פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קרי: אסור להגביל את הלחימה בדאעש לעיראק ולסוריה

   שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי ביקש מהקונגרס להעביר חקיקה חדשה בנושא המאבק ב"מדינה האיסלאמית", והבהיר כי אין לאסור על אובמה לשלוח חיילים למזרח התיכון. הרפובליקנים כבר מערימים קשיים

   שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי במהלך שימוע בסנאט על המאבק בדאעש, 09 בדצמבר 2014 (רויטרס)
   "אסור לרמוז ללוחמי דאעש שיש להם מקום מבטחים". קרי בשימוע בסנאט, אתמול (צילום: רויטרס)

   שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי ביקש אמש (שלישי) מהקונגרס סמכויות חדשות שיספקו לגיטימציה למאבק בארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). עם זאת, הדגיש קרי כי אסור שהחקיקה החדשה תגביל את הלחימה לשטחי עיראק וסוריה ותמנע מהנשיא ברק אובמה לשלוח כוחות קרקעיים אם המצב בשטח ידרוש זאת.

   "זאת תהיה טעות לרמוז ללוחמי 'מדינה האיסלאמית' שיש להם מקום מבטחים מחוץ לסוריה ולעיראק", הסביר קרי בשימוע בוועדת השירותים המזוינים של הסנאט, אך הבהיר כי כרגע לא מתוכננת הרחבה של הלחימה מעבר לשתי מדינות אלו. לאחרונה דווח כי וושינגטון שוקלת לתקוף יעדים של הארגון גם בלוב, שם הקים במזרח המדינה מחנות אימונים.

   כמו כן, קרי הוסיף כי אמנם אובמה לא שוקל בשלב זה לשלוח חיילים אמריקנים למזרח התיכון, אך אמר כי "אין לקשור את ידיו של המפקד העליון". קרי אף חזר על דבריו בעבר כשאמר שהעימות עם דאעש לא יסתיים במהירות והפציר בקונגרס לאפשר לממשל להאריך את המאבק בארגון ולא להגבילו בזמן.

   המאבק ב"מדינה האיסלאמית" || סיקור מיוחד
   קרי: "כל פעילות של איראן נגד דאעש – חיובית"
   לראשונה: מטוס איראני תועד מפציץ מטרות של "דאעש"
   הישראלית שנלחמת בדאעש: "הדיווחים על חטיפתי - שקריים"

   נושאת המטוסים האמריקנית ג'ורג' וו. בוש, שממנה המריאו המטוסים שהפציצו עמדות של דאעש בעיראק, 07 באוגוסט 2014 (רויטרס)
   "על הממשל היה לבקש חקיקה חדשה עם תחילת ההפצצות". מטוסים אמריקניים על נושאת המטוסים ג'ורג' וו.בוש (צילום: רויטרס)

   על אף בקשותיו של קרי, נראה שהממשל צפוי להיתקל בקשיים בשל השתלטות הרפובליקנים על הסנאט. יו"ר הוועדה היוצא, הסנאטור הדמוקרטי רוברט מנדז, טען כי "לו הבית הלבן היה רוצה להעביר חקיקה חדשה, היה עליו להגיש הצעה כשהחלו ההתקפות האוויריות לפני כמה חודשים". הסנאטור הרפובליקני בוב קורקר, שיחליף את מנדז בינואר, כבר הבהיר ש"לא מה משנה מה שהוועדה תחליט, זה לא יהפוך לחוק". לדבריו, יש צורך לשמוע פרטים נוספים מצד אנשי מודיעין וצבא.

   אובמה משתמש בסמכויות שעליהן התבסס הנשיא לשעבר ג'ורג' וו.בוש אחרי פיגוע ה-11 בספטמבר. עם זאת, מבקרים רבים טוענים כי השימוש בסמכויות חירום אלו אינו חוקי. אובמה מצדו טוען כי כבר עתה יש בידיו אמצעים חוקיים למלחמה בארגון הקיצוני, אך לאחרונה הוא ביקש חקיקה חדשה לשימוש בכוח צבאי. העדות של קרי בוועדת הסנאט לכוחות המזוינים היא הפעם הראשונה שהממשל מבקש מהקונגרס להעביר חקיקה שכזאת.