מדינה בשלג

אהרונוביץ' במשדר וואלה!: "איש לא צפה את ממדי הנזק בסופה"

השר לביטחון הפנים הביע שביעות רצון מהתפקוד: "ניתוקי חשמל זה פגעי טבע. עבדנו סביב השעון, זה המרב האפשרי". באשר לתרחיש רעש אדמה, הודה: לא יכול להבטיח מוכנות ב-100%

מערכת וואלה! חדשות
צילום מסך

הממשלה דוחה את הביקורת על תפקוד הרשויות בזמן סערת מזג האוויר: השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר הבוקר (ראשון) כי איש לא צפה שנזקי הסופה יהיו קשים כל כך, והביע שביעות רצון מהתנהלות הגורמים המעורבים באירוע. "דיברו על מזג האוויר קשה, על מעטפת שלג בירושלים ובצפון", אמר השר במשדר המיוחד של וואלה! חדשות, "אבל אף אחד לא צפה שנגיע לחצי מטר שלג ויותר. אף אחד לא צפה ניתוקי חשמל. עיריית ירושלים נערכה כראוי וקיבלה תגבורת, וגם בצפת סייענו להם עם הצבא".

עוד על סערת מזג האוויר הקשה שפקדה את ישראל:
הבוקר שאחרי - ישראל מתאוששת מהסערה
בזכות הסערה: מאות מ"מ גשם, הכינרת עלתה ב-14 ס"מ
הסופה נגמרה, הקור נשאר: 7 מעלות בלבד בירושלים
אלפי תושבי התנחלויות מנותקים מחשמל: "שכחו אותנו"
מקלט מהסופה להומלסים בת"א: "הברד הכניע אותנו"

טוב לדעת (מקודם)

שבועות בלי כאבים ועם מבצע מיוחד מבי-קיור לייזר

לכתבה המלאה
"התלבטתי אם להכריז על אסון המוני שמעניק סמכויות נוספות, והגענו למצב שחוץ מניתוקי חשמל המצב טוב". השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

"ניתוקי חשמל זה פגעי טבע", המשיך אהרונוביץ' והסביר. "כשאין חשמל, הכול נראה קשה ומורכב וצריך לראות איך מחזירים אותו במהירות. כל הארץ הגיעו לתגבר בירושלים. עבדו פה סביב השעון, היו כל כך הרבה ניתוקים, ולהגיע לבתים עצמם עם החסימות – זה היה מבצע מורכב מאוד, זו הייתה הבעיה המרכזית. הפעלנו למעלה מ-2,500 שוטרים ואלף מתנדבים, זה מבצע מאוד מורכב, אבל להגיד שהם (התושבים) תקועים שלושה ימים – מעבר לסימפתיה שאני מגלה, מה אני יכול לעשות? זה המרב שאני יכול".

ראש הממשלה הטיל עליי לנהל את האירוע, וניהלתי אותו". מסיבת העיתונאים של נתניהו, ברקת ודנינו, אמש בבירה (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון)

באשר לביקורת שנמתחה על הזמן שנדרש לכוחות הביטחון ולגורמי החילוץ עד שאלה החלו לפעול, ועל כך שלא נקבע מבעוד מועד שהמשרד לביטחון פנים הוא הגוף המחבר בין כלל גורמי הפנים במצבי חירום, אמר אהרונוביץ': "כשנתניהו קרא לי והטיל עליי אחריות, לא עצמתי עין. מעבר לזה, אני אומר שהתחיל האירוע ביום חמישי בערב, קיימתי הערכת מצב בחמישי בצהריים. אף אחד לא העריך שזה יגיע לממדים כאלה. תפקיד המשטרה הוא לנהל את האירוע עם כלל גופי ההצלה. כולם הונחו על ידי, ובינתיים אני שבע רצון. ראש הממשלה הטיל עליי לנהל את האירוע אחרי שקרא לי ואמר לי קח את זה, וניהלתי את זה". הוא אף ציין כי שקל בדעתו להכריז על מצב חירום בקנה מידה נרחב. "התלבטתי אם להכריז על אסון המוני שמעניק סמכויות נוספות, והגענו למצב שחוץ מניתוקי חשמל המצב טוב", אמר.

"מעבר לסימפתיה, מה אני יכול לעשות?". כלי רכב תקועים בשלג הכבד, הבוקר בירושלים (צילום: יותם רונן)

עוד נשאל השר על תרחיש קשה אחר שעלול לפקוד את ישראל, כזה של רעש אדמה, ועל תפקוד הרשויות הצפוי לאחריו. "המשרד שלי נערך לכך", אמר השר. "עשינו עשרות תרגילים, אבל אני לא יכול להבטיח שאנחנו ערוכים ב-100%", הודה.

אמש התייחס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקודן של הרשויות בימי הסופה הקשה, שגרמה לניתוקם של עשרות אלפי תושבים מרשת החשמל, בייחוד בירושלים, בסביבותיה ובצפון הארץ. במסיבת עיתונאים שכינס בבירה יחד עם ראש העירייה נירק ברקת והמפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, הבהיר נתניהו: "השלב הקריטי הוא הצלת חיי אדם, וזה היעד העליון". הוא הדגיש כי מבחינת צירי התחבורה, "אין מקום שמישהו היה חייב להגיע לבית חולים ואי אפשר היה להגיע אליו". בנוסף לכך, במה שנראה כהדיפה של הביקורת, הוסיף ראש הממשלה: "היינו ערוכים כמו שמדינה צריכה להיות ערוכה לאירוע שמתרחש פעם במאה שנה. יש מדינות שבהן סופות כאלה באות בתדירות גבוהה בהרבה והן משותקות לעתים לתקופות ארוכות יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully