עיני תוקף: "המלצות טרכטנברג - קפיטליזם קניבלי"

יו"ר ההסתדרות תקף את מסקנות הוועדה וכינה אותן "התגשמות הפנטזיות של אגף התקציבים", ו"השתלחות חסרת רסן במגזר הציבורי". הוא הוסיף כי ההסתדרות תבחן את דרכי פעולתה בעניין הדו"ח

03/10/2011

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, תקף היום (שני) בחריפות את מסקנות ועדת טרכטנברג, בעקבות ניתוח מעמיק של הדו"ח שערכו הגורמים המקצועיים בהסתדרות. "אנשים יצאו לרחובות נגד התפיסה הקפיטליסטית הקיצונית מבית מדרשו של אגף התקציבים באוצר", אמר עיני, "אבל הם קיבלו כמענה מהממשלה, באופן הכי ציני ומתוחכם, בהפוך על הפוך, את אגף התקציבים במלוא הדרו, ארוז בעטיפה שיווקית בדמות דו"ח טרכטנברג", הוסיף. בשעה זו הממשלה דנה על מסקנות הוועדה, וצפויה גם לערוך הצבעה בנוגע להמלצות העיקריות.

לדוגמא ציין עיני את מתן ההכשר בדו"ח להפרטת העבודה, ואמר כי היא "עלבון לכל מי ששואף לצדק חברתי": "טרכטנברג נותן הכשר לפנטזיה המרכזית של אגף התקציבים שהיא המשך הפרטת העבודה והוצאת עבודות למה שנקרא בשפה המכובסת "מיקור חוץ", תוך אמירה ברורה כנגד הסדרי העבודה במדינה, והפיכתם לאחת הסיבות למיקור החוץ הזה", אמר עיני.

עיני הוסיף עוד כי "בכל שנה מנסה אגף התקציבים להכניס את העיזים הללו של הפרטת העבודה בחוק ההסדרים. מידי שנה אנחנו מנהלים קרב כדי להוציא את העיזים מהחוק. והנה, בא טרכטנברג ובמחי דו"ח אחד מכשיר לאגף התקציבים את כל העיזים, וכל זאת תוך פיזור של מסך עשן של צדק חברתי".

עוד בנושא:
חרף ההתנגדות: הממשלה תצביע על דו"ח טרכטנברג
הסטודנטים לנתניהו: "לא לאשר את המלצות טרכטנברג"
טרכטנברג משיב למבקרים: "לא קראתם בעיון את הדו"ח"
ועדת טרכטנברג - המסקנות העיקריות

עוד בוואלה!

סולן הפיל הכחול: "משלמים 400 שקל להופעה ולא רואים כלום"

לכתבה המלאה
"באופן הכי ציני ומתוחכם המוחים קיבלו כמענה את אגף התקציבים במלוא הדרו, ארוז בעטיפה שיווקית בדמות דו"ח טרכטנברג". פרופ' טרכטנברג בעת הצגת המסקנות(צילום: עומר מירון)

"הדו"ח הפך למסמך של השתלחות חסרת רסן על המגזר הציבורי ועל העובדים", אמר עוד עיני. "במקום לבדוק כיצד משרד האוצר באופן שיטתי מייבש במשך שנים את השירות הציבורי ואת נכסי המדינה כדי שניתן יהיה אחר-כך לקבל לגיטימציה ציבורית להפרטה, מאשים טרכטנברג את הש"ג – את העובד". עיני אף טען כי טרכטנברג אינו עוסק בצד ההכנסות של העובדים ומשקי הבית. "במקום להציג באופן שלילי את העובדים, היה צריך טרכטנברג לטפל בצד ההכנסות. לא ראיתי בדו"ח מילה על שכר ראוי או על תנאים סוציאליים ותנאי עבודה אחרים".

עיני תקף גם את התייחסות הוועדה לנושא הפיקוח על המחירים. "הועדה אינה רואה בפיקוח מכשיר לריסון ההשתוללות במחירים, אלא מציעה רק יצירת תחרות ע"י הורדת מכסים, הפרטה ועל הדרך גם פגיעה בעבודה המאורגנת. המחאה הייתה נגד קפיטליזם חזירי, ובמקום זה אנחנו מקבלים קפיטליזם קאניבלי - תחרות פרועה שכל אחד אוכל את השני, ומי שמשלם את המחיר בסוף הדרך עשוי להיות העובד. אנחנו בעד תחרות, אולם מתווה טרכטנברג מציע לנו תחרות נוסח אגף תקציבים שרואה את "תרבות המחיר" כחזות הכל, ולא משנה מי משלם את המחיר בדרך".

"התעלמות מסוגיית הדיור הציבורי"

יתר על כן, גם בתחום הדיור עיני ציין כי לא ראה בשורה בדו"ח. "טביעות האצבע של חסידי השוק החופשי נמצאות גם כאן. טרכטנברג כמעט מתעלם לחלוטין מסוגיית הדיור הציבורי בבעלות מדינה, מפני שחסידי השוק החופשי אינם יכולים לסבול את המחשבה שהמדינה תיקח אחריות לדיור של אזרחיה ותדאג למצוקת מחוסרי הדיור".

בנוגע לפרק המיסים, הוסיף עיני כי "העלאת מס חברות והטלת מיסים על בעלי הכנסות גבוהות היא נכונה. השאלה היא מה עושים עם הכסף שגובים. מסתבר שלא משתמשים בכסף להוצאות חברתיות כי האידיאולוגיה של האוצר היא לא להגדיל את ההוצאה. כך באופן אבסורדי נותר אפילו עודף למדינה. בסוף תוכנית החומש של טרכטנברג תתעשר קופת המדינה על חשבון מעמד הביניים בסכום של כ- 5 מיליארד שקלים מידי שנה". לסיכום אמר עיני, כי בימים הקרובים תגבש ההסתדרות את דרכי פעולתה בעניין הדו"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully