מלחמת האזרחים בסוריה

אסד מאשים: ישראל משתפת פעולה עם המורדים נגד שלטוני

בראיון שהעניק לעיתון בארגטינה טען הרודן הסורי כי ישראל מפעילה את המורדים הסורים נגד משטרו: "הם מסבירים להם אילו אתרים כדאי לתקוף וכיצד לעשות זאת"

מערכת וואלה! חדשות
צילום: מור שאולי, רויטרס; עריכה: יאיר דניאל; קריינות: אביב אברמוביץ'

(האזור שהותקף לאחרונה על ידי ישראל לפי פרסומים זרים)

עוד בוואלה! NEWS

מתאמנים או בדיאטה? כל מה שאתם צריכים לדעת על אבקות חלבון

לכתבה המלאה

בעוד צבאו ממשיך לדכא את נסיונות המורדים להפיל את משטרו, התפנה אתמול (שבת) נשיא סוריה, בשאר אסד, להתראיין לעיתון "קלארין", הרואה אור בארגנטינה, ולתקוף את ישראל, שלטענתו משתפת פעולה עם האופוזיציה הסורית נגדו.

"ישראל תומכת באופן ישיר בקבוצות הטרור בשתי דרכים. ראשית, היא מעניקה להם תמיכה לוגיסטית, ובנוסף היא מסבירה להם אילו אתרים כדאי לתקוף וכיצד לבצע את אותן תקיפות", אמר אסד. הוא הסביר כי המורדים "תקפו תחנת מכ"ם שהינה חלק ממערכת ההגנה האווירית שלנו. המערכת מסוגלת לאתר כל מטוס המתקרב לשטחנו, בעיקר מכיוון ישראל".

בשאר אסד בראיון לכתבי "קלארין" בדמשק (צילום: רויטרס)

אסד, שמשטרו עדיין זוכה לתמיכה מצד מוסקבה, טען בראיון כי מאמצי ארצות הברית ורוסיה לכונן ועידה משותפת שבה ידונו אנשיו עם המורדים הסורים, נידונו לכישלון. הנשיא הסורי טען כי הוא מקדם בברכה כל ניסיון לקיים דיאלוג בין הצדדים, אך לטענתו מדינות המערב רק מנסות להגביר את האלימות במדינה השסועה, ולא להפסיקה. לדבריו, המערב מנסה להפיל את שלטונו, ללא התייחסות להשלכות הצפויות מהמהלך.

הרודן הסורי טען כי האופוזיציה למשטרו אינה מאוחדת וכי מנהיגי המורדים לא יצליחו לאכוף אף הסכם הפסקת אש, אם יושג כזה במהלך ועידת פסגה בין הצדדים. "הם אינם ישות אחת. מדובר בקבוצות שונות, לא עשרות כי אם מאות. מי מהם מסוגל לאחד אלפי בני אדם? לא נוכל לקבוע לוח זמנים אם אנו אפילו לא יודעים מי עומד מולנו", טען אסד בראיון.

היעדים שהותקפו לכאורה בסוריה (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

הנשיא הסורי, הזוכה לתמיכה צבאית מצד בעלות הברית של דמשק - איראן וחיזבאללה שבלבנון, הכחיש כל מעורבות שלהן בלחימה של צבא סוריה נגד כוחות המורדים, הנמשכת זה יותר משנתיים. "אין לנו לוחמים ממדינות מחוץ לסוריה. יש כאן אנשים מחיזבאללה ומאיראן, אבל הם נכנסו לסוריה ויצאו ממנה הרבה לפני תחילת המשבר", טען אסד, והוסיף כי משטרו לא השתמש בנשק כימי במהלך מאבקו במורדים. הוא אמר כי ייתכן שנעשה שימוש בטענה זו במטרה לגרום להתערבות זרה במלחמה. "סביר להניח כי ייעשה שימוש בכך. המערב משקר ומסלף ראיות כדי ליצור מלחמות, זה מנהג שלהם. ברור כי כל מלחמה נגד סוריה לא תהיה קלה".

"מהו כוח מופרז?". מורדים סורים בדמשק לאחר תקיפה של צבא אסד (צילום: רויטרס)

אסד דחה טענות שלפיהן חייליו עשו שימוש בכוח מופרז. "איך מגדירים כוח מופרז", שאל, "איך מישהו מחליט אם נעשה שימוש בכוח מופרז או לא? מהי הנוסחה?". לדבריו, "הדיון הוא לא על היקף הכוחות או על סוג הנשק, אלא על טבעו והיקפו של הטרור שממנו אנו סובלים, ולפיכך, מהי תגובה ראויה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully