חשד לתג מחיר: מסגד הוצת בכפר ליד איתמר בשומרון

תושבי הכפר עקרבה דיווחו שנזק נגרם לקומתו התחתונה של המסגד כתוצאה מהשריפה. על קירות המסגד רוססו כתובות גרפיטי, בהן "תג מחיר", "כהנא" ו-"תפוח". המשטרה והצבא בדרכם למקום

14/10/2014
צילום: רויטרס, עריכה: יותם בן-דוד

מסגד הוצת הלילה (שלישי) בכפר הפלסטיני עקרבה שליד איתמר בשומרון. המציתים שברו את שמשת אחד החלונות וזרקו בקבוק תבערה לתוך המסגד. כתוצאה מכך, השטיח נשרף וכל הקומה התחתונה התמלאה פיח. על קירות המסגד רוססו כתובות גרפיטי, בהן "תג מחיר", "כהנא" ו-"תפוח".

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
הכתובות שרוססו על קירות המסגד, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רבנים למען זכויות האדם)

הנזק התגלה כשבעל מאפייה שבא לחלק פיתות בבוקר ראה את הלהבות. "זה מעשה טרור חמור", אמר זכריה סעדה מארגון "רבנים לזכויות אדם". "אף דת אינה מתירה לפגוע בבתי כנסת וכנסיות. אני קורא לשר הביטחון לפעול מיד לאתר ולעצור את הפושעים ולהביא אותם לדין. על ממשלת ישראל להגן על האזרחים הפלסטינים ועל הרכוש מפגיעת שנאה מארגון הפשע - ארגון תג המחיר. אנו רואים בזמן האחרון התנכלויות במסיק המוסרים ובעצי הזית ואלו מעשים חמורים".


עוד בוואלה! חדשות:
בית הנבחרים הבריטי הצביע בעד הכרה בפלסטין
הוותיקן: "להומוסקסואלים יש מה להציע לכנסיה הקתולית"
לאחר יותר מחודש: קים ג'ונג און בהופעה פומבית ראשונה

מושל שכם, רסאן דגלאס, כינה את ההצתה "מעשה טרור". "המתנחלים רוצים למשוך את האזור למלחמה דתית וזה יפגע בכולם", אמר. "אנחנו מזהירים כי כל יום רמת ההתנכלויות והפרעות עולה. אם יהיו באזור שוטרים פלסטינים ולא התנחלויות השקט ישרור באזור".

הקומה התחתונה של המסגד(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רבנים למען זכויות האדם)

ביום שני שעבר החלה עונת המסיק בגדה המערבית. עוד באותו היום נרשמו אירועי השחתה בכפרים הפלסטינים בורין, עקרבה ויאסוף שבשומרון. בשלושת המקומות הושחתו קרוב למאה עצי זית. בסוף השבוע האחרון יצאו מתנחלים רעולי פנים, ככל הנראה, מהמאחז הבלתי חוקי תפוח מערב, ותקפו משפחה פלסטינית שעסקה במסיק. במהלך התקיפה הוכו במקלות גבר ואישה, שאף נזקקה לטיפול רפואי ולפינוי לבית חולים. במהלך האירוע נופצה שמשת מכוניתם, ולדברי המותקפים אחד התוקפים אף ירה לכיוונם. נוסף על כך, התקבלו דיווחים על אירועי השחתה נוספים והם נמצאים בבדיקה.

מסגד הוצת בעקרבא שבשומון וגרפיטי רוסס על קירותיו, אוקטובר 2014(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רבנים למען זכויות האדם)

מנתונים של ארגון "יש דין" עולה כי מלבד הנזקים, הפלסטינים נאלצים להתמודד עם אוזלת היד המשטרתית. כך, 96% מהתלונות שהוגשו בנושא השחתות עצי זית בין השנים 2014-2005 נסגרו בשל כישלון המשטרה. "רק בארבעה תיקים הוגשו כתבי אישום נגד החשודים", נמסר מהארגון.

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, מסר בתגובה: "מדובר בפרובוקציה בזויה. מעשה מכוער וחילול השם המעורר גועל ובוז. התנהלות הרשויות השונות תמוהה ביותר ומעלה שאלות. הרשויות מכירות היטב את חבורת אנשי השוליים הזו אשר אינם כלל מהאזור או מכפר תפוח ופועלת באלימות גם כלפי תושבים בשומרון, אולם לא עושות כמעט דבר כנגדם".

יקותיאל בן יעקב מכפר תפוח הטיל את האחריות לפעולת תג המחיר לכאורה על "המשטרה והמזכירות שהרסו בתיהם של נוער הגבעות בתפוח וגירשו אותם מהאיזור והוסיף כי "בשבועות האחרונים המשטרה לא הפסיקה לעצור את הצעירים". לדבריו, "יש לשקול את מדיניות ההרס והגירוש של יהודים נגד יהודים".

מהמשטרה נמסר: "מחקירה ראשונית עולה שהיה נסיון להצית את המסגד וכן רוססו כתובות 'תג מחיר תפוח זה כהנא'. כמו בכל אירוע של פשיעה לאומנית, כל כיווני החקירה נבדקים".

לפניות לכתב שבתי בנדט: sben72@walla.com

מסגד הוצת בעקרבא שבשומון וגרפיטי רוסס על קירותיו, אוקטובר 2014(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רבנים למען זכויות האדם)
  • תג מחיר
  • הצתה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully