צונאמי קטלני ביפן

המשלחת של צה"ל ביפן: "נלמד ממה שקרה כאן"

שבועיים וחצי אחרי רעש האדמה וגלי הצונאמי ההרסניים ביפן, התמקמה משלחת הסיוע הישראלית בעיר שאיבדה למעלה ממחצית מתושביה. ראש המשלחת מבטיח: בוחנים כל העת את הקרינה מסביבנו

28/03/2011

"העיר כאן חרבה לחלוטין, הצונאמי לא השאיר שריד ולקח איתו את כל מה שהוא ראה בדרך", כך סיפרו היום (שני) חברי המשלחת הישראלית של צה"ל ליפן. המשלחת הכוללת 60 אנשי צוות, מרביתם רופאים ואחיות, התמקמה בעיירה מיניאמי-סנרקו, הממוקמת כ-160 קילומטרים צפונית לטוקיו, שלמעלה ממחצית תושביה נהרגו ברעידת האדמה שפקדה את המדינה. הבוקר סיימו גורמי הרפואה הצבאיים בפרישת הציוד והקימו מרפאה שכוללת חדרי רנטגן וכירורגיה לקראת טיפול בתושבי העיירה שנותרו בחיים. למשלחת צורפו גם אנשי הוועדה לאנרגיה אטומית, הבוחנים כל העת את רמות הקרינה.

משלחת צה"ל ליפן, אנשי חיל הרפואה בסידורים אחרונים במרכז המומחים במינמי-סנריקו לקראת קבלת אזרחים יפנים הזקוקים לסיוע רפואי, מרץ 2011. דובר צה"ל
אנשי חיל הרפואה בסידורים אחרונים במרכז הרפואי שהוקם ביפן(צילום: דובר צה"ל)

"המחזה כאן נורא ומדהים"

"העיר נפגעה בצורה קשה ביותר, מספר זעום של מבנים נשארו לעמוד, יתר העיר נחרבה כולה", מספר מפקד יחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף, שלום בן אריה. "האסון הזה הוא משהו שלא ראינו כמותו, כי לא עסקנו מעולם בסוג כזה של צונאמי. המחזה כאן הוא נורא ומדהים, ואפשר רק לדמיין מה הרגישו האנשים שהיו בכל המבנים כאן בזמן שהגל שטף אותם", אמר. מתוך כ-17 אלף תושבי העיירה, 9,000 נהרגו בגל הצונאמי. "אנחנו הגענו לכאן במטרה להגיש סיוע רפואי, ונישאר כאן ככל שנידרש", אומר בן אריה, "אנשים עוד לא התחילו להגיע לטיפול כאן, אבל פגשנו אותם במרכזים שבהם הם מכונסים וראינו אנשים מאופקים אך גם אבלים ומכונסים בתוך עצמם".

עוד בוואלה!

SKYMAX, כרטיס האשראי שייקח אתכם הכי מהר לחו"ל

בשיתוף max
הדגל הישראלי מונף לראשונה במרפאת השדה ביפן(צילום: דובר צה"ל)

"לא מודאגים מהנושא הרדיואקטיבי"

על אף המוטיבציה לסייע למקומיים, החשש מקרינה רדיואקטיבית הצריך היערכות מיוחדת גם מצד המשלחת, שהכינה לאפשרות תכנית חירום, וכן ציידה את כלל חבריה במכשירי ניטור קרינה. "איננו מודאגים כלל מהנושא הרדיואקטיבי, ואיש לא נמצא כאן כי הכריחו אותו. התוצאות עד כה לא הראו חריגה ברמה שמחייבת התייחסות", אומר בן אריה, "ישראל, שעד היום לא התכוונה לתסריט מהסוג הזה, יכולה ללמוד ממנו לקחים רבים. אירועים כמו רעידות אדמה וגלי צונאמי יכולים להתרחש גם אצלנו, ולכן נחזור ארצה עם תובנות. היחידה שלי לא מיועדת להתמודד עם תרחיש גרעיני, ולא צפויה להתמודד עם תרחיש כזה".

קצין הלוגיסטיקה של המשלחת, סא"ל כרמל כיוף(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully