כדי למנוע את המשך הרכיבה", נמסר מהמשטרה. עם זאת, טרם הועברו סמכויות מקבילות לפיקוח העירוני כפי שתוכנן.

ביולי האחרון אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת את תקנות משרד התחבורה לשימוש באופניים חשמליים, לאחר מאבק ממושך שארך יותר משלוש שנים. מבדיקת וואלה חדשות עלה כי למרות העובדה שהתקנות נכנסו לתוקף כבר בספטמבר, לא התבצעה אכיפה שלהן.

התקנות שאושרו קובעות בין היתר כי מהירות האופניים לא תעלה על 25 קמ"ש. נוסף על כך, נאסרה רכיבה לילדים מתחת לגיל 14 ונאסר לרכוב על המדרכה. בהודעה שנמסרה לתקשורת מיד עם אישור התקנות ביולי, נמסר כי הוסכם שהאכיפה תבוצע באמצעות משטרת ישראל ופקחי הרשויות המקומיות השונות ברחבי הארץ. עם זאת, עד כה לא החלו הרשויות לעשות את המוטל עליהן בתחום.

.

עוד באותו נושא

הכתובת הייתה על המדרכה: אופניים חשמליים – סכנה לציבור

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully