וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוח אמריקני חדש: כוחות הביטחון הישראלים לא מונעים התקפות מתנחלים

עודכן לאחרונה: 28.2.2023 / 12:42

בדוח שפורסם משרד החוץ של ארה"ב ומסכם את 2021 הופיעו לראשונה קביעות חמורות ביותר לגבי התמודדות צה"ל והמשטרה עם אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים בגדה. "לעיתים רחוקות בלבד עוצרים או מגישים כתבי אישום נגד מתנחלים שמבצעים פעולות אלימות כלפי פלסטינים", נכתב בדוח

בווידאו: נזקי ההתפרעויות בחווארה, 27 בפברואר 2023/תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א לחוק זכויות יוצרים

דוח הטרור שפרסם משרד החוץ האמריקני אתמול (שני) ושמסכם את שנת 2021 קובע כי כוחות הביטחון הישראלים בדרך כלל אינם מונעים התקפות של מתנחלים נגד פלסטינים ורק לעיתים רחוקים עוצרים ומעמידים לדין מתנחלים שתוקפים פלסטינים.

נזקי התפרעויות, חווארה, 27 בפברואר 2022. אבי רוקח
נזקי ההתפרעויות בחווארה, אתמול/אבי רוקח

למה זה חשוב:

 • זו הקביעה החמורה ביותר שהופיעה עד היום בדוח רשמי ופומבי של משרד החוץ האמריקני בכל הנוגע לאלימות המתנחלים והדרך שבה ממשלת ישראל מתמודדת איתה.
 • מועד פרסום הדוח אמנם נקבע זמן רב מראש אולם העיתוי, סמוך לאירועי ההתפרעויות בחווארה, הופכים את תכניו לרלוונטיים הרבה יותר.

עוד בוואלה!

לפרעות בחווארה צריך לקרוא בשמן: מעשי טרור על מלא

לכתבה המלאה

במוקד החדשות:

 • בדוח נכתב כי לפי נתוני האו"ם ונתוני שירות הביטחון הכללי במהלך שנת 2021 היתה עליה משמעותית באלימות מצד מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית. בדוח נכתב כי מתנחלים מבצעים התקפות פיזיות נגד פלסטינים, התקפות על רכוש ופשעים "על רקע לאומני" נגד פלסטינים.
 • מחברי הדוח ציטטו נתונים של האו"ם לפיהם במהלך 2021 ביצעו מתנחלים 496 התקפות נגד פלסטינים. ב-370 מההתקפות נגרם נזק לרכוש וב-126 התקפות היו נפגעים בנפש. לפי הדוח שלושה פלסטינים נהרגו במהלך 2021 כתוצאה מהתקפות אלימות של מתנחלים.
 • בדוח נכתב כי לפי ארגוני זכויות אדם חל שינוי באופי התקפות המתנחלים. אם בעבר ההתקפות היו מבוצעות על ידי בודדים או קבוצות של 4-3 מתנחלים, כעת ההתקפות מתבצעות על ידי קבוצות של כמה עשרות מתנחלים. "יש אינדיקציות שההתקפות האלה הינן קרוב לוודאי מתוכננות מראש", נכתב בדוח.
 • לפי הדוח ההיקף הגיאוגרפי של התקפות אלימות מצד מתנחלים נגד פלסטינים התרחב לראשונה גם אל תוך שטח A בגדה המערבית, בו לרשות הפלסטינים יש שליטה ביטחונית ואזרחית. כמו כן, חומרת ההתקפות והנזק שנגרם בהן מסלימים גם כן.
 • "למרות מאמצי שביצעו משרד הביטחון ומשטרת ישראל (במהלך 2021), אנשי כוחות הביטחון הישראלים בדרך כלל אינם מונעים התקפות מצד מתנחלים נגד פלסטינים ולעיתים רחוקות בלבד עוצרים או מגישים כתבי אישום נגד מתנחלים שמבצעים פעולות אלימות", נכתב בדוח.
 • עוד הודגש כי "ארגוני זכויות אדם טוענים כי חיילי צה"ל נוכחים במהלך התקפות אלימות מצד מתנחלים נגד פלסטינים ומאשימים כי צה"ל מאפשר אווירה מתירנית ע"י הימנעות מצעדי אכיפה".

מה הם אומרים:

 • ממשל ביידן גינה בחריפות אמש את הפוגרום בחווארה. דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס אמר כי ישראל צריכה לפעול במידה שווה של נחישות כדי להעמיד לדין פלסטינים וישראלים שמבצעים התקפות אלימות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully