פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בדרך לתואר: כ-300 אלף סטודנטים מתחילים ללמוד

   שנת הלימודים תשע"ה תיפתח הבוקר ו-310,125 תלמידים יכנסו בשערי 65 מוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ. בזמן שמספר הנרשמים לתואר הראשון נמצא בעלייה, מספרם של אלו מהם שהולכים לאוניברסיטה בירידה

   בדרך לתואר: כ-300 אלף סטודנטים מתחילים ללמוד
   צילום: שי מכלוף, עריכה: קשת סידי

   שנת הלימודים האקדמית תשע"ה תיפתח הבוקר (ראשון), כאשר 310,125 סטודנטים יתחילו בלימודי התואר האקדמי ב-65 מוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ. על פי נתוני המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) מדובר בעלייה במספר הנרשמים לכלל התארים – מספר תלמידי התואר הראשון עומד על 238,420 סטודנטים לעומת 236,720 בשנה שעברה. במסלול לתואר שני צפויים להתחיל ללמוד 59,455 סטודנטים , עלייה של 2.2% לעומת אשתקד ובמסלול לתואר השלישי התקבלו 10,860 סטודנטים - עלייה של 1.3% במספר הנרשמים לעומת השנה החולפת. עם זאת, זו השנה העשירית ברציפות שבה יורד מספר תלמידי התואר הראשון באוניברסיטאות בארץ.

   מבחינת מקצועות הלימוד בתואר הראשון, ניתן לראות את הירידה התלולה בתחום מדעי הרוח – בשנת הלימודים תשנ"ז (1996) 18.5% מהסטודנטים למדו מדעי הרוח, ואילו רק 7.4% בלבד בשנת הלימודים הקודמת. הצניחה במספר הרשמים הביאה בשנה החולפת לפיטורים רוחביים בסגל ההוראה ואף לסגירת מחלקות או לחילופין איחוד בין מחלקות במטרה להציל את המקצוע.

   בנוסף לכך, נרשמה ירידה של כ 2% בממוצע במקצועות החינוך והכשרה להוראה ובמדעי החברה. לעומת זאת, נרשמה בתשע"ד עלייה במספר התלמידים בעסקים ומדעי הניהול - מ-% 8.8 ל 11.6%, במתמטיקה, סטטיסיטיקה ובמדעי המחשב מ-4.7% ל-6% ובמקצועות העזר הרפואיים מ-4.7% ל- 5.4%. במכללות, תחומי הלימוד המבוקשים ביותר הם משפטים, מנהל עסקים, מדעי החברה ומקצועות בתחום ההנדסה. תארי המשפטים ומנהל העסקים נלמדים ברובם הגדול במכללות הפרטיות.

   עוד ידיעות בנושא חינוך
   אווזים ותוכים בכיתות: כשילדים וחיות לומדים יחד
   פתיחת השנה האקדמית: אלה התכניות המיוחדות במוסדות
   הסטודנטים הכריעו: איפה הכי כדאי לכם ללמוד?

   תחילת שנת הלימודים באוניברסיטת תל אביב, אוקטובר 2014 (ראובן קסטרו)
   נרשמים פחות לאוניברסיטאות. סטודנטים באוניברסיטת תל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

   אחוז הנשים הלומדות לתואר אקדמי עומד על 57% - נתון שלא השתנה בשנים האחרונות. במל"ג מסבירים כי הדבר נובע מצד אחד מהמשך התרחבות המכללות המלמדות את מקצועות ההנדסה והטכנולוגיה, שבהן מספר הנשים הוא נמוך יותר, ומצד שני מהגידול במכללות האקדמיות לחינוך שבהן אחוז הנשים הוא הגבוה ביותר - 79%.

   בתואר השני חלקן של הנשים גדול יותר ועומד על 61%. העלייה מתבטאת גם בכמות הסטודנטיות הערביות שהצטרפו למסלולים האקדמאיים ומהוות 66% מכלל הסטודנטים הערבים. "אחד מההישגים המרשימים של מערכת ההשכלה הגבוהה בעשורים האחרונים הוא בהרחבת הנגישות בקרב אוכלוסייה המתגוררת בפריפריה ובקצב קבוצות אוכלוסייות חלשות", נמסר מהמל"ג.

   כמו כן, מספר הסטודנטים הלומדים במוסדות אקדמיים במחוז המרכז נמצא בעלייה מתמדת: מ-4.1% מסך הסטודנטים ל-17.4% בשנה החולפת. גם במחוז הצפון חלה צמיחה בכמות התלמידים – 5.3% בשנות ה-90' ו-9.9% בתשע"ד. לעומת שני מחוזות אלו, בירושלים נרשמה ירידה – מ-22.7% ל-13.7% בלבד. על פי המל"ג, העלייה במספר הסטודנטים המחוז צפון נגרמה "כפועל יוצא של הרחבת התוכניות הקיימות במכללות האקדמיות בצפון ופתיחת תכניות לימודים חדשות".

   לפניות לכתבת דנה ויילר-פולק: danawp@walla.com

   תחילת שנת הלימודים באוניברסיטת תל אביב, אוקטובר 2014 (ראובן קסטרו)
   מספר הסטודנטים במרכז הולך ועולה. סטודנטים בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)
   תחילת שנת הלימודים באוניברסיטת תל אביב, אוקטובר 2014 (ראובן קסטרו)
   (צילום: ראובן קסטרו)