פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הפתעה לסוף השבוע: אסטרואיד יחלוף בשמי כדור הארץ

   גם בישראל ניתן יהיה לצפות בגרם השמיימי באמצעות טלסקופים בינוניים. לדברי מומחה בתחום, עוצמתו שקולה לזה שהשמיד את הדינוזאורים, אך אין סיכוי לפגיעה בכדור הארץ

   בסוף השבוע, החל משעה 18:00, יחלוף האסטרואיד "1998-qe2" ליד כדור הארץ, במרחק של 3.6 מיליון מיילים, שהם למעשה 5.8 מיליון קילומטרים ממנו. גודלו של העצם ינוע בין 2.5 קילומטרים ל-3, "כגודלו של גשר הזהב בסן פרנסיסקו", אומר פרופסור יואב יאיר, חוקר כוכבי לכת ואטמוספירות במחלקה למדעי הטבע באוניברסיטה הפתוחה, ומודה כי מדובר באסטרואיד די גדול.

   מסלול אסטרואיד שיחלוף ליד כדור הארץ בסוף השבוע (יח"צ)
   מסלול האסטרואיד 1998-qe2

   האם יש מקום לדאגה? לדברי יאיר אין שום סיכוי שהאסטרואיד יתנגש בכדור הארץ, והפעם הבאה שהוא יחזור לעבור לידנו תהיה בשנת 2119. "לפי גודלו, האסטרואיד הנוכחי שקול לזה שהשמיד את הדינוזאורים", אומר יאיר. "אם היה פוגע בכדור הארץ היה נגרם שינוי אקלים. ההתפוצצות אמנם לא תפורר את כדור הארץ אבל היא תעלה לאטמוספירה הרבה אפר ואבק שיגרום ל'חורף גרעיני', הטמפרטורה תצנח ואז האוכלוסייה תושמד". כאמור, תסריט האימים הזה לא צפוי להתרחש.

   המחזה מרוסיה לא צפוי לחזור על עצמו

   באופן נדיר למדי, בחודש פברואר השנה פגע מטאור בהרי אורל שבמזרח רוסיה וגרם ל-900 פצועים, בהם כ-80 ילדים. מאוחר יותר באותו היום חלף אסטרואיד - בגודל מחצית ממגרש כדורגל - במרחק הקרוב ביותר אי פעם לכדור הארץ, לא נרשמה סכנת התנגשות. הגרם השמיימי התקרב אז למרחק של עד 27,700 קילומטרים מהכדור – קרוב בהרבה מהירח.

   בינתיים נוכל להסתפק בלצפות באסטרואיד, שצפוי להיות כהה מהרגיל, באמצעות טלסקופ בינוני ומעלה מכל מקום חשוך. לפנות בוקר ניתן יהיה לראות את האסטרואיד באופן הטוב ביותר בשמי ישראל. מלבד השידור החי שתשדר נאס"א בטלוויזיה, יתכן ומצפה הכוכבים בגבעתיים ישדר גם הוא באתר האינטרנט שלו (astronomy.org.il) את מה שייקלט בטלסקופים שיוצבו בו.

   שובל המטאור בשמי רוסיה, 15 פברואר 2013 (רויטרס)
   המטאור שפגע בהרי אורל ברוסיה (צילום: רויטרס)

   לקריאה נוספת:
   נאס"א מתכננת ללכוד אסטרואיד ולקרבו לירח
   הרוסים המומים מהמטאור שהתפוצץ: "חשבנו שזה טיל"
   האסטרואיד חלף בשמי ישראל: "זה היה קרוב, היה לנו מזל"

   לפניות לכתבת: daniellerosenbaum@walla.co.il