וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרקליט המדינה קיבל את הערעור: קצינים יועמדו לדין בגין פרשת הסרסור בסוהרות

עודכן לאחרונה: 28.3.2023 / 14:28

איסמן קיבל את הערר בפרשה והודיע כי מפקד כלא גלבוע לשעבר וקצין המודיעין לשעבר יואשמו בכפוף לשימוע במרמה והפרת אמונים. בנוסף לכך, הוחמר כתב האישום נגד האסיר הביטחוני עטאללה שיועמד לדין גם על אונס של סוהרת

בווידאו: פרקליטו של רני באשה הצאתו מהשימוע שנעשה לו בשב"ס/מערכת וואלה!

פרקליט המדינה עמית איסמן החליט היום (שלישי) להעמיד לדין בכפוף לשימוע את מפקד כלא גלבוע לשעבר, באסם קשקוש, וקצין המודיעין לשעבר של הכלא, ראני באשה, בגין עבירות של מרמה והפרת אמונים ואי-מילוי חובה רשמית במסגרת פרשת הסרסור בסוהרות.

בנוסף לכך, ועל בסיס החומרים שנאספו במסגרת החקירה שחודשה, החליט פרקליט המדינה על העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, של האסיר הביטחוני מחמוד עטאללה, בגין אונס ומעשים מגונים בסוהרת א', שהייתה אז בשירות חובה, ובעבירות של מעשים מגונים בשתי סוהרות נוספות.

עו"ד אייל בסרגליק, המייצג את קצין המודיעין באשא, אמר כי "עד כה אף גורם לא פנה אלינו בהודעה כפי שהוצאה לתקשורת. כך או כך מלכתחילה לא היה מקום לחקור בשנית את קצין המודיעין באשא, ובוודאי לא להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע. בפרט הדברים נכונים כאשר התיק בעבר נסגר והוא נחקר בעיקר על כיצד הגיע פלייסטיישן לעטאללה ולא על שום דבר חדש. אנחנו נדרוש את החומרים שעד כה לא קיבלנו בשל החקירה ונפריך את הטענות כלפי מרשנו וצדקתו וחפותו תוכח".

הפרשה החלה בנובמבר 2017, אחרי תלונה שהגישה סוהרת בכלא. המשטרה פתחה בעקבות זאת בחקירה נגד עטאללה, בחשד לביצוע מעשים מגונים בה ובשתי סוהרות נוספות, בין השנים 2017-2016. בתום החקירה הגישה הפרקליטות לבית משפט השלום בנצרת כתב אישום נגד עטאללה בגין ביצוע עבירות מין בשלוש הסוהרות. התיק עוד מתנהל בבית המשפט.

בכלא גלבוע. אבשלום ששוני, פלאש 90
בכלא גלבוע/פלאש 90, אבשלום ששוני

במקביל, ביוני 2018 פתחה היחידה הארצית לחקירות סוהרים (יאח"ס) במשטרה חקירה נוספת ונפרדת נגד ארבעה עובדי שב"ס בעלי תפקידים פיקודיים בכלא גלבוע, בחשד לעבירות של הפרת אמונים, אי-מילוי חובה רשמית ועבירות נוספות. לאחר בחינת התיק, הוחלט כי מסכת הראיות אינה מבססת סיכוי סביר להרשעה, ועל כן התיק נסגר. הפרקליטות העבירה את התיק לשב"ס, על מנת שהגורמים הרלוונטיים יבחנו את ההיבטים המנהליים והמשמעתיים בהתנהלותם של ארבעת אנשי שב"ס. על החלטה זו הגישו הסוהרות ערר.

בעקבות עדותו של מפקד כלא גלבוע דאז, גונדר-משנה פרדי בן-שטרית, בפני ועדת הבדיקה הממשלתית לאירוע בריחת האסירים מבית סוהר גלבוע, הורה פרקליט המדינה בדצמבר 2021, על דעת המשנה הפלילי ופרקליטות מחוז צפון, על חידוש החקירה בכל היבטיה של הפרשה - הן החשדות הנוגעים למעשים שביצע לכאורה האסיר בסוהרות, והן החשדות ביחס למודעותם והתנהלותם של קציני הפיקוד בכלא גלבוע. זאת, במטרה לאשש או להפריך את החשדות החמורים.

מוחמד עטאללה. המחבל מכלא גלבוע שהטריד סוהרות. אתר רשמי, אתר רשמי
מוחמד עטאללה. המחבל מכלא גלבוע שהטריד סוהרות/אתר רשמי, אתר רשמי

במסגרת החקירה המחודשת בוצעו פעולות חקירה רבות ונרחבות, שנמשכו על פני תקופה ארוכה ואותרו סוהרות נוספות שעל פי החשד נפגעו על ידי עטאללה. לפי פרלקיט המדינה, בהקשר זה עניינה של הסוהרת א' החל להתברר בדצמבר 2021, בעקבות אינדיקציה מסוימת שהתקבלה בעניין. ואולם, רק בחודש יוני אשתקד העלתה א', לראשונה, את הטענה כי האסיר אנס אותה, מה שהביא לכך שבמסגרת החקירה המחודשת נגבו עדויות ממעורבים נוספים, נערכו עימותים וכן נאספו ראיות רלוונטיות נוספות.

לאחר בחינת חומר החקירה החדש שנאסף החליט פרקליט המדינה כי קיים סיכוי סביר להרשעת עטאללה בעבירות אינוס ומעשים מגונים ביחס לסוהרת אחת ובעבירות מעשים מגונים ביחס לשתי סוהרות נוספות. עם בחינת חומר החקירה ובכללו החומר החדש שהצטבר, בחינת הטענות שהועלו בערר וקיום מספר דיונים מעמיקים, החליט פרקליט המדינה לאמץ את עמדת כלל הגורמים, לפיה קיים סיכוי סביר להרשעה בעבירות של מרמה והפרת אמונים ואי-מילוי חובה רשמית בעניינם של מפקד הכלא דאז קשקוש והקמ"ן דאז באשה.

מחומר הראיות עולה, כי למרות שקשקוש ובאשה קיבלו מידע מבוסס בדבר מעשים מיניים אסורים של האסיר עטאללה כלפי סוהרות במתקן הכלא, הם נמנעו מדיווח על אותם מעשים, תוך הפרת חובה המעוגנת במקורות חובה שונים שבדין, ולא עשו דבר כדי למנוע פגיעות מיניות נוספות בסוהרות. בכל הנוגע לבאשה, הראיות לימדו כי על אף ששמע שעטאללה פגע מינית בשתי סוהרות לפחות, לא רק שנמנע מדיווח אלא שהחליט להציב סוהרת מסוימת באגף של עטאללה, לפי דרישת האסיר, תוך יצירת סיכון לפגיעה מינית בסוהרת במהלך משמרתה.

  • עוד באותו נושא:
  • כלא גלבוע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully