הסכסוך מחריף: ההשתלות בהדסה יופסקו למשך חודש

משרד הבריאות הודיע כי ההשתלות יופסקו עד לגיבוש תכנית חדשה. זאת, לאחר שהרופאים האשימו את ההנהלה בהידרדרות במצבה של נערה בת 17 שניתוח השתלת כליה בה התעכב

מור שמעוני
מחאת הצוות הרפואי בהדסה עין כרם, בתחילת השנה (צילום: נועם מושקוביץ)

הסכסוך בין הצוות הרפואי להנהלה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים נמשך, והפעם - גם המטופלים סובלים: מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, סיכם הערב (שבת) עם הנהלת הדסה על הפסקת תכנית ההשתלות לחודש הקרוב, עד לגיבוש תכנית השתלות חדשה. זאת, לפי המלצת יו"ר המרכז הלאומי להשתלות, פרופ' רפי ביאר, אשר ביצע בשבוע שעבר בקרה בהדסה עין כרם, קיבל את תכנית ההשתלות הצפויה ונפגש עם רופאי בית החולים ועם ההנהלה.

ההודעה הדרמטית מגיעה לאחר מכתב חריף שנמסר היום מוועד הרופאים של בית החולים, שמאשימים את ההנהלה בהידרדרות במצבה של מושתלת כליה בת 17. לטענת הרופאים, התעקשות ההנהלה למנוע ממנהל מחלקת ההשתלות לטפל בחולה בשל סכסוך עבודה, היא שהביאה להידרדרות.

עוד בוואלה! חדשות:
מצבו של גליק התייצב; "ככל שהזמן עובר הסכנה פוחתת"
"גרמן אטומה": בקריית שמונה סגרו את המיון, והשרה מתכחשת
ביקורת על חוק הפונדקאות: "שוויון על הנייר בלבד"

המנהל הרפואי של הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס (צילום: נועם מושקוביץ)

הרופאים הבכירים החתומים על המכתב מכנים בו את המהלך של ההנהלה למנוע מד"ר הדר מרחב לבצע את הניתוח "מחטף". את האשמה להחמרה במצבה של הנערה הם מטילים על פרופ' תמר פרץ, המנהלת הזמנית של הדסה, ועל פרופ' יורם וייס, המנהל הרפואי של הדסה עין כרם.

"ההנהלה מנעה מצוות ההשתלה המנוסה שהכיר את הנערה להיות אחראי להשתלה והפקידה אותה תחת אחריותו של מנתח מעולה, אך חסר ניסיון בשנים האחרונות בהשתלות", נכתב. הרופאים קוראים לשני המנהלים להתפטר מתפקידם בעקבות המקרה.

מהנהלת הדסה נמסר בתגובה: "המידע המוצג במכתב ועד הרופאים אינו נכון, מטעה ומוטעה. מתוך שמירה על חיסיון החולה, הדסה מוסרת כי המושתלת עברה ניתוח נוסף הלילה, מצבה יציב, הכליה מתפקדת והיא בהכרה מלאה".

לפני פחות משבוע:

סכסוך עבודה ב"הדסה"; מנהל המיון בעין כרם התפטר

לכתבה המלאה
מחאת עובדי הדסה בגן הוורדים, מול הכנסת, בתחילת השנה (צילום: יואב דודקביץ')

המטופלת עברה לפני עשרה ימים ניתוח השתלת כליה מתרומה מהחי. כבר אז, כפי שפורסם בחדשות ערוץ 2, התעקשו בהנהלה שאת הניתוח לא יבצע ד"ר מרחב, העומד בראש מחלקת ההשתלות, ואשר ההנהלה מבקשת לפטרו. במקומו, ביצע את ההליך פרופ' אחמד עיד, מנתח אשר ביצע בעבר ניתוחי השתלות, אך כבר אינו עוסק בתחום.

בימים האחרונים חלה התדרדרות במצבה והיא הועברה למחלקה לטיפול נמרץ. על פי המצוין במכתב, ההערכה הרפואית הראשונית הייתה שמדובר בדחייה, "לאור מצבה של החולה, נקרא ד"ר מרחב על ידי ההנהלה, למרות האיסור הראשוני של ההנהלה, לייעץ, והוא חשב שאין מדובר בדחייה". הלילה, כפי שנמסר גם בתגובת ההנהלה, היא נותחה, וכעת היא מאושפזת עדיין במחלקת טיפול נמרץ.

לפניות לכתבת: mor.shimony@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully