פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הלילה: מטר מטאורים מרשים במיוחד בשמי הארץ

   גם מחר ניתן יהיה לחזות בשמי הארץ בשיאו של מטר המטאורים השנתי, שייראה היטב בין 22:30 ל-4:30. בשעת השיא יחלפו בשמיים כמאה מטאורים בשעה

   נא להצטייד בטלסקופ ובמשאלות: הלילה (שני) ובמהלך הערב ניתן יהיה לחזות בשמי הארץ בשיאו של מטר המטאורים "הפרסאידים" השנתי, שייראה היטב עד ל-4:30 לפנות בוקר. לרגל האירוע השמימי ייערך היום במצפה רמון פסטיבל "גשם של כוכבים" ובמסגרתו תוחשך תאורת הרחוב ביישוב, והחוגגים ושוחרי האסטרונומיה ייהנו מצפייה מיטבית במופע החזותי.

   מטר מטאורים בשמי ישראל. 31 ביולי 2013 (תמונות גולשים , בר סטפנסקי)
   מטר מטאורים בשמי ישראל בחודש שעבר (צילום: בר סטפנסקי)

   מטר המטאורים הפרסאידים, מתרחש מדי שנה כאשר כדור הארץ חולף דרך שובל שרידי קרח ואבק שהותיר שביט סוויפט-טאטל. מטר זה נחשב לחזק במיוחד, והשנה צפויים לחלוף מטאורים בקצב של כ-100 בשעה. המטאורים חודרים לאטמוספירה במהירות של כ-60 קילומטרים לשנייה (או 212 אלף קילומטרים לשעה) ונשרפים תוך שהם משאירים שובל של אור שניתן לראות היטב, בעיקר באזורים שאינם מיושבים ושרמת זיהום האור בהם נמוכה.

   גשם מטאורים בגרוסמול שבאוסטריה (רויטרס)
   ניתן לראות את מטר המטאורים היטב , גם בלי טלסקופ (צילום: רויטרס)

   מעבר להחשכת תאורת הרחוב, מהשעה 19:30 מחר ייערכו בפסטיבל במצפה רמון מגוון אירועים באצטדיון הכדורגל של היישוב, ובהם הרצאות מומחים בנושא אסטרונומיה ותצפיות מודרכות. לדברי פלורה שושן, ראש מועצת מצפה רמון: "התחלנו מסורת של החשכת תאורת הרחוב בישוב שהיא חלק מאסטרטגיה כוללת שנועדה להעלות את מצפה רמון על מפת התיירות העולמית ולממש את הפוטנציאל התיירותי הייחודי של היישוב".

   עוד אמרה שושן: "מטר המטאורים הנוכחי מתרחש בתזמון טוב, כאשר החופש הגדול בעיצומו, ולכן אנו מזמינים את הציבור ושוחרי המדע יחד עם ילדיהם להגיע לכאן וליהנות מחוויה מרגשת ויפהפייה בשילוב הרצאות מומחים ואפשרויות לינה מגוונות ביישוב ובאזור".

   לקריאה נוספת
   הבעתם משאלה? גשם מטאורים בשמי הארץ
   הפתעה לסוף השבוע: אסטרואיד יחלוף בשמי כדור הארץ
   צפו: פיצוץ גדול על הירח בעקבות פגיעת מטאור

   עדכון ראשון: 19:00