וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עסקת הנשק הגדולה בתולדות המדינה: גרמניה תשלם 4 מיליארד יורו על חץ-3

עודכן לאחרונה: 10.6.2023 / 17:59

הפרלמנט בברלין יתבקש השבוע לאשר מקדמה בסך 560 מיליון יורו לתעשייה האווירית לקראת החתימה על עסקת הענק, שתספק לגרמניה ומדינות נאט"ו נוספות הגנה בפני טילים באליסטיים

בווידאו: תיעוד של שיגור חץ 3/צילום: משרד הביטחון

עסקת הייצוא הראשונה של מערכת חץ 3 מתקדמת לקראת אישור. סוכנות רויטרס דיווחה היום (שבת) כי לפרלמנט בברלין תוגש השבוע בקשה לאשר תשלום מקדמה בסך 560 מיליון יורו ליצרנית החץ, התעשייה האווירית, כדי לזרז את לוח הזמנים של העסקה. זאת במטרה שחיל האוויר הגרמני יוכל לקבל את סוללות מערכת ההגנה בפני טילים עוד לפני סוף 2025 - לוח זמנים קצר מאוד לעסקאות מהסוג הזה.

לפי הדיווח שווי העסקה ממשיך לעלות ויגיע כמעט ל-4 מיליארד יורו (4.3 מיליארד דולר) מה שיהפוך את העסקה לגדולה ביותר בתולדות התעשיות הביטחוניות. העסקה הגדולה ביותר עד כה הייתה גם היא של התעשייה האווירית, מכירת מערכות ברק-8 להודו ב-2017, על סך 1.6 מיליארד דולר. מדובר כמעט בשווי המכירות השנתי של התעשייה האווירית, שהגיע בשנה שעברה לכ-5 מיליארד דולר.

ההחלטה הגרמנית על רכישת מערכת החץ היא תוצאה של הפלישה הרוסית לאוקראינה, והשימוש הנרחב שעשו הרוסית בטילים באליסטיים נגד מטרות אוקראיניות. לגרמניה יש כיום מספר סוללות של מערכת הפטריוט האמריקאית, שיכולתן ליירט טילים באליסטיים, בעיקר לטווח ארוך שישגרו מרוסיה, מוגבלת.

המקדמה נועדה לאפשר לתעשייה האווירית להיערך לייצור הטילים, המכ"מים ומערכת השליטה, להזמין חומרי גלם ומערכות מספקיות המשנה של החץ-3, ובראשן מפעל אלתא, אלביט וחברת תומר. אם העסקה לא תחתם בסופו של דבר, המקדמה לא תוחזר.

ניסוי 'חץ 3' 
18 בינואר 2022. אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
ניסוי בחץ 3, בשנה שעברה/משרד הביטחון, אגף דוברות והסברה

עסקת החץ-3 אמורה להיחתם עד סוף השנה, כעסקה בין שתי הממשלות. מאחר והחץ-3 פותח במימון ממשלת ארה"ב וחברת בואינג משתתפת ביצורו, נדרשה העסקה לאישור אמריקאי. בעבר חסמה וושינגטון אפשרות לייצוא החץ לדרום קוריאה ולהודו מחשש לפגיעה אפשרית בתעשיות הביטחוניות בארה"ב. אך גרמניה הבהירה שהיא אינה מעוניינת במערכת האמריקאית המקבילה, ת'אאד, ולאמריקאים היה קשה להתנגד לעסקה בין שתי בעלות ברית קרובות שלה. בנוסף תקבל בואינג חלק מעבודות הייצור גם עבור הצבר הגרמני.

בשנים האחרונות התהדקו הקשרים הביטחוניים בין גרמניה וישראל, שהחלו עוד בתחילת שנות ה-60 כאשר גרמניה סיפקה לישראל מסוקי סיקורסקי S58 וטנקי פאטון. חיל האוויר הישראלי והלופטוואפה מקיימים אימונים משותפים וקשרים טכניים, כאשר צוות של חיל האוויר הגרמני מוצב כיום בבסיס תל נוף, להדרכה בהפעלת מל"טים.

ניסוי 'חץ 3' 
18 בינואר 2022. אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
ניסוי בחץ 3, בשנה שעברה/משרד הביטחון, אגף דוברות והסברה

זרועות הצבא הגרמני רכשו בשנים האחרונות מערכות נשק ישראליות ביותר ממיליארד דולר. בין השאר חכרה גרמניה מהתעשייה האווירית מל"טי הרון TT בעסקה בשווי 730 מיליון דולר, והכריזה כי תחמש אותם בחימוש מתוצרת רפאל ב-150 מיליון דולר נוספים. ב-2019 רכשה גרמניה טילי ספייק מרפאל ב-200 מיליון דולר, ורפאל גם מספקת לחיל האוויר הגרמני מערכת לוחמה אלקטרונית מתקדמת בשווי 100 מיליון דולר. המערכת תחליף אחת ישנה יותר שמכרה לגרמנים לפני יותר מ-30 שנה חברת אלתא שבבעלות התעשייה האווירית. גרמניה גם רכשה מרפאל את מערכת מעיל רוח להגנת טנקי הליאופרד שלה ב-45 מיליון דולר, בעסקה שאמורה לגדול בעתיד.

מנגד גרמניה היא ספקית כלי שיט מרכזית לחיל הים. משרד הביטחון רכש מגרמניה את 4 ספינות הסער 6, ו-6 צוללות דולפין, ש-5 מהן כבר סופקו. בשנה שעברה הזמינה ישראל מגרמניה עוד 3 צוללות סופר דולפין בעסקת ענק בשווי 3 מיליארד דולר. רכישת הצוללות וספינות הסער 6 נמצאת במרכזה של "פרשת הצוללות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully