נפתח הערעור בתיק הולילנד, דני דנקנר הגיע במדי אסיר

בית המשפט העליון דן בערעור של מורשעי פרשת הולילנד, בהם ראש הממשלה לשעבר אולמרט. בעוד שיו"ר בנק הפועלים לשעבר הובא מהכלא במדים, לאסירה שולה זקן הותר להופיע בבגדים אזרחיים

צילום: באדיבות ערוץ 10, עומר מירון; עריכה: גדי וינסטוק

בבית המשפט העליון נפתח הבוקר (שני) הדיון בערעוריהם של מורשעי פרשת הולילנד - בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי שעליהם נגזרו שש שנות מאסר. יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שהורשע במתן שוחד בפרשה, הגיע הבוקר לדיון מבית הכלא חרמון כשהוא לבוש במדי אסיר. בקשתו להופיע בבגדים אזרחיים נדחתה פעמיים על ידי בית המשפט. הוא מרצה מאז החודש שעבר מאסר של שמונה חודשים בגין הרשעה אחרת. לשולה זקן, אגב, שהעידה לאחרונה במשפט טלנסקי המחודש, הותר להגיע שלא בבגדי אסירה.

משב"ס נמסר כי מדובר בדיון בעניינו וכי משום כך מחויב דנקנר להופיע במדים, בעוד ששולה זקן הייתה במעמד של מוסרת עדות.

עוד בפרשה
הפרקליטות בהולילנד לעליון: קחו בחשבון את הראיות החדשות
חופשה בטוסקנה ופרוטקציה בבינתחומי: הדרישות של זקן
דעה: עיכוב העונש של אולמרט - חריגה למניעת מבוכה

מערערים נוספים הם היזם הלל צ'רני, איש העסקים אביגדור קלנר וה"מאכער" מאיר רבין. גם סגנו של לופוליאנסקי בשבתו כראש עיריית ירושלים, אליעזר שמחיוף והאדריכל אורי שטרית, שהיה מהנדס העיר, בין המערערים. לבסוף, מדינת ישראל בעצמה ערערה על קלות עונשם של שניים מהנאשמים - צ'רני וקלנר.

עוד בוואלה!

איזה מוצרים שנחטפים באמאזון מגיעים סופסוף לישראל?

לכתבה המלאה
דנקנר במדי אסיר בבית המשפט, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גיל יוחנן)

לכל המערערים יש טענה משותפת אחת - עד המדינה שמואל דכנר, שעל עדותו התבסס בית המשפט, הוא שקרן. גיורא אדרת עורך דינו של הלל צ'רני שעליו נגזרו 3.5 שנות מאסר אמר: "כשניהלנו את המשפט הוא הפך אבסורד, כי כל פעם שהוכחנו שעד המדינה משקר - אז התגובה גם של בית המשפט וגם של התביעה הייתה: אין מחלוקת שהוא שקרן".

הערעורים צפויים להישמע היום וברביעי, ותשובת המדינה בחמישי. המדינה מצדה טענה בעבר כי הרשעתו של כל אחד מהמערערים במסגרת הכרעת הדין "מבוססת בראש ובראשונה על ראיות עצמאיות שאינן תלויות בעד המדינה".

הנאשמים היחידים בתיק שאינם מערערים הם חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר אברהם פיינר, שנשלח לעבודות שירות בשל מצבו הרפואי, ושולה זקן, שעשתה את "עסקת חייה" וחתמה על הסכם עדת מדינה עם הפרקליטות. בתמורה להקלטות שסיפקה נגזרו עליה 11 חודשי מאסר בלבד, אותם החלה לשאת בחודש יולי השנה. השופט דוד רוזן אישר את הסדר הטיעון, אף שאמר שהיה מכניס אותה לחמש שנות מאסר לפחות על העבירות שלה בתיק. ההקלטות שהביאה לפרקליטות, נמצאות כעת במוקד דיון ההוכחות בתיק פרשת טלנסקי שחזר למחוזי.

מערכה לא קלה לאולמרט

זוהי אינה מערכה קלה בשביל ראש הממשלה לשעבר אולמרט, שמסובך עד הצוואר בתיק טלנסקי גם כך. בערעורו כתב באמצעות פרקליטיו כי גזר הדין הסתמך יתר על המידה על עד המדינה המנוח, שמואל דכנר, למרות קביעות בנוגע לבעיות באמינותו. עוד טוען אולמרט כי קביעת השופט רוזן לפיה הוא ידע על חצי מיליון השקלים שהעביר דכנר לאחיו יוסי, השקוע בחובות, שגויה וכי שולה זקן שיקרה בנוגע לאותם 60 אלף שקלים שנטען שהעבירה לו מדכנר.

אלא שגם כאן ממשיכות הראיות החדשות לרדוף אותו, כשהפעם מדובר בתכתובת מייל ששלחה שולה זקן לעורכי דינה בזמן משפט הולילנד ששופכת אור על השאלה האם ידע או לא ידע אולמרט על הכספים שהועברו לאחיו. גם ההקלטות יכולות להיות רלוונטיות לנושא. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט כי בבואו לשקול לקבל את הערעור יעשה שימוש באותן ראיות חדשות.

הרכב השופטים הדן בתיק אינו מבשר לאולמרט טובות. השופטים סלים ג'ובראן, ניל הנדל ועוזי פוגלמן ישבו גם בהרכב ששמע את ההקלטות בתיק טלנסקי וקבע שהתיק יחזור למחוזי. חלק מן ההקלטות הללו מתייחסות גם לפרשת הולילנד ולמה שנדמה כשיבוש מהלכי משפט. על בסיס אותן הקלטות קבעה המשטרה כי יש תשתית ראייתית להגשת כתב אישום נגד אולמרט.

גם השופט דנציגר ישב בשני ההרכבים אולם לאחרונה פסל את עצמו בשל חברותו עם עורך הדין קנת מן, שמייצג את המערער אורי שטרית, והוחלף בשופט צבי זילברטל. השופט החמישי הוא השופט יצחק עמית.

לפניות לכתבת גלי גינת: gali.gnt@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully