מתקפת הטרור בפריז

הפגנות ברחבי העולם המוסלמי: "שרלי הבדו הוא השטן"

אלפים יצאו לרחובות במדינות רבות במחאה על פרסום "גיליון השורדים" של העיתון הסאטירי הצרפתי. בפקיסטן נפצע צלם עיתונות, ובניז'ר נהרגו ארבעה בני אדם. "אני עומד לצד הנביא שלי"

סוכנויות הידיעות
הפגנות מחאה בפשוואר, פקיסטן (צילום: רויטרס)

"גיליון השורדים" של העיתון הצרפתי הסאטירי "שרלי הבדו", שפורסם בחמישה מיליון עותקים ביום רביעי, שבוע לאחר הטבח במערכת העיתון בפריז שבו נהרגו 12 בני אדם, ממשיך לעורר סערה. אלפים רבים של בני אדם יצאו אתמול (שישי) לרחובות במדינות ברחבי העולם במחאה על שער הגיליון, המציג קריקטורה של הנביא מוחמד האוחז בשלט "אני שרלי".

קונסוליות ומוסדות צרפתיים עמדו במוקד ההפגנות. בפקיסטן כ-200 מפגינים התעמתו עם כוחות המשטרה מחוץ לקונסוליה הצרפתית בעיר קראצ'י שבדרום המדינה, ומהמשטרה המקומית נסר כי במהלך העימותים נפצע אסיף חסן, צלם של סוכנות הידיעות הצרפתית. עוד דווח כי מפגינים רבים במקום היו חמושים.

עוד בוואלה! חדשות:
עיתונאית ב"שרלי הבדו": "הבריטים בגדו בנו"
טורקיה: בית משפט חסם אתרים שהציגו השער של "שרלי הבדו"
חבר ילדות של המחבלים מפריז: "שיחקו להם בראש"

הפגנה במתחם הר הבית, היום (צילום: רויטרס)
הפגנת מחאה בחרטום, בירת סודאן (צילום: רויטרס)

כוחות הביטחון השתמשו בזרנוקי מים ובגז מדמיע לפיזור המפגינים. מלבד הצלם, שני בני אדם נוספים נפצעו. את ההפגנה ארגן גוף הסטודנטים של המפלגה האיסלאמית "ג'מעאת א-איסלאמי", שארגן מחאות דומות ברחבי המדינה. ראש הממשלה נוואז שריף גינה אתמול את הקריקטורות בתמיכת הפרלמנט הפקיסטני, בטענה שהן פוגעניות.

באלג'יר כוחות המשטרה התעמתו עם מאות המפגינים בסיום צעדת מחאה נגד פרסום הקריקטורות השנויות במחלוקת. כמה שוטרים נפצעו בעימותים, שבמהלכם השליכו המפגינים אבנים, זיקוקים ובקבוקים. שוטרים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

מאות המפגינים בבירת אלג'יריה, ובהן נשים וילדים, צעדו ברחבי הבירה וקראו "אללה אכבר". הם שרו שירי מחאה בצרפתית ובערבית ונופפו בדגלים ובשלטים, שעליהם נכתב בין היתר "אני מוחמד". מוחמד רישאש, נהג משאית שהשתתף בצעדה יחד עם בנו הצעיר, לפני שהחלו העימותים, סיפר: "זו דתי. אני עומד לצד הנביא שלי, והם ביקרו אותו".

עימותים עם כוחות המשטרה בקראצ'י, פקיסטן (צילום: רויטרס)
מפגינות בעמאן, היום (צילום: רויטרס)

בניז'ר, שלושה אזרחים ושוטר אחד נהרגו בעימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון. המפגינים הציתו כנסיות ובזזו חנויות בבעלות נוצרים. כמו כן, הוצת מרכז התרבות הצרפתי בעיר זינדר, השנייה בגודלה במדינה המערב אפריקנית. כוחות המשטרה בעיר ריססו גז מדמיע על מאות המפגינים ששרפו צמיגים ברחובות. "המפגינים צעקו בשפת האוסה המקומית 'שרלי הוא השטן – שתומכיו יישרפו באש הגיהינום", סיפר אבו באקר מאמאנה, בעל חנות בעיר.

מנהיגים דתיים ופוליטיים ברחבי העולם המוסלמי הזהירו בימים האחרונים כי הקריקטורה החדשה עלולה לעורר את זעמם של רבים ולהביא להסלמה. בירדן, כ-2,500 מפגינים יצאו לרחובות בעמאן, והפגנות נוספות נערכו בחרטום, בירת סודאן, ובמזרח ירושלים. בין המפגינים במרכז עמאן, חברי תנועות נוער ואנשי "האחים המוסלמים". הם נשאו שלטים שעליהם נכתב, בין היתר: "העלבת הנביא היא טרור עולמי".

עוד באותו נושא

המופתי של מצרים מזהיר: "שרלי הבדו החדש יעורר גל שנאה"

לכתבה המלאה
עימותים בעמאן, בירת ירדן (צילום: רויטרס)

משרד החוץ של קטאר גינה את הקריקטורה "הפוגענית", ומסר: "המעשים המחפירים האלה רק יעוררו שנאה וכעס. מדובר בהפרה של ערכים הומניים של דו-קיום, סובלנות, צדק וכבוד בין העמים". גם משרד החוץ של בחריין פרסם הודעה דומה, וטען כי פרסום הקריקטורות "יספק כר פורה להפצת שנאה וטרוריזם".

עם זאת, שתי מדינות המפרץ הפרסי שלחו נציגים לצעדת הזיכרון בפריז, ביום ראשון האחרון. כך גם עבדאללה מלך ירדן, שטען כי הגיליון החדש של "שרלי הבדו" הוא "לא אחראי ופזיז".

במתחם הר הבית, מאות פלסטינים התאספו, וקראו: "איסלאם היא דת של שלום", ו-"מנהיגנו לעד יהיה מוחמד". הרשויות בישראל מסרו כי תפילות יום השישי הסתיימו ללא אירועים חריגים, ולא דווח על עימותים עם כוחות הביטחון במקום.

(עדכון ראשון: 21:12)

מפגינים בפשוואר, היום (צילום: רויטרס)
מפגינים בפשוואר (צילום: רויטרס)
מפגינים בחרטום (צילום: רויטרס)
מפגינים בעמאן (צילום: רויטרס)
מפגינים בעמאן (צילום: רויטרס)
מפגינים בעמאן (צילום: רויטרס)
מפגינים בעמאן (צילום: רויטרס)
מפגינים בקראצ'י (צילום: רויטרס)
מפגינים בקראצ'י (צילום: רויטרס)
מפגינים בקראצ'י (צילום: רויטרס)
מפגינים בקראצ'י (צילום: רויטרס)
מפגינים בקראצ'י (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully