מלחמה בדרום

צה"ל קבע את מותו של סגן הדר גולדין

אחרי שביקשו לעשות הכול להשיב את הדר הביתה, וכשמחוץ לביתם מפגן תמיכה של אזרחים, קיבלו בני משפחתו את הבשורה המרה. שר הביטחון יעלון, קרובו של גולדין: "הכרתי אותו מאז שנולד"

דנה ירקצי ואמיר בוחבוט
03/08/2014
צילום: יוסי ציפקיס, עריכה: גדי וינסטוק

- הרב הצבאי הראשי קבע את מותו של סגן הדר גולדין
- הותר לפרסם כי אמו של גולדין היא בת דודתו של השר יעלון
- ההחלטה התקבלה על פי ממצאים שהובאו משטח הלחימה
- המשפחה: "קוראים לכל אזרחי ישראל לבוא וללוות את הדר בדרכו האחרונה"
- מאות השתתפו בעצרת תפילה ושירה מול בית המשפחה


התקווה התחלפה באבל, הספק התחלף בבשורה מרה: שעות ספורות אחרי שדרשו לעשות הכול כדי להחזיר את בנם הביתה, קיבלו הלילה (ראשון) בני משפחתו של סגן-משנה הדר גולדין, קצין גבעתי שהיה חשש כי נפל בשבי חמאס ביום שישי בבוקר, את הבשורה על מותו. הלווייתו תתקיים היום בשעה 17:30 בחלקה הצבאית בבית העלמין בכפר סבא. הבוקר הותר לפרסם כי גולדין הוא קרובו של שר הביטחון משה יעלון. "סגן הדר גולדין ז"ל הוא בן משפחתי, הכרתי אותו מאז שנולד", כתב יעלון בדף הפייסבוק שלו. "הוא ולוחמי צה"ל שנפלו במבצע יצאו למערכה כדי להשיב את השקט והביטחון לישראל. אני מחבק את המשפחות השכולות", אמר. שר הביטחון אף הגיע בעבר להרצות לתלמידים בבית הספר שבו למד גולדין, על פי בקשתו של האחרון.

עוד בוואלה!

הסרת שיער ב-18 דקות בלבד: פיתוח ישראלי חדש מציג טכנולוגיה ייחודית

בשיתוף לאונרדו קוסמטיקה
במשפחה קראו לכלל הציבור להגיע להלוויה. סגן-משנה הדר גולדין(צילום: רויטרס)

אל בית המשפחה בכפר סבא הגיעו אחרי חצות הלילה ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי והרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, שקבע את מותו של גולדין. גם שר הביטחון משה יעלון, כאמור, קרוב של משפחת גולדין, הגיע למקום. הדר גולדין הותיר אחריו הורים - שמחה וחדווה, אח ואחות גדולים - מנחם ואיילת, אח תאום - צור, וארוסה - עדנה, שלה אמור היה להינשא בעוד שבועות ספורים. גולדין, בן 23 במותו, הועלה לדרגת סגן. במותו עלה מספר ההרוגים בקרב חיילי צה"ל במבצע "צוק איתן" ל-64.

מלחמה בדרום - סיקור מיוחד:
החלה נסיגה מעזה, צה"ל יישאר ברצועת ביטחון
תחקיר החטיפה: הקצין רדף אחר המחבלים במנהרה
האלוף מרדכי לעזתים: "בידקו שאין פצצה בבתיכם"

ראש אכ"א והרב הצבאי הראשי מגיעים לבית משפחת גולדין, אמש(צילום: שלומי גבאי)

"המשפחה מקבלת בצער רב את קביעת הגורמים המוסמכים בצה"ל אשר קבעו את מותו של הדר", אמר עמיחי אתאלי, דובר מטעם המשפחה, אחרי היוודע דבר מותו של גולדין. "בשעה הקשה הזו, מבקשת המשפחה להודות לכל עם ישראל על החיבוק החם ועל התמיכה. משפחת גולדין קוראת לכל אזרחי ישראל לבוא וללוות את הדר בדרכו האחרונה".

בשעות הערב והלילה, עוד בטרם נודע דבר מותו של הקצין, התאספו מול בית משפחתו מאות בני אדם לעצרת תמיכה ולתפילה המונית. הם שרו שירים, הניפו דגלי ישראל ונשאו שלטים כגון: "נלחמים בשבילך הדר", "העם איתך" ו"לא משאירים פצועים בשטח". "אנחנו תומכים במשפחה", אמרה יוכי, אחת הנוכחות בעצרת. "לא יוצאים מעזה בלי להחזיר אותו ובשביל זה אנחנו כאן", אמרה אישה אחרת שהשתתפה באירוע.

סגן גולדין(צילום: באדיבות המשפחה, שלומי גבאי, באדיבות המשפחה)
מדליקים נרות נשמה מחוץ לבית משפחת גולדין, הלילה(צילום: שלומי גבאי)

אמש, זמן קצר אחרי צאת השבת, מסרו בני המשפחה הצהרה לכלי התקשורת מחוץ לביתם בכפר סבא, ודרשו לעשות כל שניתן להחזיר את בנם הביתה. האב, ד"ר שמחה גולדין, אמר: "אני מג"ד מילואים, עשיתי מילואים עד גיל 50 ואני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו. המפקד שלי היה (הרמטכ"ל, רב-אלוף) בני גנץ, ואני יודע שזה לא יכול להיות שהוא ייתן פקודה לצה"ל לצאת מאיזשהו מקום כשיש חייל בפנים'".

"אני מכיר את (מח"ט גבעתי, אל"מ) עופר וינטר", המשיך האב ואמר. "אני לא מאמין שהוא יפקיר קצין שלו מפלס"ר גבעתי בעזה, לא ברפיח ולא בשום מקום אחר. אלה המסרים שלנו, של המשפחה שלי". הוא ביקש להודות לציבור: "אנחנו מקבלים תמיכה עצומה כי הבנים שלי ששלחנו יצאו להגן על עוטף עזה. אני לא מאמין שתושבי עוטף עזה ייתנו יד לזה שנשאר קצין בשטח שנשלח להגן עליהם".

גולדין בצעירותו(צילום: באדיבות המשפחה, שלומי גבאי, באדיבות המשפחה)
מאות התומכים מול בית המשפחה בכפר סבא(צילום: שלומי גבאי)

האם חדווה הוסיפה: "אני דורשת ממדינת ישראל שלא תעזוב את עזה עד שתחזיר את הילד שלי הביתה. זה ילד שעובד בכל הכוח ובכל היכולת שלו. הדר זה התאום של צור, החלק השני של צור. שניהם משרתים בעזה. צור הוא כוח החילוץ שחשב שייחלץ את הדר החוצה. אני דורשת ממדינת ישראל לא להפקיר את הילד שלי, לא להפקיר אף ילד שיצא להילחם".

ההמונים מבכים את מותו של הדר(צילום: שלומי גבאי)

האחות איילת, ששירתה אף היא כקצינה בצה"ל, אמרה: "אני רוצה להגיד שחשוב להגיד – הדר נשלח על ידי המדינה ונחטף על ידי ארגון טרור". האח התאום צור, שנלחם בימים האחרונים ברצועת עזה, סיפר על הדר: "הוא החליט להתארס באמצע מבצע 'שובו אחים' (המבצע להחזרת שלושת הנערים החטופים שנרצחו, ד"י). שאלתי אותו למה, והוא אמר שדווקא ברגע הזה – אנחנו משפחה גאה, עם שמח, החלטנו לשמח את כולם ודווקא עכשיו החלטנו להתחתן. הזוג הכי יפה, הכי שמח שיש החליט להתחתן".

הארוסה עדנה פנתה אל בן זוגה בהתרגשות: "הדר שלי, גיבור ישראל, אני אוהבת אותך, אני מחכה לך, מחכה לרקוד איתך בחתונה שלנו".

שר הביטחון מגיע לבית משפחת גולדין(צילום: שלומי גבאי)

לפי ממצאים משטח הלחימה שבידי צה"ל, גולדין, מפקד צוות בסיירת של חטיבת גבעתי, נהרג באירוע ליד רפיח שבו פוצץ את עצמו מחבל מתאבד, ומיד אחר כך הגיעו מחבלים נוספים ופתחו באש לעבר כוח צה"ל שעסק באיתור מנהרות. אחרי האירוע התעורר חשש כבד כי הוא נלקח בשבי על ידי מחבלי חמאס. בתקרית נהרגו גם מפקד סיירת גבעתי, רב-סרן בניה שראל, ולוחם הסיירת סמל-ראשון ליאל גדעוני.

מתחקיר האירוע עלה כי מיד אחרי שהתברר שכוח בפיקודו של רס"ן שראל, מפקד סיירת גבעתי, נתקל בכוח של מחבלים, הסתער סגנו על המבנה שהיה במקום, תוך שהוא נתקל בדרך במחבלים. לאחר שנכנס לתוך המבנה יחד עם לוחמים נוספים, הוא גילה גופה של מחבל וכן שני לוחמים מוטלים לצדו – רס"ן שראל וסמ"ר גדעוני. תוך זמן קצר הוא התעשת והבין כי סג"מ גולדין חסר.

גולדין(צילום: באדיבות המשפחה, שלומי גבאי, באדיבות המשפחה)
עצרת תמיכה מחוץ לבית משפחתו של הדר גולדין, הלילה(צילום: שלומי גבאי)

בשלב זה החליט סגן מפקד הסיירת להיכנס אל תוך המנהרה שהייתה במקום, שדפנותיה מבטון, והחל במרדף אחר חוליית המחבלים השובים. זאת במשך דקות ארוכות ועם כלי נשק שלופים, תחת סכנה ברורה של היתקלות, ובעומק של יותר מ-20 מטר מתחת לפני האדמה. הקצין הצליח לאתר פריטים של גולדין שהוגדרו בעלי ערך רב עבור הצבא. בין היתר, הם סייעו לצבא לקבוע את מותו.

(עדכון ראשון: 1:51)

אמו של גולדין, ארוסתו ואחותו הגדולה, אמש בכפר סבא(צילום: רויטרס)
עצרת התמיכה מול בית משפחת גולדין(צילום: שלומי גבאי)
עצרת תמיכה מחוץ לבית משפחת הדר גולדין שנהרג בעזה, הלילה(צילום: שלומי גבאי)
הפגנה מחוץ לבית משפחת החייל השבוי הדר גולדין בכפר סבא, יולי 2014(צילום: שלומי גבאי)
הפגנה מחוץ לבית משפחת החייל השבוי הדר גולדין בכפר סבא, יולי 2014(צילום: שלומי גבאי)
הפגנה מחוץ לבית משפחת החייל השבוי הדר גולדין בכפר סבא, יולי 2014(צילום: שלומי גבאי)
משפחת גולדין שבנם הדר נחטף במסגרת מבצע צוק איתן(צילום: רויטרס)
משפחתו של סג"מ הדר גולדין שעלה חשש שנשבה במבצע צוק איתן. מימין: אחותו איילת ואחיו חיימי. 2 באוגוסט 2014(צילום: רויטרס)
משפחתו של סג"מ הדר גולדין שעלה חשש שנשבה במבצע צוק איתן. מימין: אחיו חיימי ואמו לאה. 2 באוגוסט 2014(צילום: רויטרס)
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, אמש בקריה בתל אביב(צילום: AP)
לוחמים בגבול רצועת עזה, הבוקר(צילום: רויטרס)
זריחה בשמי עזה(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully